Հասարակություն 13:55 19/12/2019 Հայաստան
«Ժողովուրդ»-ի խմբագրությունում կատարվածը որակում են քայլ ազատ խոսքի դեմ, վախեցնելու փորձ ու լրագրողի աշխատանքի խոչընդոտում
«Ժողովուրդ» օրաթերթի և  Armlur.am կայքի խմբագրությունն այս պահին բազմամարդ է։ Ահազանգից հետո այստեղ են գտնվում ԱԺ պատգամավոր  Թագուհի Թովմասյանը, ով եղել է լրատվամիջոցի հիմնադիր-ղեկավարը, նախկին խմբագիրը, Ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանը, բազմաթիվ լրագրողներ։
Այս պահին նրանց մուտքը խմբագրության տակնուվրա արված հատվածները արգելված է, քանի որ իրավապահները գործողություններ են իրականացնում։
«Փորձագետները պետք է տան եզրակացություն, թե երբ է համակարգիչը միացվել, ի՞նչ գործողություններ են իրականացվել, ի՞նչ ինֆորմացիա են փնտրել, որպեսզի պարզ լինի, արդյո՞ք ինչ-որ տվյալներ տարել են, թե եղել է նախազգուշական ակցիա»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Թագուհի Թովմասյանը։
Նա ասաց՝ նախնական տեղեկություններով որևէ բան չեն տարել, բայց չի բացառվում, որ հետագայում պարզվի, ինչ-ինչ փաստաթղեր են անհետացել։ Տեղի ունեցածը Թովմասյանը վատ նախադեպ է որակում, համարում է, որ խոսքի ազատության դեմ ուղղված քայլ։
«Այսօր հենց առավոտից խոչընդոտվել է լրագրողների օրինական ու մասնագիտական գործունեությունը, մինչ այս պահը մենք չենք կարողանում հնարավորություն տալ նրանց աշխատել։ Աշխատանքն այս պահին պարալիզացված է։ Սա արդեն մտահոգիչ է»,-ասաց նա։
Թովմասյանը խմբագրություն եկել է Աժ-ից։ Հասցերել է որոշ գործընկերների հետ պայմանավորվել հայտարարություն անելու շուրջ, որտեղ իրավապահներին ուղղված պահանջներ կլինեն՝  տեղի ունեցածն օր առաջ բացահայտելու վերաբերյալ։
Ժուռնալիստների միության նախագահ Սաթիկ Սեյրանյանն էլ ընդգծեց, որ սա դիտարկում է մամուլի նկատմամբ տեղի ունեցող դեպքերի շրջանակներում, հիշեցրեց աղաղակող դեպքերից Yerevan.today-ում կատարված խուզարկությունը, համակարգիչների առգրավումը,  Hayel.am-ի խմբագրության վրա ձվեր նետելը։
«Բոլոր այս դեպքերի պարագայում էլ մենք վերջնական տեղեկատվություն չունեցանք, թե ինչ հայտնաբերեցին կամ ինչ էին ուզում հասկացնել։ Այս պահին որևէ բան ասել չեմ կարող, բայց սա ես դիտարկում եմ մամուլի, նրա ներկայացուցիչների, մերոնք-ձերոնքի, ֆեյքերի շուրջ հնչեցրած բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարությունների շրջանակում, չեմ բացառում, որ այս դեպքերն ավելանան։ Ես համարում եմ, որ նման դեպքերը իշխանությունների կողմից խրախուսվում են, կոնկրետ ի նկատի ունեմ «Հայելի»-ի դեպքում»,-ասաց նա՝ հույս հայտնելով, որ տեղի ունեցածը կբացահայտվի։
Սեյրանյանն ընդգծեց, բոլոր ԶԼՄ-ներն ու նրանց ներկայացուցիչները պետք է գիտակցեն, որ մեկ ԶԼՄ-ի դեմ կատարվածը բոլորի դեմ է։ Նա ընդգծեց, կապ չունի դեպքը տեղի է ունեցել իշխնամետ, թե ընդդիմադիր ԶԼՄ-ների նկատմամբ։
«Ինձ համար լրատվամիջոցը լրատվամիջոց է, լրագրողը լրագրող է՝ անկախ այն բանից, թե որ լրատվամիջոցում է աշխատում, այդ բաժանումներն իրենք են արել։ Մենք համախամբվում  ենք մասնագիտության, մասնագիտական բարեխղճության շուրջ»,-ասաց Սեյրանյանը։
«Ժողովուրդ» թերթի խմբագիր Քնար Մանուկյանն ընդգծեց՝ կատարվածը որակում է մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտող քայլ։
«Բոլոր դարակները ենթադրյալ հանցագործը կամ հանցագործները ստուգել են։ Խառնաշփոթը ստեղծել են, բայց որևէ բան չեն տարել։ Խմբագրի՝ իմ սենյակը ամբողջությամբ տակնուվրա արված է, բոլոր տուփերը հատիկ առ հատիկ բացված են։ Ես չգիտեմ ինչ են փնտրել, չեն գտել, կամ գուցե գտել են, այս պահին հստակ ասել չեմ կարող։ Ուզում եմ այս պահին շեշտել մի հանգամանք, մեր աշխատակիցերից մեկի դարակում գումար է եղել, բայց այն տեղում է մնացել»,-ասաց Քնար Մանուկյանը։
Նա նաև հայտարարեց, օրեր առաջ հրավիրվել է ՀՔԾ, հարցաքննվել է մարտի մեկի գործի շրջանակում տված ցուցմունքների հրապարակման կապակցությամբ։
«Նախաքննական գաղտնիք չեմ բացահայտի, բայց ես դիմել եմ ՄԻՊ Արման Թաթոյանին, հայտնել եմ, թե իմ որ իրավունքն է խախտվել։ Դրանից հետո տեղի է ունենում այն, ինչ դուք տեսնում եք։ Իմ կասկածները տանում են նրան , որ միգուցե սա վախեցնելու փորձ է, կամ լրագրողների գործունեությունը խոչընդոտելու, որևէ լրագրող այս պահին չի կարողանում աշխատել»,-ասաց Քնար Մանուկյանը։

Общество 14:55 19/12/2019 Армения
Инцидент в редакции газеты «Жоховурд» называют шагом против свободы слова, попыткой запугивания и воспрепятствования работе журналистов
