Առողջություն 13:10 16/12/2019 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը առաջարկում է առողջապահության ապահովագրումը դարձնել պարտադիր և համընդհանուր՝ աշխատող անձանց եկամտի 4-6%-ը գանձելով` որպես առողջապահության հարկ։ Որպես հիմնավորում նախարարությունը բարձրաձայնում է սոցիալական հավասարության և համերաշխության մասին, այսինքն՝ առողջապահության համապարփակ ապահովագրումը թույլ կտա մարդկանց օգտվել հիմնական բժշկական օգնությունից և սպասարկումից, հասանելի կդարձնի այդ ծառայությունները նրանց համար՝ անկախ հանգամանքից՝ տվյալ քաղաքացին վճարունակ է, թե ոչ։
Առողջապահության նախարարությունը, խոսելով սոցիալական հավասարության մասին,  աշխատող հանրույթին՝ ներառյալ քրոնիկ հիվանդություններ ունեցող մարդկանց,  ստիպում է սեփական գրպանից գումար հատկացնել պետությանը, որպեսզի վերջինս կարողանա առողջապահական ծառայություններ մատուցել բոլորին։ Սակայն հարց է ծագում. ի՞նչ պետք է անի քրոնիկ հիվանդություն ունեցող և ստիպված աշխատող քաղաքացին, ով ամեն ամիս որոշակի գումար է ծախսում դեղորայք ձեռք բերելու համար։
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) տվյալներով՝ Հայաստանում, ինչպես և աշխարհում, արյան շրջանառության համակարգի հիվանդություններն առաջին տեղում են։ 2017 թվականի տվյալների համաձայն՝ Հայաստանում արյան շրջանառության համակարգի խնդիրներ ունեցող  249016 քաղաքացի է գրանցվել, 2018-ին նշված թիվը 8687-ով ավելացել է՝ հասնելով  257703-ի։  Նշված քաղաքացիների գերակշիռ մասը  սիրտ-անոթային հիվանդություններ ու արյան ճնշում ունի։ Սիրտ-անոթային խնդիր ունեցող մարդիկ դեղորայք գնելու համար տարեկան ծախսում են 120-240 հազար դրամ։
«Օրական 2 տեսակ դեղ ճնշման համար եմ խմում, մեկ տեսակ էլ՝ սրտի համար՝ առավոտյան և երեկոյան։ Այս պահին 11 000 դրամ եմ ծախսում դեղերի ամբողջ փաթեթի համար, իսկ, օրինակ, 6 ամիս առաջ մեկ դեղ պակաս էի խմում և վճարում էի 9000 դրամ։ Եղել է ժամանակ, որ 20 000 եմ վճարել փաթեթի համար։ Բժշկի հետ համաձայնեցնում ենք ու դեղերը փոխում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում նշեց քաղաքացիներից մեկը։
Մեկ այլ տարածված խնդրի՝ միգրենի դեպքում, քաղաքացիները տարեկան ծախսում են միջինը 60-70 հազար դրամ, սակայն կան քաղաքացիներ, ովքեր վստահեցնում են՝ դեղերի տարեկան փաթեթի համար 180 հազար դրամ և ավելի են ծախսում. դա էլ կախված է դեղերի ազդեցության մակարդակից։
«Նոպաների ժամանակ դեղ եմ խմում, որի մեկ կոճակը 1000 դրամ է։ Ամսական ամենաքիչը 15 հատ խմում եմ»,- նշեց մեր զրուցակիցը։
Խնդիրն փոքր-ինչ այլ է շաքարային դիաբետի դեպքում. այստեղ պետությունն այժմ տրամադրում է դեղորայք, որը, սակայն խնդիր ունեցողներից շատերը հրաժարվում են օգտագործել, քանի որ անորակ է։ Բացի այդ, պետությունը միայն դեղորայքն է տրամադրում, բայց անհրաժեշտ ներարկիչներն ու տեստ-երիզները քաղաքացին է գնում։
