Քաղաքական 14:41 17/12/2019 Հայաստան
«Քաղաքապետը ծաղրում է, ձեռ է առնում ավագանու անդամներին նրանց ելույթների ժամանակ»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը։
Նրա խոսքով, դեպքեր են եղել, որ «Լույս» խմբակցության անդամները չեն կարողացել զսպել էմոցիաները և տրվել են պրովոկացիային, ինչն անթույլատրելի է։ Նա տեղի ունեցածում կարևորեց ԶԼՄ-ների դերը։
«Երբ քաղաքապետը ծիծաղում էր էդ ելույթի վրա, մի հատ կամեռա ցույց տվե՞ց նրան։ Ոչ մի կամեռա ցույց չի տվել։ Դրա պատճառով մարդկանց ընկալման մեջ եղել է այն, որ ավագանու անդամը օդից վրդովվում է։ Նկարե՞լ եք քաղաքապետին, որ հռհռում էր։ Ֆիդբեք եք ուզո՞ւմ, քաղաքապետը ծաղրում է ավագանու անդամին, որը ոչ մեկ չտեսավ։ Հայկ Մարությանը ծաղրել է Թեհմինե Վարդանյանին, Անի Խաչատրյանին, Դավիթ Խաժակյանին, հենց գիտեր «Կարգին հաղորդում»-ում էր ինքը»,-ասաց նա։
Մարուքյանի խոսքով, այսօր թրենդ է, որ թիրախավորվեն ավագանու անդամները, սրբադասվեն իշխանության ներկայացուցիչները։
Հիշեցնենք, որ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունն այժմ քննարկում է Երևանի ավագանիում իր միակ անդամին` Դավիթ Խաժակյանին հետ կանչելու և ավագանիում նրա գործունեության շարունակության նպատակահարմարության հարցը։
«Մենք Դավիթ Խաժակյանի գործունեությունից ավելի քան գոհ ենք։ Դավիթ Խաժակյանը ցույց է տվել, թե ինչպես պետք է ընդդիմադիր ավագանին աշխատի,  նաև օրինակելի  գործիչ է այն երիտասարդների համար, որոնք ցանկանում են զբաղվել քաղաքականությամբ։ Բայց նաև միևնույն ժամանակ կան իրավիճակներ, որոնք Դավիթ Խաժակյանի ազդեցությունից դուրս են, բայց պարոն Խաժակյանը պատասխանատվություն է կրում դրանց համար՝ որպես խմբակցության ղեկավար, այդ պատասխանատվությունը տարածվում է նաև «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության վրա»,-ասել էր Մարուքյանը։
Հիշեցնենք, որ ավագանու «Լույս» խմբակցությունն ունի երեք անդամ, Թեհմինե Վարդանյանն ու Անի Խաչատրյանը Արամ զավենի Սարգսյանի գլխավորած «Հանրապետություն» կուսակցության անդամներ են։
«Այսօր ժամը 16.00-ին «Հանրապետություն» կուսակցությունում հերթական նիստ է։ Կքննարկենք նաև «Լույս» դաշինքի շուրջ այսօրվա ծավալված թեման և եթե անհրաժեշտություն համարենք՝ կարձագանքենք»,-տեղեկացրել է Անի Խաչատրյանը։

Политика 16:10 17/12/2019 Армения
«Мэр высмеивает, издевается над членами Совета старейшин Еревана во время их выступлений», – заявил сегодня в беседе с журналистами председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян.
По его словам, были случаи, когда члены фракции Совета старейшин «Луйс» не могли сдержать эмоций и поддались на провокацию, что является неприемлемым. Он подчеркнул важность роли СМИ в случившемся.
«Когда мэр смеялся над их выступлениями, разве хоть одна камера зафиксировала его? Ни одна камера не показала его. Поэтому в восприятии людей закрепилось, что член Совета старейшин возмущается на пустом месте. А расхохотавшегося мэра вы засняли? Вы хотите получить фидбэк? Мэр высмеивает члена Совета старейшин, чего никто так и не увидел. Айк Марутян высмеивал Теймину Варданян, Ани Хачатрян, Давида Хажакяна, ему показалось, что он всё ещё в программе “Каргин ахордум”», – отметил он.
По словам Марукяна, высмеивание членов Совета старейшин и причисление к лику святых представителей власти на сегодняшний день является трендом.
Напомним, сегодня ранее Эдмон Марукян сообщил: Партия «Просвещенная Армения» в настоящее время обсуждает вопрос отзыва своего единственного представителя в Совете старейшин Еревана – Давида Хажакяна, целесообразности продолжения его деятельности в Совете.
На вопрос, могли ли на намерение отозвать Хажакяна повлиять городские власти, Эдмон Марукян дал отрицательный ответ.
«Мы более чем довольны деятельностью Давида Хажакяна. Он продемонстрировал, как должна работать оппозиция в Совете старейшин, он также является примерным деятелем для молодых людей, желающих заниматься политикой. Но в то же время есть ситуации, которые вне влияния Хажакяна, но он несет ответственность за них – как руководитель фракции. Эта ответственность распространяется и на партию "Просвещенная Армения". Например, в адрес партии звучат обвинения не из-за ее членов, сколько можем мы комментировать? Для нас это серьезная проблема», – сказал он.
Напомним, в состав фракции «Луйс» в Совете старейшин Еревана, кроме Давида Хажакяна, входят также – Теймина Варданян и Ани Хачатрян, которые являются членами партии «Анрапетутюн».
«Сегодня в 16:00 будет созвано очередное заседание партии “Анрапетутюн”. Обсудим также сегодняшние темы вокруг блока “Луйс” и при необходимости отреагируем», – сообщила Ани Хачатрян.