Մշակույթ 15:42 24/12/2019 Հայաստան
«Տարին շատ հետաքրքրիր էր, շարունակում ենք աշխատել: Ունեցել ենք պրեմիերաներ, համերգային կատարումներ»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Կոնստանտին Օրբելյանը:
Նա նշեց, որ հաջորդ համերգաշրջանի համար պատրասում են «Հին աստվածներ» բալետը, կոմպոզիտորն է Վաչե Շարաֆյանը, բալետմայստերներ Վիլեն Գալստյանն ու Ռուբեն Մուրադյանը:
Կ. Օրբելյանն ասաց, որ վերջերս պատահաբար հանդիպել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, քննարկել են «Անուշ» օպերան ԱՄՆ –ում ներկայացնելու հարցը, նշել է, որ հիանալի գաղափար է:
«Հիմա պետք է աշխատենք կառավարության, ամերիկացիների հետ, լինի մեծամասշտաբ բեմադրություն, Երևանի օպերային թատրոնի «Անուշը» երբեք չի բեմադրվել ԱՄՆ-ում: Մեծ հույս ունեմ, որ դա կստացվի»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է հյուրախաղերին, օպերայի և բալետի թատրոնի գեղարվեստական ղեկավարն ասաց, որ տարիներ առաջ են պլանավորվում նման համերգները, իսկ ինչ իրենց մոտ ստացվել է կարճ ժամանակում, օրինակ այս տարի հյուրախաղեր Դուբայում, Քուվեյթում, իր անձնական կապերի ու իրավիճակի շնորհիվ էր:
Հարցին, թե տարիներ շարունակ նշվում է, որ թատրոնը տանիքի հետ կապված խնդիր ունի, ջուրը կաթում է, Կ. Օրբեկյանն ասաց, որ երեք տարի է ասում են գումար կա, բայց այն իրենց այդպես էլ չի հասնում: Նա նշեց, որ վերջերս կառավարությունից գումար էին խնդրել լուսային տեխնիկա ձեռք բերելու համար, իրենց արդեն հնացել է, մերժել են, ասել՝ գումար չկա:
«Տեսնենք՝ ինչի համար գումար կլինի»,- ասաց Կ. Օրբելյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչն է ձեզ ամենից շատ անհանգստացնում, նա ասաց, որ ցանկանում է նորմալ աշխատել, չխանգարեն իրեն. «Ասում եմ՝ պետք չի օգնել, բայց մի խանգարեք: Դեռ խանգարում են»:
Ինչ վերաբերում  է դատարանի ճռին, որի համաձայն Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանը պետք է վերականգնվի  իր պաշտոնում՝ թատրոնի տնօրեն, նա նշեց, որ նախարարությունն այն բողոքարկել է:
Հիշեցնենք, որ այս տարվա մայիսին Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական     թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար, դիրիժոր Կոնստանտին Օրբելյանը քաղաքացիական հայց էր ներկայացրել ՀՀ մշակույթի նախարարության (այժմ արդեն՝ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարություն) և Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոն ՊՈԱԿ-ի դեմ։  Նրա պահանջն էր՝ անվավեր ճանաչել  մշակույթի նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նազենի Ղարիբյանի  մարտի 28-ի հրամանը,  վերականգնել  աշխատանքի  և վճարել պարապուրդի  գումարը։ Դատարանը բավարարել էր Օրբելյանի պահանջները:

Культура 16:43 24/12/2019 Армения
«Год был очень интересный, несмотря на все перипетии, мы продолжили работать. У нас были премьеры, концертные исполнения. Последняя крупномасштабная премьера – это “Хрустальный дворец”», – заявил на сегодняшней пресс-конференции по подведению итогов 2019 года художественный руководитель Национального академического театра оперы и балета Армении, Заслуженный артист РФ Константин Орбелян.
Он отметил, что в следующем концертном сезоне будет представлен балет «Древние боги», композитор – Ваче Шарафян, балетмейстер – Вилен Галстян и Рубен Мурадян.
К. Орбелян сказал, что недавно случайно встретился с премьер-министром РА Николом Пашиняном, обсудили вопрос представления оперы «Ануш» в США, отметив, что это блестящая идея.
«Сейчас будем работать с правительством и американской стороной, чтобы совместными усилиями сделать крупномасштабное представление от Ереванского оперного театра в США. Очень надеюсь, что это получится», – добавил он.
Что касается предстоящих гастролей, К. Орбелян отметил: «Гастроли необходимо планировать за много лет вперед, а то, что у нас получилось, получилось благодаря моим личным связям и сложившейся ситуации, когда мы поехали в Дубай, Кувейт».
На вопрос, что годами отмечается, что театр имеет проблемы в связи с тем, что протекает крыша, К. Орбелян отметил, что на протяжении трёх лет говорят, что средства есть, но они по каким-то причинам до них не доходят. Он отметил, что недавно они попросили средств у правительства для приобретения световой техники, поскольку техника уже устарела, однако, им было отказано, обосновав это тем, что средств нет.
«Посмотрим, на что будут деньги», – сказал К. Орбелян.
Отвечая на вопрос, что у него больше всего вызывает обеспокоенность, он отметил, что желает нормально продолжить начатую им работу, без препятствий. «Говорят, не помогаешь, так хоть не мешай. Пока что мешают», – пояснил он.
Что касается судебного вердикта, согласно которому Константин Орбелян должен восстановиться в своей должности – директора театра, он отметил, что министерство обжаловало данный вердикт.