Հասարակություն 16:40 19/12/2019 Հայաստան
Կոտայքի մարզի Սարալանջ համայնքում բնակվող Խաչատրյանների համար, ամանորյա հրաշքն արդեն իրականություն է դարձել. 20 տարի քայքայված ու ժանգոտված վագոն-տնակում ապրելուց հետո, ընտանիքը վերջապես տեղափոխվել է քարաշեն տուն:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ից հայտնում են, որ Արմենն իր երիտասարդության զգալի մասն անցկացրել է խնդիր լուծելու պատասխանատու բեռի տակ: Նորաստեղծ ընտանիքի հետ՝ նախ ապրել է հայրական տանը: 22 հոգով փոքրիկ տան մեջ ապրելու անհարմարությունն ու այլընտանքի բացակայությունն ստիպել են քայլեր ձեռնարկել:   Արմենն իր ընտանիքի հետ տեղափոխվել է մետաղական տնակ ու միաժամանակ սկսել տուն կառուցել: Իրար հաջորդող՝ սոցիալական ու առողջական խնդիրների պատճառով, սակայն, տան շինարարությունը հիմքերից այն կողմ այդպես էլ չի անցել:
«Երբ բաժանվում էինք հայրական տնից, թվում էր՝ դժվար կլինի միայն սկզբում, իսկ հետո՝ մեկ-երկու տարում ոտքի կկանգնենք, տուն կունենանք, կապրենք մարդավայել: Սակայն տարիներն անցան, որդիներս մեծացան մետաղական պատերի ներսում, կնոջս առողջությունը քայքայվեց ու օր օրի ավելի էր վատանում: Օր ու գիշեր աշխատելով անգամ, հնարավոր չէր լինում հոգալ հիվանդանոցի ու մեծացող երեխաների ծախսերն ու նաև տուն կառուցել: Անգույն ու դաժան քսան տարիներ անցկացրեցինք: Դեռ այսօր էլ, երբ արթնանում եմ այս տանը, մի տեսակ չեմ կարողանում հավատալ, որ սա իրականություն է, որ ընտանիքիս երազանքների տունը գերազանցել է մեր սպասելիքները», - ասել է ընտանիքի հայրը՝ Արմենը:
Խաչատրյանների ընտանիքը միակը չէ, որին հաջողվել է գործընկեր կազմակերպությունների աջակցությամբ՝ հաղթահարել տարիների խնդիրը. ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի ու «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» կողմից իրականացվող բնակարանաշինության ծրագրի շնորհիվ, նոր՝ 2020 թվականը, նոր բնակարանում դիմավորելու հնարավորություն է ստացել Հայաստանի տասը մարզում ապրող  46 ընտանիք: Նրանց համար դժվար հիշողություններն արդեն անցյալում են:
«Այս բնակարանամուտով ամփոփում ենք ընթացիկ տարվա ծրագիրը: Կատարված աշխատանքի արդյունքը նախ փորձում ենք գնահատել տանտերերի աչքերում, հետո միայն՝ թվերի տեսքով: Երբ տեսնում ենք վաղվա օրվա նկատմամբ արտահայտվող վստահությունը, համոզվում ենք, որ հաջողել ենք ու գնում ենք ճիշտ ուղղությամբ: Ասում են՝ հաջողություն ձեռք բերած մարդն անմիջապես մոռանում է դժվար ապրած օրերի մասին: Գուցե դա այնքան էլ լավ չէ՝ հետագայում  չսայթաքելու համար, բայց ուզում եմ, որ այս մարդիկ իրենց հիշողությունից անվերադարձ հանեն վագոն-տնակի տխուր պատկերներն ու ապրեն անհոգ կյանքով: Ուրախ եմ, որ մեր գործընկերության շնորհիվ, շատ ընտանիքներ ձեռք են բերում ոչ միայն տանիք, այլև սեփական  ուժերին հավատալու հնարավորություն»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
«Կյանքը լի է դժվարություններով: Երբեմն խնդիրներն այնքան են ծանրանում մարդու ուսերին, որ թվում է, այլևս երբեք թեթևություն չի գա: Հաճախ միայն մի փոքր օգնություն է հարկավոր մարդուն՝ ինքն իրեն հավատալու, ոտքի կանգնելու և առաջ շարժվելու համար: Հենց այդ օգնության ձեռքն էր պակասում Խաչատրյաններին՝ տարիների բեռը թոթափելու համար: Անգնահատելի է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի աջակցությունը այս և մյուս ընտանիներին: Դրա շնորհիվ ընտանիքն ունենում է տուն,  հավատով է լցվում իր և ապագայի հանդեպ: Ամանորին ընդառաջ թող բոլոր օջախներում հույսը անմար լինի», - ասել է «Ֆուլեր տնաշինական կենտրոնի» նախագահ Աշոտ Եղիազարյանը:
2019թ. բնակարանաշինության ծրագրի իրականացման համար, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը կատարել է 119,5մլն ՀՀ դրամի ներդրում և աջակցել 46 ընտանիքի:
