Մշակույթ 19:04 14/12/2019 Հայաստան
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ «Սոս Սարգսյան» մշակութային հիմնադրամի նախաձեռնությամբ կանցկացվի «Պատգամ» հոբելյանական հանդիսավոր երեկո՝ նվիրված Սոս Սարգսյանի ծննդյան 90-ամյակին։
Երեկոյի ընթացքում հանդիսատեսին կմատուցվեն Սոս Սարգսյանի պատգամները, հատվածներ հայ ազգի համար թևավոր դարձած նրա բարոյախրատական աֆորիզմներից։ Կցուցադրվեն տեսաշարեր հանրությանն անհայտ նրա բազմաթիվ ներկայացումներից, ֆիլմերից, հեռուստաներկայացումներից։ Որոշ նյութեր հանրության դատին կներկայացվեն առաջին անգամ։
Ելույթ կունենան Գ․ Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական և Սոս Սարգսյանի անվան Համազգային թատրոնների արտիստները, Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ուսանողները, Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Ռոբերտ Մլքեյան), Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր` Վահան Մարտիրոսյան), Հայաստանի պարարվեստի «Բարեկամություն» պետական համույթը և անհատ կատարողներ:
Սոս Սարգսյանը՝ որպես գրող. նրա «Կանչ» և «Ընդհատում» վիպակներից կընթերցվեն հատվածներ և կներկայացվեն դրվագներ` տարբեր թատրոնների արտիստների մասնակցությամբ:
Հոբելյանական հանդիսավոր երեկոն տեղի կունենա դեկտեմբերի 16-ին` ժամը 19։00-ին, Գ. Սունդուկյանի անվան ազգային ակադեմիական թատրոնում:

Culture 19:22 14/12/2019 Armenia
“Sos Sargsyan” Cultural Foundation with the support of the RA Ministry of Education, Science, Culture and Sport as well as Yerevan Municipality is organizing a jubilee event dedicated to the 90th anniversary of Armenian actor Sos Sargsyan.
The jubilee event will take place on December 16 at 19:00 at Gabriel Sundukyan National Academic, the ministry of education science, culture and sport reported.
During the evening, excerpts from Sos Sargsyan’s works and his famous aphorisms will be presented that have become idioms among people. Scenes from famous films and performances will be shown as well with some of them to be screened for the first time for the audience.
The event features artists of Sundukyan National Academic and Sos Sargsyan Hamazgayin Theatres, students of  Yerevan State Institute of Cinema and Theatre, the National Chamber Choir of Armenia led by Robert Mlkeyan, National Chamber Orchestra of Armenia led by Vahan Martirossian, State Dance Ensemble “Barekamutyun” and other performers.
Sos Sargsyan started acting in 1947. Some of his most notable roles include Don Quixote, Iago, King John, King Lear, etc. He starred in over 40 films, mostly in Armenia and Russian films.