Արցախի ՊՆ. 2019-ի ընթացքում պաշտպանության բանակը շարունակեց պարտադրող դերակատարում ունենալ առաջնագծում
«2019 թվականին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տիրող իրադրությունը պայմանականորեն կարելի է համարել հարաբերական կայուն»,-Արցախի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունն ամփոփել է անցնող տարին։
ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայության հրապարակած հայտարարության համաձայն, ամենօրյա ռեժիմով իրականացվող մեծածավալ ինժենարա-ամրաշինական աշխատանքների և առաջնագծի՝ տեսադիտարկման համակարգերով կահավորման շարունակական գործընթացների արդյունքում ոչ միայն էապես բարձրացվել է մարտական հերթապահության մեջ ընդգրկված անձնակազմի անվտանգությունը, այլև գրեթե իսպառ վերացել է ադրբեջանական զինուժի կողմից դիվերսիոն ներթափանցման փորձերի հավանականությունը: Բացառությամբ սեպտեմբերի 22-ի դեպքի, երբ հակառակորդը ՊԲ հարավարևելյան (Կարախանբեյլի) ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկի պաշտպանական հատվածում ձեռնարկել է դիվերսիոն ներթափանցման փորձ և, չեզոք գոտում թողնելով մեկ դիակ, հետ շպրտվել իր ելման դիրքերը, տարվա ընթացքում նմանատիպ քայլեր չեն ձեռնարկվել:
Ընդհանուր առմամբ, ըստ ՊԲ օպերատիվ տվյալների ամփոփագրի, 2019 թվականին արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է շուրջ 9.000 անգամ, որի ընթացքում հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 85.000 կրակոց` հրաձգային զինատեսակների հետ մեկտեղ կիրառելով նաև 60 միլիմետրանոց ականանետ (13 արկ) և հաստոցավոր ավտոմատ նռնականետ (32 արկ): Այստեղ հարկ է ընդգծել, որ տարվա ընթացքում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտման ու արձակած կրակոցների թվաքանակը ամենացածրն է` 2010 թվականից ի վեր:
«Անդրադառնալով արցախյան հիմնահարցին, պետք է արձանագրենք, որ չնայած այս տարի լրացավ կողմերի միջև կրակի դադարեցման համաձայնագրի ստորագրման 25-ամյակը` խնդրի կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին այդպես էլ չհաջողվեց առաջընթաց արձանագրել, քանի որ պաշտոնական Բաքուն ոչ միայն շարունակում էր մերժել խնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքները, այլև արհամարհում էր համանախագահների կողմից առաջ քաշված վստահության կառուցման միջոցները` ուղղված հրադադարի ռեժիմի ամրապնդմանը: Բանակցությունները առաջ տանելու ուղղությամբ տարվա ընթացքում հակամարտող կողմերի միջև ամենաբարձր մակարդակով տեղի ունեցած հանդիպումներն ու ոչ պաշտոնական շփումները, ինչպես նաև ԱԳ նախարարների թվով վեց հանդիպումներից և ոչ մեկը ի զորու չեղան առաջընթաց գրանցել` կողմերի հակադիր դիրքորոշումների պատճառով:
Ընդհանրացնելով վերոնշյալը` պետք է արձանագրենք հետևյալը. բանակցությունների սեղանին առաջընթացի բացակայությանն ու Ադրբեջանի կողմից ղարաբաղյան հիմնախնդիրը ռազմական ճանապարհով լուծելու մասին ամենաբարձր մակարդակով հնչող հայտարարություններին պաշտպանության բանակը ամբողջ տարվա ընթացքում գործով հակադրեց իր ուժն ու մարտունակությունը և շարունակեց պարտադրող դերակատարում ունենալ առաջնագծում` դրանով իսկ ապահովելով Արցախի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիությունն ու բնակչության խաղաղ կենսագործունեությունը»,-ասված է հրապարակված հայտարարության մեջ։

Politics 14:28 28/12/2019 NKR
The number of ceasefire violations in 2019 has been the lowest since 2010 – Artsakh Defense Army sums up the expiring year
The situation across the Line of Contact between Artsakh and Azerbaijan remained relatively stable throughout 2019, the Defense Army of the Artsakh Republic said in a statement, summing up the year 2019.
According to the released statement, large-scale engineering works implemented on daily basis as well as continuous process of installing surveillance cameras and other equipment at the military posts have significantly increased the safety of the personnel on combat duty, while the possibility of Azerbaijani sabotage infiltration attempts has virtually eliminated.
According to the operative data of the Defense Army, overall, the Azerbaijani forces breached the ceasefire regime for 9,000 times over the past year, 85.000 shots were fired toward the direction of Armenian troops from firearms of different caliber. In 2019, the adversary also applied 60 mm mortars (13 shells) and automatic grenade launcher (32 shells).
It is noted that the number of ceasefire violations and shots fired by Azerbaijani forces in 2019 has been the lowest since 2010.
“Although the year 2019 marked the 25th anniversary of the establishment of a ceasefire regime between Nagorno-Karabakh, Azerbaijan and Armenia, the OSCE Minsk Group which deals with the conflict settlement, couldn’t record progress in the peace process as official Baku denies not only the fundamental principles of the conflict settlement but also ignores the confidence building measures proposed by the Co-Chairs,” the statement said in a part.
“Amid the absence of the  progress in peace talks, the Azerbaijani statements at the highest level about solving the NK conflict through military means were counteracted by with the strength and fighting capacity of the Defense Army which had a dictating role on the Line of contact throughout 2019 to ensure the inviolability of the Artsakh Republic borders and the life of its people,” the statement added.