Ընդհանուր առմամբ, տարիների համագործակցության արդյունքում, կատարվել է մոտ 502 մլն ՀՀ դրամի ներդրում: 2007 թվականից լուծվել է 208 ընտանիքի տան խնդիր:

Society 17:28 19/12/2019 Armenia
For the Khachatryan family living in Saralanj village of Kotayk region, the New Year's miracle has already become a reality. After living in a decayed and rusty metal container for 20 years, the family finally moved to a stone house, VivaCell-MTS reports.
Armen spent much of his youth burdened with the housing problem. At first, he lived in his parents’ house with his newly formed family. The inconvenience of living in a small house with 22 people and the lack of alternatives forced them to take action. Armen and his family moved to a metal container and started building a new house at the same time. Due to constant social and health problems the construction of the house didn’t go far beyond the foundation.
“When we left our father's house, it seemed it would be difficult only in the beginning, and then, in a couple of years, we would have a home, live a deserving life. Years passed by, my sons grew up inside the metal walls, my wife's health was getting worse day by day. Even working day and night, it wasn't possible to cover the costs of the hospital and care the needs of the growing children, and to build a home. We spent twenty dark and awful years. Even today, when I wake up in this house, I can't believe that this is the reality, and my family's dream house has exceeded our expectations,” said Armen, the father of the family.
The Khachatryan family is not the only one that has overcome the problem of years with the support of partner organizations. Owing to the housing project implemented by VivaCell-MTS and the Fuller Center for Housing Armenia, 46 families living in 10 regions of Armenia have the opportunity to meet the New Year in their new houses. Hard memories are already in the past.
“With this housewarming we summarize the program of the current year. We first try to evaluate the work done in the eyes of the hosts, then only in the form of numbers. When we see confidence in tomorrow, we are convinced that we have succeeded and are going in the right direction. It is said that a person who has succeeded immediately forgets about the difficult days. Perhaps it is not so good not to stumble in the future, but I want these people to remove the sad images of the metal container from their memory and live a careless life. I am glad that thanks to our partnership, many families acquire not only a roof, but also the opportunity to believe in their own strengths,” said VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
“Life is full of difficulties. Sometimes problems accumulate on one's shoulder so much that it seems there will be no relief. Often, only a little help is needed for a person to believe in himself, to stand up and move forward. It was that helping hand the Khachatryans needed to relieve from the burden of years. The support of VivaCell-MTS to this and other families is invaluable; the families have a home, faith in themselves and in the future. May the hope be eternal in all homes on New Year's Eve,” said Fuller Center for Housing Armenia President Ashot Yeghiazaryan.
In 2019, for the implementation of the housing project, VivaCell-MTS invested AMD 119.5 million and supported 46 families. Overall, as a result of years of partnership, about AMD 502 million has been invested. Since 2007, the problem of 208 houses has been solved.