Քաղաքական 17:44 07/01/2020
Իրանի խորհրդարանը միաձայն ընդունեց մի օրինագիծ, համաձայն որի ՝ ԱՄՆ-ի բանակը և Պենտագոնը Իրաքում իրանական գեներալ Կասեմ Սուլեյմանիի սպանությունից հետո ճանաչվում են որպես ահաբեկչական կազմակերպություններ, հայտնում է Tasnim գործակալությունը:
Ria.ru-ի փոխանցմամբ, խորհրդարանի կողմից հաստատված նախաձեռնության կետերից մեկն ասում է, որ Իրանի իշխանությունները երկրի զարգացման ազգային հիմնադրամից 200 միլիոն եվրո պետք է հատկացնեն «Քուդսի» հատուկ նշանակության ուժերին:
Շաբաթ օրը Նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Միացյալ Նահանգները վերցրել է իրանական 52 թիրախ (համաձայն 52 տարի առաջ Իրանի կողմից գրաված ամերիկյան 52 պատանդների), ներառյալ մշակութային ժառանգության վայրերը: Դա անհանգստություն է առաջացրել մի շարք քաղաքական գործիչների և փորձագետների մոտ, ովքեր նշում էին, որ միջազգային օրենսդրությունն արգելում է գործադուլ անել նման օբյեկտների վրա:
Ի պատասխան ՝ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն կիրակի ասել է, որ Միացյալ Նահանգները «գործելու է օրենքով»: Ավելի ուշ Թրամփը կրկին սպառնացել է հարվածել Իրանի մշակութային վայրերին ՝ Իսլամական հանրապետության կողմից հարձակման դեպքում։

Politics 19:35 07/01/2020 World
Iran’s parliament on Tuesday unanimously voted for a motion to designate the U.S. Army and the Pentagon as terrorist organizations in response to the assassination of Iranian General Qasim Soleimani in Iraq on Friday, the Iranian News Agency reported.
The Iranian lawmakers approved on the emergency motion to "amend a bill that counter measures against the U.S. recent crime."
According to one of the bill's articles, the Iranian government is obliged to allocate for the Quds Force of the Islamic Revolutionary Guards Corps €200 million via the National Development Fund to strengthen the defense power of the forces. The motion on amending the counter measures was approved by 223 lawmakers who agreed on the generalities and details of the emergency motion.
Iran vowed to take revenge after the killing of Soleimani, who was killed in an American airstrike on Friday.