Քաղաքական 15:40 17/12/2019 Հայաստան
Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը պատրաստ է ընդունել կուսակցության ցանկացած որոշում։
«Սա տեսակետներից մեկն էր, որը կքննարկվի առաջիկայում  ու որոշում կկայացվի։ Խնդիրները, որոնց մասին բարձրաձայնում են, հասկանում եմ, պետք  է լուծվեն։ Լուծմանը կհանգենք միասնաբար»,-Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Խաժակյանը։
Անձամբ նրա համար նախընտրելի կլինի  գալ ընդհանրական տեսակետի ու հետագայում զերծ մնալ նման դրսևորումներց, որոնք, Խաժակյանի ձևակերպմամբ, խանգարում են բուն խոսքը տեղ հասցնելուն։
Հիշեցնենք, որ այս պահին «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունում քննարկվում է Երևանի ավագանիում իր միակ անդամին` Դավիթ Խաժակյանին հետ կանչելու և ավագանիում նրա գործունեության շարունակության նպատակահարմարության հարցը:
Պատճառը խմբակցության անդամ Թեհմինե Վարդանյանի՝ երեկվա ելույթն է, որով անձնական վիրավորանք է հասցրել քաղաքապետ Հայկ Մարությանին։ Վարդանյանը «Հանրապետություն» կուսակցության անդամ է, իսկ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը ու խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը չեն ցանկանում պատասխանատվություն վերցնել  նրա արտահայտությունների համար։
Հարցը քննարկվե՞լ է «Հանրապետություն» կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանի հետ, հարցրեցինք Խաժակյանին։
«Դժվարանում եմ պատասխանել, երեկ պարոն Մարուքյանի հետ քննարկում ունեցել եմ, մտադրություն ունեցել է խոսել պարոն Սարգսյանի հետ,  բայց տեղյակ չեմ՝ կայացե՞լ է այդ խոսակցությունը, թե՞ ոչ»,-ասաց նա։
Խմբակցության ղեկավարի խոսքով, երեկ ավագանու նիստում Թեհմինե Վարդանյանի ելույթից հետո արձագանքները շատ բուռն էին, իրենք պետք է պատասխանեին դրանց։
«Քննարկումներ «Լույս» խմբակցության ձևաչափում մենք բազմիցս ունեցել ենք, թե ինչ անենք, որ մեր հանրային խոսքն ընկալելի լինի և չանցնենք անձնական վիրավորանքների դաշտը։ Բայց երեկ նաև քաղաքապետի որոշակի սադրանքներից հետո տիկին Վարդանյանը  բարկացած ելույթ ունեցավ և անձնական վիրավորական ձևակերպումներ տվեց․ Սա բերեց նրան, որ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությանն ու նրա անդամներին ասում էին՝ դուք լրիվ ձեր չափն անցել եք։ Մենք մարդկանց բացատրում էինք, որ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության ներկայացուցիչ եմ միայն ես։ Մենք չենք կարող պատասխանատվություն կրել «Հանրապետություն» կուսակցության ներկայացուցիչների հռետորաբանության համար»,-նշեց նա։
Անդրադառնալով գլխավոր դատախազին ներկայացրած հանցագործության մասին հաղորդմանը, ապա Խաժակյանը նկատեց՝ երեկու շաբաթ շարունակ քննարկում են ու այդպես էլ եզրակացության չեն գալիս՝ պե՞տք է գործ հարուցել, թե՞ պետք չէ։
«Սա տարակուսելի է ինձ համար։ Ես արեցի նաև հաջորդ քայլը, երեկվա նիստում փաստեր հրապարակեցի, որ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահումն ուղեկցվել է փաստաթղթեր կեղծելով»,-ասաց նա։

Политика 17:12 17/12/2019 Армения
Руководитель фракции Совета старейшин Еревана «Луйс» Давид Хажакян готов принять любое решение партии.
«Это одна из точек зрения, которая будет в скором времени обсуждена и будет принято решение. Проблемы, о которых они заявляют, понимаю, должны быть решены. К решению мы придем вместе», – отметил в беседе с корреспондентом Panorama.am Д. Хажакян.
Лично для него было бы предпочтительнее прийти к общей точке зрения и в дальнейшем воздержаться от подобных явлений, которые, по словам Хажакяна, препятствуют донесению основной мысли.
Напомним, сегодня ранее Эдмон Марукян сообщил: Партия «Просвещенная Армения» в настоящее время обсуждает вопрос отзыва своего единственного представителя в Совете старейшин Еревана – Давида Хажакяна, целесообразности продолжения его деятельности в Совете.
Причина заключается во вчерашнем выступлении члена данной фракции Теймине Варданян, в котором озвучено личное оскорбление мэру Еревана Айку Марутяну. Т. Варданян является членом другой партии – «Анрапетутюн», а партия «Просвещенная Армения» и руководитель фракции Давид Хажакян не желают брать на себя ответственность за данное выступление.
На вопрос, обсуждалось ли это также с руководителем партии «Анрапетутюн» Арамом Саргсяном, Д. Хажакян ответил:
«Затрудняюсь ответить, вчера состоялось обсуждение с Эдмоном Марукяном, он намеревался поговорить также с г-ном Саргсяном, однако, я не в курсе, состоялся ли разговор или нет».
По словам главы фракции, последовала довольно бурная реакция на выступление Теймине Варданян на вчерашнем заседании Совета старейшин, и они намерены ответить на это.
«Во фракции “Луйс” проведено множество обсуждений, в частности, о том, какие шаги необходимо предпринять для того, что сделать нашу публичную речь более слышимой и не переходить на личные оскорбления. Но вчера после определенный провокаций мэра, Теймина Варданян возмущенно выступила и озвучила личные оскорбительные формулировки. Это привело к тому, что партии “Просвещенная Армения” и её членам говорили, мол, что вы вовсе перешли уже черту. Мы объясняли людям, что представителем партии “Просвещенная Армения” являюсь только я. Мы не можем нести ответственность за риторику представителей партии “Анрапетутюн”», – отметил он.
Обратившись к представленному генеральному прокурору сообщению о преступлении, Хажакян отметил, что сообщение рассматривается уже на протяжении двух недель, однако так и не пришли к заключению: нужно возбудить дело или нет.
«Это вызывает у меня недоумение. Я сделал также следующий шаг, на вчерашнем заседании обнародовал факты, что злоупотребление служебными полномочиями сопровождалось также фальсификацией документов», – добавил он.