«Եթե չափահաս մարդը, ինսուլինաթերապիայով է ապրում ու հրաժարվում է պետության տված դեղերից, ուրեմն միայն դեղերի համար ամսական միջինը 70-90 000 դրամ է ծախսում։ Բացի այդ նա գնում է տեստ-երիզ, որի  մեկ տուփը 6000 դրամ է, մեջը 50 հատ։ Օրական 2-3 հատ օգտագործվում է։ Այսինքն՝ ամսական 2 տուփ անհրաժեշտ է։ Եթե գումարենք ներարկիչների գումարն էլ 1000-1500 դրամ, ապա ամսական 102 հազար դրամ ծախսվում է»,- նշեց մեր զրուցակիցներից մեկը։
Այսինքն՝ շաքարային դիաբետ ունեցող քաղաքացին տարեկան ծախսում է 1 միլիոն 224 հազար դրամ։
Հարց է առաջանում՝ ինչպե՞ ս է նախարարության շահարկած սոցիալական  հավասարությունն ու հավասարակշռությունն ապահովվելու այս դեպքում. քրոնիկ հիվանդություն ունեցող քաղաքացին իր վճարած հարկի հաշվին անվճար դեղորայք ձեռք բերելու հնարավորություն ունենալո՞ւ է։
«Առողջապահության տնտեսագետների ասոցիացիա» ՀԿ նախագահ, առողջապահության ֆինանսավորման փորձագետ Սամվել Խարազյանի խոսքով, ծրագիրը դեղորայքի փաթեթ է առաջարկում, որով  քրոնիկ հիվանդությունների համար անհրաժեշտ արտահիվանդանոցային դեղերից որոշները տրամադրվում են, սակայն դեռ պարզ չէ՝ ինչ սկզբունքով։
«Դեղերի մի մասի համար փոխհատուցում տրամադրվում է 50%-ով, բայց կառավարությունը կհաստատի հիվանդությունների ցանկ, որոնց համար անհրաժեշտ դեղամիջոցի համար  պետությունը 100% փոխհատուցում կտրամադրի։ Այսինքն՝ էդ առումով մարդիկ լրացուցիչ գումար չեն ծախսի, եթե իհարկե բրենդային դեղեր չեն ընտրել, այդ դեպքում իրենք ստիպված կլինեն իրենց գրպանից գումար ավելացնել տրամադրված գումարին, որպեսզի կարողանան գնել իրենց նախընտրած բրենդի դեղը»,- նշեց Սամվել Խարազյանը։
Այսինքն՝ պետությունը կհարկի քաղաքացիներին, և նրանց կտրամադրի «ոչ բրենդային» դեղորայք, որից չեն հրաժարվի այն քաղաքացիները, ովքեր այժմ էլ պետպատվերի շրջանակում ընդունում են պետության տրամադրած դեղորայքը։ Իսկ ովքեր նախընտրում են թանկարժեք դեղեր օգտագործել, կամ բժիշկների նշանակած «բրենդային» դեղերը պետք է ընդունեն... նրանք թերևս սեփական միջոցներով կշարունակեն գնել իրենց ամսական դեղերի փաթեթը։
Հավելենք, որ ըստ նախագծի՝ առողջության համապարփակ ապահովագրությունը  նախատեսվում է ներդնել 2022 թվականից։

Здоровье 15:14 16/12/2019 Армения
Министерство здравоохранения Армении предлагает сделать медицинскую страховку обязательной и всеобщей, которая предусматривает удержание 4-6% зарплаты работающих граждан ежемесячно. В качестве обоснования министерство заявляет о социальном равенстве и согласии, иными словами – всеобщая медицинская страховка позволит людям пользоваться базовыми медицинскими услугами, независимо от обстоятельств – платежеспособен тот или иной гражданин или нет.
Министерство здравоохранения, говоря о социальном равенстве, заставляет работающих людей, включая граждан с хроническими заболеваниями, из собственного кармана выделять средства государство, чтобы последнее сумело предоставлять медицинские услуги всем. Однако возникает вопрос: что делать хронически больному и вынужденно работающему гражданину, который ежемесячно тратит деньги на покупку определенных лекарств?
