Իրավունք 16:26 09/01/2020 Հայաստան
Այսօրվա նիստում դատարանը լսեց նաև Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանի՝ իր պաշտպանի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ նման միջնորդություն ներկայացրել էր նաև Սեյրան Օհանյանի փաստաբան Կարեն Մեժլումյանը։
«Ընդհանուր մեղադրական եզրակացությունը, որպես մեղադրյալ պարոն Խաչատուրովին մեղադրանք առաջադրելու որոշումն ուսումնասիրելիս պարզ է դառնում, որ ըստ էության Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք է առաջադրվել 2008 թ, ենթադրաբար փետրվար կամ մարտ (դա էլ հասկանալի չէ մեղադրանքի որոշումից, այդ պատճառով ես մոտավորապեսներով եմ խոսում) ամիսներին տեղի ունեցած ինչ-որ իրադարձությունների համար»,-ասաց Մ. Պողոսյանը։
Նա ընդգծեց, որևէ մեկը չի կարող դատապարտվել գործողության կամ անգործության համար, որը կատարման պահին քրեական հանցագործություն չի հանդիսացել, իսկ հետագայում անձի իրավական վիճակը վաթարացնող օրենքները հետադարձ ուժ չունեն՝ հիշեցնելով, որ 2009 թվականին Քր. Օրենսգրքի 300 հոդվածն ոըժը կորցրած է համարվել, ընդունվել է 300.41 հոդվածը, ինչի արդյունքում անձանց մի շրջանակի՝ Սասուն Միքայելյանի, Ալեքսանդր Արզումանյանի և այլոց նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցվել է ուժը կորցրած ճանաչելու հիմքով։
Մեղադրող դատախազ Բաղդասարյանն առաջարկեց, որ բոլոր միջնորդությունները նույնաբովանդակ են, ուստի իրենք կարձագանքեն մեկ անգամ բոլոր միջնորդությունները լսելուց հետո։
Պողոսյանի ելույթում հնչած «ինչ-որ իրադարձություններ» արտահայտությունն առաջացրեց տուժող կողմի վրդովմունքը։ Տուժողներից մեկը՝ դատավորի կողմից տիկին Թորոսյան ներկայացրած կինն արձագանքեց. «Հանկարծ չփորձեք ոտնահարել մարտի մեկի հանցագործությունները՝ անվանելով ինչ-որ իրադարձություններ։ Այստեղ նստած են մարդիկ, ովքեր կյանք են կորցրել, առողջություն են կորցրել։ Մի ամբողջ ժողովուրդ մարտի մեկ է հիշում։ Հանկարծ չփորձեք այլևս նման կերպ արտահայտվել, դատարանին հորդորում եմ, որ նկատողություն անի»։
Մեկ այլ տուժող էլ պաշտպանին անխիղճ անվանեց, մյուսն էլ հայտարարեց. «Ուրեմն թող հարգեն մարտի 1-ը և չփորձեն ինչ-որ այլ երևույթներ պատկերացնել, թե չէ իրենք էլ կհայտնվեն մեր օրին»։
Պաշտպանական կողմն արձանագրեց, որ իր հասցեին սպառնալիք է հնչել։ Սա վիճաբանության պատճառ դարձավ նիստի մասնակիցների միջև։ Այնուհետև տուժող կողմի ներկայացուցիչները փորձեցին այդ սպառնալիքը ներկայացնել որպես «լեզվական վրիպում»։
«Վերջացրեք, հարգելի կողմեր։ Դադարեցրեք վիճաբանությունը, դատարանը բոլորին հորդորում է պահպանել դատական կարգը, մի մոռացեք, որ գտնվում եք դատարանում»,-անընդհատ հորդորում էր դատավոր Դանիբեկյանը, սակայն լսող չեղավ։
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը հորդորեց. «Հիմա հրապարակեք, թե ինչ է ասել»։
Դատավորն ասաց՝ հիմա հրապարակել հնարավոր չէ։   Մեղադրող դատախազները նշեցին՝ նիստը վերածվել է «ռազբորկաներ»-ի։
«Սա դատական նիստի կարգ չի»,-ասաց մեղադրող դատախազը։
Քոչարյանի փաստաբան Հովհաննես Խուդոյանն էլ նկատեց՝ եթե դատախազության համար նորմալ է այդ հայտարարությունը, ապա իրենք դա կդիտարկեն որպես դատախազության դիրքորոշում։
Վիճաբանությունը տարածվեց ապակուց այն կողմ՝ դահլիճում  նստածների միջև, միմյանց հասցեին հնչեցին վիրավորական ու հայհոյախառն արտահայտություններ։
Հաշվի առնելով, որ Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը պետք է մասնակցեր մեկ այլ դատական նիստին, այսօրվա նիստը հետաձգվեց, հաջորդ նիստը նշանակվեց հունվարի 14-ին՝ ժամը 13։00-ին։

Право 17:49 09/01/2020 Армения
На сегодняшнем судебном заседании по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и трёх бывших высокопоставленных должностных лиц – Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворгяна, адвокат Юрия Хачатурова – Мигран Погосян – представил ходатайство о прекращении уголовного преследования в отношении его подзащитного.
Напомним, подобное ходатайство представил также адвокат Сейрана Оганяна – Карен Межлумян.
«При изучении обвинительного заключения в целом, решения о выдвижении г-ну Хачатурову обвинения, становится очевидным, что, по сути, Юрию Хачатурову выдвинуто обвинение за какие-то предполагаемые события, произошедшие примерно в феврале или марте 2008 года (это также неясно из обвинительного решения, по этой причине я говорю примерно)», – отметил М. Погосян.
Он подчеркнул, никто не может быть осужденным и обвиняться в действии или бездействии, которое на момент совершения не считалось уголовным преступлением, а ухудшающие правовой статус лица в дальнейшем законы не имеют обратной силы, напомнив, что ст. 300 УК РА в 2009 году утратила силу, принята статья 300.41, в результате чего в отношении нескольких лиц – Сасуна Микаеляна, Александра Арзуманяна и других лиц, уголовное преследование было прекращено на основании того, что статья утратила силу.
Прокурор Багдасарян предложил, поскольку все ходатайства имеют аналогичное содержание, посему сторона обвинения выступит единожды, после того, как выслушает все ходатайства.
Озвученное в выступлении Погосяна выражение «какие-то события» вызвало у потерпевшей стороны возмущение. Одна из потерпевших, представившись суду г-жой Торосян, ответила на это: «Даже не пытайтесь принизить события 1 марта, назвав их “какими-то событиями”».
Сторона защиты в ответ на это заявила, что в их адрес прозвучали угрозы. Это стало причиной перепалки между участниками судебного заседания. Затем представители потерпевшей стороны попытались представить эти угрозы в качестве «языковой ошибки».
«Прекратите, уважаемые стороны. Прекратите это, суд призывает всех соблюдать судебный порядок, не забывайте, что находитесь в суде», – призывала судья Анна Данибекян, однако, перепалка между сторонами судопроизводства продолжилась.
В свою очередь второй президент Армении Роберт Кочарян призвал: «Сейчас же обнародуйте, что было сказано».
Суд в ответ на это сказал, что в данный момент обнародовать запись судебного заседания невозможно. Прокуроры в свою очередь отметили, что заседание превратилось в «разборку».
Адвокат Роберта Кочаряна – Ованнес Худоян же отметил, если для прокуратуры подобное заявление является приемлемым, то они рассмотрят это в качестве позиции прокуратуры.
С учетом того, что адвокат Юрия Хачатурова – Мигран Погосян – должен участвовать также в другом судебном заседании, сегодняшнее заседание было отложено.