Իրավունք 14:00 16/12/2019 Հայաստան
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանն ընդդեմ գործարար Սիլվա Համբարձումյանի գործով դատական նիստն այսօր կրկին հետաձգվել է։ Երևան քաղաքի առաջին ատյանի դատավոր Էդիկ Ավետիսյանը հետաձգել է նիստը, քանի որ Սիլվա Համբարձումյանի կողմից ներգրավվել է նոր պաշտպան, որը չի հասցրել ծանոթանալ գործի նյութերին։
Քոչարյանի փաստաբանական թիմից հայտնում են, որ հաջորդ դատական նիստը նշանակվել է 2019թ․ հունվարի 29-ին, ժամը 13:10-ին։
Հիշեցնենք, որ հայցադիմումը ներկայացվել է Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբան Արամ Օրբելյանի կողմից՝ զրպարտություն հանդիսացող փաստացի տվյալները հերքելու և երկու միլիոն ՀՀ դրամ փոխհատուցում բռնագանձելու պահանջներով:
Հայցադիմումի հիմք է հանդիսացել Սիլվա Համբարձումյանի կողմից 02.11.2018 թվականին «Հայացք» մամուլի ակումբում ասուլիսի ժամանակ հնչեցված հետևյալ արտահայտությունը․ «Ես2008 թվականին խոշոր գործարք եմ արել արաբների հետ և ինձ չխանգարելու համար վճարել եմ և՛ հանրապետության նախագահին՝ Քոչարյան Ռոբերտին, և՛ ...»:

Право 14:13 16/12/2019 Армения
Судебное заседание по делу об иске второго президента Армении Роберта Кочаряна против Сильвы Амбарцумян вновь отложено
Судебное заседание по делу об иске второго президента Армении Роберта Кочаряна против Сильвы Амбарцумян сегодня вновь отложено.
Судья суда общей юрисдикции первой инстанции города Ереван Эдик Аветисян перенес заседание, поскольку Сильва Амбарцумян привлекла нового адвоката, который не успел ознакомиться с материалами дела.
Как сообщают из команды адвокатов Кочаряна, следующее судебное заседание назначено на 29 января 2019 года, в 13:10 по местному времени.
Напомним, что иск был подан адвокатом Роберта Кочаряна Арамом Орбеляном с требованием опровергнуть фактические данные, являющиеся клеветой, и взыскать компенсацию в размере двух миллионов драмов.
Основанием для иска послужило заявление Сильвы Амбарцумян, озвученное в ходе пресс-конференции 02.11.2018 года в пресс-клубе «Айацк»: «В 2008 году я совершила крупную сделку с арабами и за то, чтобы мне не мешали, заплатила и президенту республики Роберту Кочаряну, и...»