Հասարակություն 16:19 20/12/2019 Հայաստան
«Կրթությունն է ամեն ինչի սկիզբը»,- այս մասին այսօր «Կրթության ոլորտի բարեփոխումներն առաջիկա ռազմավարական մարտահրավերները» թեմայով քննարկման ընթացքում ասաց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։
Զոհրաբյանի խոսքով, եթե Հայաստանը չունենա բարձր որակի կրթություն, ապա ցանկացած ոլորտ լինելու է խեղված, լինելու է կաղ։ Պատգամավորը նշում է, որ հանրակրթական դպրոցներում ձեռքբերումներ կան, դրանցից մեկն ապաքաղաքականացումն է.
«Բայց ես համոզված եմ, որ եթե իշխանությունն այսօր ասի դպրոցների ուսուցիչներին անել նույն բանը, ինչ նրանք անում էին տարիներ շարունակ, գերակշիռ մեծամասնությունը անելու է։ Էնպես որ էս առումով ամբողջապես չենք հաջողել»։
Պատգամավորի խոսքով, բուհերում կոռուպցիան դեռևս առաջնագծում կատաղորեն դիմադրում է. «Էս առումով էստեղ լուրջ փոփոխություններ են պետք»։
Կրթական համակարգում կոռուպցիան վերացնելու համար Զոհրաբյանն առաջարկում է ոչ  ջարդել-փշրել համակարգը, ոչ էլ որպես մշակութային արժեք պահպանել ինչ որ կա։
«Վերջին շրջանում արհեստական օրակարգ է ստեղծվում՝ կրթության ոլորտում ազգայինը ժամանակակցին հակադրելով։ Իսկ ով է ասել, որ ազգայինը չի կարող լինել ժամանակակից։ Ազգայինը կարող է լինել ժամանակակից։ Ուստի պետք է անընդհատ ավանդականը փորձել հակադրել ժամանակակցին, և ինչ-որ իդիոտ տեքստեր արտաբերել տարբեր ամբիոններից, փորել մոդերնիստական անհեթեթագույն գաղափարներ շահարկել՝ ասելով, որ ահա, մենք պետք է ամեն ինչ քանդենք։ Քանդելու շատ բան կա, բայց քանդեք այնտեղ, որտեղ պետք է իրապես քանդել»,- նշեց Զոհրաբյանը։
Անդրադառնալով ավագ դպրոցներին՝ Զոհրաբյանը նշեց, որ դրանք դե յուրե կան, բայց իրականում այն ֆունկցիան, որ պետք է կատարեն, չկան։ Պատգամավորը նշեց, ոչ չգիտի՝ ինչով են զբաղված այդ դպրոցները, բայց դրանց աշակերտների զբաղմունքի մասին տեղյակ է.
«Էդ աշակերտները մտածում են՝ ոնց փախնել ավագ դպրոցներից, որ կրկնուսույցներ վարձեն՝ բուհերի  ընդունելության քննություններին պատրաստվելու համար, որովհետև հանրակրթական դպրոցներում ուսուցման մակարդակը աղետալի վատ է»։
Զոհրաբյանը ներկայացրեց 2019 թվականին հայոց լեզու առարկայի կենտրոնացված քննությունների արդյունքները. 31, 021 դիմորդից 1686-ը  ստացել է անբավարար, իսկ 19-20 միավոր ստացել է 152 աշակերտ։
«Սա է հանրակրթական դպրոցներում հայոց լեզու առարկաների դասավանդման որակը։ Շատ ավելի ցածր, քան մնացած բոլոր առարկաները։ Ես կողմ եմ, որ բուհերում ուսուցման մեթոդոլոգիան փոխվի, որ էդ հին, կարծրացած կիսակղերական մեթոդոլոգիան պիտի փոխվի»,- նշեց Զոհրաբյանը։
Պատգամավորը նշում է, որ պետք է հանրակրթական դպրոցներից սկսվի հայոց լեզվի մակարդակի բարձրացումը. «Որ չասեն՝ Նապոլեոնը տորթ է,  Սասունցի Դավիթն էլ՝ արձան։ Եկեք հանրակրթական դպրոցներում անենք էդ հեղափոխությունը, որ հայոց լեզվի ուսուցիչը չասի՝ բանը կայանում է նրանում։ Ես վախենում եմ էդ ուսուցչի դասավանդած աշակերտների համար»։

Политика 18:57 20/12/2019 Армения
«Образование – это начало всех начал», – заявила сегодня депутат Национального Собрания от фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян на состоявшихся в Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта слушаниях на тему «Реформы сферы образования и предстоящие стратегические вызовы».
По словам Зограбян, если в Армении не будет образования высокого качества, то любая сфера будет искажена, будет хромать. Депутат отметила, что в общеобразовательных школах есть достижения, одним из которых является деполитизация.
«Но я убеждена: если власть сегодня скажет школьным учителям делать то же самое, что они делали годами, подавляющее большинство сделает это. Таким образом, мы в этом отношении мы не преуспели полностью», – сказала она.
Для искоренения коррупции в системе образования Зограбян предлагает ни ломать-разрушать систему, ни сохранять то, что есть, как культурную ценность.
«В последнее время создается искусственная повестка, противопоставляя  в сфере образования современное и национальное. А кто сказал, что национальное не может быть современным? Национальное может быть современным», – сказала Зограбян.
Говоря о старших школах, Зограбян отметила, что они де-юре есть, но в действительности не выполняют функцию, которую должны выполнять. Депутат указала, что она не знает, чем заняты эти школы, но в курсе о занятиях учеников этих школ.
«Эти ученики думают о том, как убегать из старшей школы, чтобы нанимать репетиторов – для подготовки к вступительным экзаменам в вузы, потому что уровень обучения в общеобразовательных школах катастрофически плох»,– сказала она.
Зограбян представила результаты единых экзаменов по предмету «армянский язык» в 2019 году: 1686 из 31 021 абитуриентов получили неудовлетворительно, 19-20 баллов же получили 152 ученика.
«Таково качество преподавания предметов армянского языка в общеобразовательных школах. Гораздо ниже, чем всех остальных предметов. Я выступаю за изменение методики преподавания в вузах», – сказала Зограбян.
Депутат подчеркнула, что повышение уровня преподавания армянского языка должно начаться с общеобразовательных школ.
«Чтобы не говорили, Наполеон – это торт, а Давид Сасунский – памятник.  Давайте сделаем эту революцию в общеобразовательных школах», – сказала она.