Редакция газеты «Жоховурд» и сайта Armlur.am на данный момент многолюдна. После сообщения о проникновении в редакцию неизвестных в настоящее время здесь находятся депутат Национального Собрания Армении Тагуи Товмасян, которая была учредителем-руководителем СМИ, экс-редактор, глава Союза журналистов Сатик Сейранян, многочисленные журналисты.
На данный момент доступ к местам в редакции, где неизвестные устроили разгром, запрещен, поскольку на месте работают правоохранители.
«Эксперты должны дать заключение, когда был компьютер включен, какие действия были предприняты, какую информацию они искали, чтобы выяснить, унесли ли какие-либо данные или это была акция по предупреждению», – сказала в беседе с журналистами Тагуи Товмасян.
По ее словам, по предварительной информации, ничего не унесли, но не исключено, что в будущем выяснится, что исчезли некоторые документы. Произошедшее Товмасян называет плохим прецедентом, считает это шагом против свободы слова.
«Сегодня с самого утра мы видим воспрепятствование законной профессиональной деятельности журналистов, до сих пор мы не можем дать им возможности работать. Работа в настоящее время парализована. Это уже вызывает обеспокоенность», – сказала она.
Товмасян пришла в редакцию из НС. Успела договориться с некоторыми коллегами о том, чтобы выступить с соответствующим заявлением, в котором будут содержаться адресованные к правоохранительным органам требования –  как можно скорее раскрыть произошедшее.
Глава Союза журналистов Сатик Сейранян в свою очередь подчеркнула, что рассматривает произошедшее в контексте происходящих инцидентов, связанных с прессой, из резонансных инцидентов же она напомнила обыск в  Yerevan.today с конфискацией компьютеров, забрасывание яйцами редакции Hayeli.am.
«Во всех этих случаях мы так и не получили окончательной информации о том, что они нашли или что они хотели донести. Сейчас я ничего не могу сказать, но произошедшее я также рассматриваю в контексте заявлений высокопоставленных должностных лиц о прессе, ее представителях,  "наших и ваших", фейках,  и я не исключаю, что эти инциденты будут продолжаться. Я считаю, что подобные инциденты поощряются властями, я имею в виду конкретно случай с Hayeli», – сказала она, выразив надежду, что произошедшее будет раскрыто.
Сейранян подчеркнула, что все СМИ и их представители должны понимать:  то, что произошло против одного средства массовой информации, произошло против всех. Она указала, что при этом не имеет значения, инцидент произошел с провластным или оппозиционным СМИ.
«Для меня средства массовой информации – это средства массовой информации, журналист –  журналист, независимо от того, в каком СМИ он работает, это разделение ввели они. Мы консолидируется вокруг профессии, профессиональной добросовестности», – сказала Сейранян.
Редактор газеты «Жоховурд» Кнар Манукян подчеркнула, что произошедшее она квалифицирует как шаг, препятствующий профессиональной деятельности.
«Предполагаемый преступник или преступники проверили все ящики. Устроили беспорядок, но ничего не унесли. Кабинет редактора перевернут вверх дном, все коробки до единой открыты. Я не знаю, что они искали, не нашли или, возможно, нашли, я не могу сказать четко в данный момент. Я хотела бы подчеркнуть одно обстоятельство: в ящике стола у одного из наших сотрудников были деньги, но они на месте», – сказала Кнар Манукян.
Она также заявила, что несколько дней назад была вызвана в Специальную следственную службу, была допрошена в связи с публикацией показаний по делу 1 марта.
«Я не буду раскрывать тайны предварительного следствия, но я обратилась к омбудсмену Арману Татояну и сообщила ему, какое из моих прав было нарушено.
После этого происходит то, что вы видите. Мои подозрения ведут к тому, что, возможно, это попытка запугать или воспрепятствовать работе журналистов, ни один журналист не может работать в данный момент», – сказала Кнар Манукян.