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в Армении, как и в мире, болезни системы кровообращения стоят на первом месте. Согласно данным 2017 года, в Армении зарегистрировано 249016 граждан, страдающих болезнями системы кровообращения, в 2018 году данная цифра увеличилась на 8687, достигнув – 257703. Подавляющее число этих граждан страдают сердечно-сосудистыми заболеваниями и повышенным кровяным давлением. Граждане с сердечно-сосудистыми заболеваниями ежегодно в среднем на покупку лекарств тратят 120-240 тысяч драмов.
«Каждодневно выпиваю по 2 вида лекарств, одно лекарство – из-за проблем с сердцем: утром и вечером. На данный момент трачу 11 000 драмов на покупку всех лекарств, а, к примеру, полгода назад я принимал на одно лекарство меньше и платил 9000 драмов. Было время, когда за весь пакет лекарств я тратил по 20 000 драмов. Всё согласуется с врачом и происходят некоторые изменения в лекарствах», – рассказал в беседе с корреспондентом Panorama.am один из граждан.
На лечение другой распространенного заболевания – мигрени – граждане ежегодно тратят в среднем по 60-70 тысяч драмов, однако, есть также граждане, которые заверяют, что за ежегодный пакет соответствующих лекарств они тратят по 180 тысяч драмов: это зависит от уровня воздействия лекарств.
«Принимаю лекарства при приступах мигрени, одна таблетка стоит 1000 драмов. Ежемесячно принимаю минимум по 15 таблеток», – отметил наш собеседник.
Сложилась несколько иная картина по части заболеваний сахарным диабетом: государство сейчас выделяет лекарство, от приема которого, однако, страдающие от этого заболевания граждане, отказываются, поскольку считают его некачественным. Кроме этого, государство предоставляет лишь лекарства, но необходимые шприцы и тест-полоски – покупают граждане.
«Если взрослый человек, находящийся на инсулинотерапии, отказывается от выделяемых государством лекарств, значит, он тратит ежемесячно в среднем 70-90 тысяч драмов на лекарства. Кроме этого, он покупает также тест-полоски, одна упаковка которых стоит 6000 драмов (50 штук). Каждый день используется по 2-3 полоски. То есть, ежемесячно требуется по 2 упаковки. Если прибавим также сумму на шприцы – около 1000-1500 драмов, то ежемесячно тратится около 102 тысяч драмов», – отметил один из наших собеседников.
Иными словами, страдающие сахарным диабетом граждане ежегодно в среднем тратят около 1 миллиона 224 тысяч драмов.
Возникает вопрос, как будет обеспечен принцип социального равенства и баланса, заявленный министерством здравоохранения, в этом случае: получат ли страдающие хроническими заболеваниями граждане возможность бесплатного получения лекарств за счет выплаченных налогов?
По словам председателя общественной организации «Ассоциация экономистов в сфере здравоохранения»,  эксперта по финансированию в сфере здравоохранения Самвела Харазяна, программа предлагает пакет лекарств, по которому некоторые из необходимых для хронических заболеваний лекарств, не предоставляемых больницей, предоставляются, однако, пока не ясно – по какому принципу.
«Для некоторой части лекарств предоставляется 50%-ная компенсация, однако, правительство утвердит перечень препаратов, за которые государство предоставит 100%-ную компенсацию. Иными словами, в этом плане граждане не будут тратить дополнительных средств, если, конечно, они не выбирают брендовые лекарства, в этом случае они будут вынуждены добавить средства из собственного кармана к предоставленной сумме, чтобы суметь купить лекарства предпочитаемого ими бренда», – отметил Самвел Харащзян.
То есть, государство будет взимать налоги у граждан, и будет предоставлять им не «брендовые» лекарства, от которых не откажутся те граждане, которые и сейчас в рамках госзаказа принимают предоставляемые государством лекарства. А те, кто предпочитает принимать дорогостоящие лекарства, или назначаемые врачом «брендовые» лекарства должны принимать…они продолжат на собственные средства покупать лекарства.