2020 թվականին պետական պարտք-ՀՆԱ հարաբերությունը կլինի 50 տոկոսից ցածր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում քննարկվել է Ֆինանսների նախարարության 2020 թվականի բյուջետային հատկացումների հայտը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը զեկուցել է, որ նախարարությունում անցնող ժամանակահատվածում շարունակվել է օպտիմալացման գործընթացը, հաստիքների թիվը 2018-ի 556-ի փոխարեն կազմել է 382՝ նվազելով 31 տոկոսով: Այս ընթացքում էապես օպտիմալացվել է նաև գերատեսչության ծառայողական ավտոպարկը: 17 ծառայողական ավտոմեքենայից կրճատվել 13-ը:
Այնուհետև Ատոմ Ջանջուղազյանն անդրադարձել է պետական պարտքի սպասարկմանը՝ ընդգծելով, որ այն իրականացվում է առաջանցիկ տեմպերով: Մեր երկիրը համարվում է նվազ պարտք ունեցող պետություն և ակնկալվում է, որ 2020 թվականին պետական պարտք-ՀՆԱ հարաբերությունը կլինի 50 տոկոսից ցածր:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև արժեթղթերի շուկայի զարգացման հնարավորություններին և առաջիկա անելիքներին, գնումների համակարգում բարեփոխումների իրականացման գործընթացին և ֆինանսական ոլորտի այլ թեմաների:

Экономика 17:33 17/12/2019 Армения
Под председательством премьер-министра Армении Никола Пашиняна в правительстве состоялось обсуждение заявки бюджетного финансирования министерства финансов на 2020 год. Об этом сообщает пресс-служба правительства РА.
Министр финансов РА Атом Джанджугазян доложил, что в министерстве за отчетный период продолжался процесс оптимизации, количество сотрудников в 2018 году составило 382 вместо 556, снизившись на 31%. За этот период также оптимизирован служебный автопарк ведомства - сокращены 13 из 17 автомобилей.
Затем Атом Джанджугазян коснулся обслуживания государственного долга, подчеркнув, что процесс осуществляется быстрыми темпами. Армения считается страной с низким внешним долгом, и ожидается, что в 2020 году соотношение государственного долга к ВВП будет ниже 50%.
В ходе обсуждения были также затронуты возможности и дальнейшие меры по развитию рынка ценных бумаг, процесс реализации реформ в системе закупок и другие темы финансового сектора.