Հասարակություն 09:48 13/12/2019 Աշխարհում
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս  Արամ Առաջինը ԱՄՆ Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումից հետո հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ողջունելով  այդ եզակի քայլը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մեր հավաքական պայքարի ճանապարհին:
Նա նշել է, որ, արդարև, այս գործում կարևոր դեր է ունեցել ԱՄՆ Հայ դատի նմարմիններն ու հատկապես Վաշինգտոնի մեջ գործող Հայ դատի գրասենյակը:
Արամ Առաջինն ընդգծել է, որ հատուկ ուրախությամբ են ողջունում այս կարևոր նվաճումը, որը հավաքական և հետևողական աշխատանքի հետևանք է:
«Այս ուրախ առիթով մենք բարձր ենք գնահատում ԱՄՆ սենատին՝ այն սպասումով, որ Ներկայացուցիչների պալատից և Սենատից հետո Միացյալ նահանգների նախագահը այս ուղղությամբ ևս վճռական քայլ պետք է անի:
Փառք և հարգանք իր բռնաբարված իրավունքների պայքարին նվիրված հայ ժողովրդին»,- նշված է Արամ Առաջինի հայտարարության մեջ:

Society 11:58 13/12/2019 Armenia
His Holiness Aram I, Catholicos of the Great House of Cilicia, has lauded the U.S. Senate’s recognition of the Armenian Genocide as a ‘unique step’ in the collective fight for recognition.
In a statement on Thursday, Aram I especially praised the efforts of the Armenian National Committee of America in the passage of the measure.
He welcomed this significant achievement made as a result of collective and consistent work.
The Catholicos expressed hope that U.S. President Donald Trump will take “a decisive step” in this direction too.
The Senate unanimously passed the resolution recognizing the Ottoman Empire’s mass killing of Armenians a century ago as genocide on Thursday, December 12.
Senator Bob Menendez passed the resolution, which provides “official recognition and remembrance” of the genocide.