Էդուարդ Իսաբեկյանի ցուցասրահի անմխիթար վիճակը չի հուզում քաղաքապետարանին
ՀԽՍՀ ժողովրդական նկարիչ Էդուարդ Իսաբեկյանի կյանքին ու գործունեությանը նվիրված ցուցասրահում, որը բացվել է 2013 թվականին Երևանում՝ «Հայ Արտ» մշակութային կենտրոնի տարածքում, այսօր անմխիթար վիճակում է, վտանգված են ցուցանմուշները: Panorama.am-ի հետ զրույցում ցուցասրահի վարիչ Իրինա Իսաբեկյանն ասաց, որ 2014 թվականից ցուցասրահը վատ վիճակում է, սակայն տարիների ընթացքում էլ ավելի է վատթարացել:
«Երբ այնտեղ բացվեց ցուցասրահը, այն վերանորոգված չէր, կոսմետիկ աշխատանքներ էին տարվել: Տարբեր տարիներին դիմել ենք մեր ղեկավարությանը, քաղաքապետարան, ասում են՝ ֆինանսներ չունենք վերանորոգման համար»,-նշեց նա:
Ի. Իսաբեկյանի խոսքով, ցանկացել է հանդիպել քաղաքապետ Հայկ Մարությանի հետ, սակայն նրան ընդունել է Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի մշակույթի վարչության պետ Գոշ Սարգսյանը. «Բացատրեց, որ բոլոր թանգարաններն էլ նույն վիճակում են: Բայց, չեմ կարծում, որ նման վիճակ կլինի, ահավոր վիճակ է մեզ մոտ: Էդուարդ Իսաբեկյանը հայրենասեր, արվեստին նվիրված մարդ էր, 20 տարի Ազգային պատկերասրահի տնօրենն է եղել, շատ բան է արել մշակութային օջախի համար, շատ աշխատանքներ է բերել: Չէի կարծում, որ նման վերաբերմունք կլիներ: Չգիտեմ՝ ինչով բացատրեմ»:
Ցուցասրահի վարիչն ասաց, որ դիմել է նաև նախկինում՝ մշակույթի նախարարությանը, հիմա՝ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն, ասել են, որ անզոր են, այն քաղաքապետարանի ենթակայության տակ է:
«Բայց արվեստն այնպիսի բան է, որ պետք է բոլոր օղակներով անդրադառնալ խնդիրներին: Մեզ կոնկրետ պետական այդ կառույցներից որևէ մեկը չի զանգել ու ասել, որ հանգիստ եղեք, այս տարի կվերանորոգվի: Կոնկրետ պատասխան չկա: Ասում են՝ ամբողջ «Հայ Արտ»-ի շենքը պետք է վերանորոգեն: Բայց ի՞նչ կապ ունի ցուցասրահի հետ, ամենավատ վիճակում մեր սրահն է: Իսկ այդ շենքն ամբողջությամբ, որը Ջիմ Թորոսյանն է նախագծել, շատ գեղեցիկ է, արվեստի համար շատ լավ կաշխատի», -նշեց Ի. Իսաբեկյանը:
Նա ասաց, որ կոնկրետ վերանորոգման կարիք ունի տանիքը, երբ եղանակն անձրևային է լինում, ամբողջությամբ կաթում է: Այժմ աշխատանքները շատ խիտ դասավորվածություն ունեն, կաթացող տեղերից տեղափոխել են առավել անվտանգ հատված:
«Իսաբեկյանի որդին՝ Արամ Իսաբեկյանը, քաղաքին նվիրել է 28 կտավ: Մեկ աշխատանք էլ մենք ենք ցուցադրության համար ներկայացրել, Ազգային պատկերասրահը Իսաբեկյանից 4 նկար էր տվել ցուցասրահին, սակայն այս վիճակի պատճառով իրենց նկարները վերադարձվեցին: Հիմա ցուցասրահում 29 նկար է ներկայացված: Նկարները քաղաքինն են, տերը քաղաքապետարանն է, իրենք չէ՞ պետք է հետևեն այդ ամեն ինչին: Անելանելի վիճակ է, ուղղակի արհամարհանք»,- ասաց Ի. Իսաբեկյանը:
change.org կայքում՝ «Պահպանել Էդուարդ Իսաբեկյանի ժառանգությունը» պահանջով, խնդրագիր կա տեղադրված. «Շենքի անմխիթար վիճակի մասին բազմիցս դիմումներ են ներկայացվել թե՛ անմիջական ղեկավարությանը, և թե՛ քաղաքապետարան: Մինչ այսօր որևէ դրական արձագանք դրանք չեն գտել: Անձրևաջրերը շարունակում են ներթափանցել ցուցասրահ, պատերից և առաստաղից ծեփը թափվում է, վտանգված են Էդուարդ Իսաբեկյանի կտավները: Կոչ ենք անում բոլորին անտարբեր չմնալ այս խնդրի հանդեպ և պահանջում ենք պատկան մարմիններից հիմնովին զբաղվել Ջիմ Թորոսյանի նախագծած շենքի վերանորոգմամբ՝ փրկելով Էդուարդ Իսաբեկյանի ժառանգությունը»:
Ի. Իսաբեկյանի խոսքով, Արամ Իսաբեկյանն իր միջոցներով մի քանի անգամ վերանորոգել է այն աշխատանքները, որոնք դրանց կարիքն ունեցել են: Ցուցասրահն ակտիվ մասնակցում է Երևանի մշակութային կյանքին, Իրինա Իսաբեկյանի նախաձեռնությամբ ցուցասրահում կազմակերպվում են ցուցահանդեսներ, դասախոսություններ, հանդիպումներ, որոնք միտված են նպաստելու հայրենասեր նկարչի արվեստի հանրահռչակմանը, բացահայտմանը: Տարեցտարի ցուցասրահի այցելուների թիվն ավելանում է, ընդգրկված է երևանյան լավագույն մշակութային օջախների տասնյակում:

Культура 20:37 20/12/2019 Армения
Посвященный жизни и деятельности народного художника Армянской ССР Эдуарда Исабекяна выставочный зал, который открылся в 2013 году в Ереване – на территории культурного центра «Ай Арт», сегодня в печальном состоянии, экспонаты под угрозой. В беседе с корреспондентом Panorama.am заведующая выставочным залом Ирина Исабекян отметила, что помещение в плохом состоянии с 2014 года, однако за эти годы положение ухудшилось еще больше.
«Когда здесь был открыт выставочный зал, он не был отремонтирован, была проведена косметическая работа. Мы на протяжении многих лет обращались к нашему руководству, в мэрию, в ответ говорят, что нет средств на ремонт», – сказала она.
По словам Исабекян, она хотела встретиться с мэром Айком Марутяном, но ее принял начальник управления культуры аппарата мэрии Еревана Гош Саркисян. «Он объяснил, что все музеи находятся в одинаковом состоянии. Но я не думаю, что это так, у нас ужасная ситуация. Эдуард Исабекян был патриотичным, преданным искусству человеком, он был директором Национальной галереи 20 лет, очень много сделал для культурного центра, привез много работ. Я не думала, что будет такое отношение. Я не знаю, как это объяснить», – указала она.
Исабекян рассказала, что она с этим вопросом обращалась и в прошлом – в Министерство культуры, теперь – в Министерство образования, науки, культуры и спорта, в ответ заявили, что они бессильны, что вопрос находится в компетенции мэрии.
«Но искусство – это сфера, к проблемам в которой нужно обращаться на всех уровнях. Ни из одной из этих конкретных госструктур не позвонили и не сказали: будьте спокойны, в этом году будет проведен ремонт. Нет конкретного ответа. Говорят, что все здание "Ай Арт" должно быть отремонтировано. Но при чем тут выставочный зал, наш зал в наихудшем состоянии. А это здание, которое спроектировал Джим Торосян, очень красивое, оно будет очень хорошо служить искусству», – сказала Исабекян.
По ее словам, конкретно в ремонте нуждается кровля, когда идет дождь, крыша течет. Поэтому работы пришлось перенести на безопасное место.
«Сын Исабекяна – Арам Исабекян – подарил городу 28 полотен. Мы представили еще одну работу для выставки: Национальная галерея передала 4 картины Исабекяна, но из-за этой ситуации их картины были возвращены. Сейчас у нас представлено 29 картин. Полотна принадлежат городу, их владелец – мэрия, разве они не должны следить за всем этим? Безвыходная  ситуация, просто игнорирование», – сказала Исабекян.
На сайте change.org размещена петиция «Сохраним наследие Эдуарда Исабекяна».
По словам И.Исабекян, Арам Исабекян несколько раз реставрировал на свои средства работы, которые в этом нуждались. Выставочный зал активно участвует в культурной жизни Еревана, По инициативе Исабекян организовываются выставки, лекции, встречи. Число посетителей выставочного зала с каждым годом увеличивается, он входит в десятку лучших культурных центров Еревана.