Հասարակություն 09:20 10/12/2019 Հայաստան
Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը տեղեկացնում է, որ դեկտեմբերի 10-ին՝ ժամը 08:45-ի դրությամբ ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են:
Սոթք-Քարվաճառ ավտոճանապարհը և Վարդենյաց լեռնանցքը բաց են բոլոր տեսակի ավտոմեքենաների համար, իսկ բեռնատարների համար՝ անվաշղթաների կիրառման դեպքում:
Սոթք-Քարվաճառ ավտոճանապարհին, Վարդենյաց լեռնանցքում և Սարավան-«Զանգեր» հատվածում տեղ-տեղ առկա է մերկասառույց:
Արմավիրի մարզի Արմավիր քաղաքում առկա է մառախուղ:
Վանաձոր-Ալավերդի-Բագրատաշեն ավտոճանապարհին կատարվում են շինարարական աշխատանքներ, ինչի հետևանքով ճանապարհահատվածը բեռնատարների համար փակ է: Սահմանվել է հետևյալ այլընտրանքային ավտոճանապարհը՝ Դիլիջան-Նոյեմբերյան-Բագրատաշեն։

Society 10:35 10/12/2019 Armenia
Roadways are mostly open for traffic in the territory of Armenia as of 9:30am Tuesday, the Ministry of Emergency Situations reported.
Sotk-Karvachar highway and Vardenyats Pass are open for all types of vehicless, but open for trucks only in case of using tire chains.
Sotk-Karvachar highway, Vardenyats Pass and Saravan-''Zanger'' section are partly covered with clear ice.
Fog has descended on the town of Armavir in Armavir Province.
According to the Roads Department of Georgia’s Ministry of Regional Development and Infrastructure and the General Department of the Russian Ministry of Emergency Situations in North Ossetia, Stepantsminda-Larsi highway is open for all types of vehicles.
Drivers are strictly recommended to use winter tires
Construction works are underway on Vanadzor-Alaverdi-Bagratashen highway, as a result of which the road section is closed for trucks. Dilijan-Noyemberyan-Bagratashen highway has been established as an alternative route.