Մշակույթ 19:21 04/01/2020 Հայաստան
Այժմ աշխատանքներ են տարվում Սերգեյ Փարաջանոցի «Նռան գույնը»  ֆիլմի հիմնական մոնտաժից  դուրս մնացած կադրերով և կինոնկարին վերաբերող այլ նյութերով  ֆիլմ նկարահանելու ուղղությամբ՝ «Անհայտ Փարաջանովը», որի երաժշտությունը կրկին հանձն է առել գրել մաեստրո Տիգրան Մանսուրյանը։ Այս մասին Panorama.am-ին տեղեկացրել են Հայաստանի Ազգային կինոկենտրոնից։
2018 թվականի օգոստոսին  հայ կինոյի ժառանգության օգտագործման իրավունքները՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության որոշմամբ, անցել են Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնին։ Եվ հենց այդ պահից էլ սկսվեց ֆիլմերի վերկանգնման և թվայնացման կարևոր գործընթացը։
Լեհական FIXAFILM  ընկերության կողմից  առաջինը վերականգնվել և թվայնացվել է  Սերգեյ Փարաջանովի «Հակոբ Հովնաթանյան» (1967թ․,10 րոպե) վավերագրական կինոնկարը։  Գրեթե միաժամանակ, FIXAFILM  ընկերության հետ սկսվել է  «Նռան գույնը» ֆիլմի հիմնական մոնտաժից դուրս մնացած կադրերի վերականգնման և թվայնացման աշխատանքները։ 103 տուփ ոչնչացումից փրկված (հրահանգ էր եղել այրել մնացած ժապավենները) ժապավենից  սկզբում վերականգնվել է  կադրերի 1/3-ը։
Սերգեյ Փարաջանովի «Նռան գույնը» նշանավոր ֆիլմը թողարկվել է 1968 թ և նվիրված է Սայաթ-Նովային։ Գրաքննության ճնշման տակ Փարաջանովն ստիպված էր լրիվ վերամոնտաժել և փոխել ֆիլմի անունը։ Տարբերակը, որը հրապարակել է էկրանին, Սերգեյ Յուտկևիչի կատարված ևս մի վերամոնտաժի արդյունքն է։
Ֆիլմը նկարահանվել է Լոռու մարզի Սանահինի և Հաղպատի նշանավոր վանքերում, ինչպես նաև Արդվի գյուղի մոտակայքում Սրբանեսի (Սուրբ Հովհաննեսի կամ Հովհան Օձնեցու) վանքում (8-17-րդ դդ)։

Культура 12:00 06/01/2020 Армения
В данный момент ведутся работы над съемками фильма на основе не вошедших в основной монтаж фильма «Цвет граната» кадров и других кадров, касающихся киноленты – «Неизвестный Параджанов», музыку к которому вновь взялся написать маэстро Тигран Мансурян. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщили из Национального киноцентра Армении.
В августе 2018 года права на использование наследия армянского кино, по решению министерства культуры РА, перешли к Национальному киноцентру Армении. Именно с этого момента начался процесс восстановления и оцифровки фильма.
Польской компанией FIXAFILM первым был восстановлен и оцифрован документальный фильм Сергея Параджанова «Акоп Овнатанян» (1967г., 10 минут). Почти одновременно вместе с компанией FIXAFILM начались работы по восстановлению и оцифровке не вошедших в основной монтаж фильма «Цвет граната» кадров и других кадров, касающихся киноленты. Восстановлена 1/3 кадров из 103 коробок киноленты, которые удалось спасти от уничтожения (был дан приказ уничтожить остальные ленты).
«Цвет граната» – поэтическая кинопритча Сергея Параджанова об армянском поэте Саят-Нова, снятая в 1968 году на киностудии «Арменфильм». Авторское название — «Саят-Нова».