2020 թվականին պետական պարտք-ՀՆԱ հարաբերությունը կլինի 50 տոկոսից ցածր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ կառավարությունում քննարկվել է Ֆինանսների նախարարության 2020 թվականի բյուջետային հատկացումների հայտը: Այս մասին հայտնում են վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից։
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը զեկուցել է, որ նախարարությունում անցնող ժամանակահատվածում շարունակվել է օպտիմալացման գործընթացը, հաստիքների թիվը 2018-ի 556-ի փոխարեն կազմել է 382՝ նվազելով 31 տոկոսով: Այս ընթացքում էապես օպտիմալացվել է նաև գերատեսչության ծառայողական ավտոպարկը: 17 ծառայողական ավտոմեքենայից կրճատվել 13-ը:
Այնուհետև Ատոմ Ջանջուղազյանն անդրադարձել է պետական պարտքի սպասարկմանը՝ ընդգծելով, որ այն իրականացվում է առաջանցիկ տեմպերով: Մեր երկիրը համարվում է նվազ պարտք ունեցող պետություն և ակնկալվում է, որ 2020 թվականին պետական պարտք-ՀՆԱ հարաբերությունը կլինի 50 տոկոսից ցածր:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև արժեթղթերի շուկայի զարգացման հնարավորություններին և առաջիկա անելիքներին, գնումների համակարգում բարեփոխումների իրականացման գործընթացին և ֆինանսական ոլորտի այլ թեմաների:

Economy 18:32 17/12/2019 Armenia
Chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, the cabinet discussed on Tuesday the  Ministry of Finance budget allocation bid for FY2020, press department at the government reported.
Finance Minister Atom Janjughazyan reported that the optimization process continues in the Ministry, with the number of staff standing at 382 instead of 556 last year, down by 31%. In the meantime, the Ministry’s car park was optimized. There are currently 4 vehicles in service instead of 17 in 2018.
Atom Janjughazyan reported back the process of state debt service. He stressed that the debt is being serviced at a progressive pace. Armenia is considered to be a low-indebted country and it is expected that by 2020 the national debt-GDP ratio will be below 50%.
The meeting next focused on the opportunities available in the securities market and its development prospects, the reforms underway in the procurement system and other issues of topical interest.