Տնտեսություն 15:23 09/01/2020
«Մեր գնահատականներով, ընդհանուր առմամբ, իրավիճակն ավելի շատ դեէսկալացիայի է գնում»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՀՀ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։
Գրիգորյանը նշեց, որ Հայաստանը հույս ունի՝ մոտակա օրերին հանգստություն է լինելու. «Իհարկե, մենք միշտ վատթարագույնին ենք պատրաստվում։ Ընդհանուր առմամբ կարող եմ ասել, որ լայնածավալ աշխատանք ենք տարել և՛ սիրիական և՛ Իրանի ճգնաշամի ընթացքում»։
Հայաստանը, Գրիգորյանի հավաստմամբ, կարողացել է մշակել և տարհանման և ճգնաժամին արձագանքելու պլան, որն, իր խոսքով, կարևոր առաջընթաց է եղել կառավարման համակարգի համար։
«Այս 2 ճգնաժամերից մեր ինստիտուցիոնալ կարողություններն ավելի են հզորացել, և մենք ավելի հստակ գիտենք՝ ինչ ենք անելու։ Այս առումով էլ մենք մեր դիմակայունությունը պարբերաբար բարձրացնում ենք, և ակնկալում ենք՝ մոտակա շրջանում ավելի շատ կայունություն է լինելու»,- նշեց Գրիգորյանը։
Դիտարկմանը, որ Հայաստանը բարեկամական հարաբերություններ ունի և՛ Իրանի և՛ ԱՄՆ-ի հետ, և այդ համատեքստում արդյո՞ք որևէ միջնորդությամբ հանդես կգա պաշտոնական Երևանը, Գրիգորյանը պատասխանեց. «Նման տարբերակ դեռևս չի քննարկվել։ Իհարկե, մենք ցանկություն ունենք, որ կոնֆլիկտը հնարավորինս արագ կարգավորվի, և մենք ավելի շատ մեր դերակատարությունը տեսնում ենք, որպեսզի երկու կողմի հետ էլ շարունակենք երկխոսությունը։ Եվ եթե դրա անհրաշեշտությունը լինի, մենք ցանկացած տարբերակի պատրաստ ենք»։
Տարածաշրջանային կոնֆլիկտի ֆոնին, Գրիգորյանի վստահեցմամբ, Հայաստանը տնտեսական անվտանգության խնդիր չունի։
«Մենք բոլոր տարբերակները քննարկել ենք՝ սկսած սննդի անվտանգությունից մինչև անվտանգության կարևոր ենթակառուցվածքների աշխատանք։ Մենք բոլոր այլընտրանքային ճանապարհները գտել ենք։ Եթե ճգնաժամ առաջանա, մենք գիտենք՝ ինչպես ենք փոխարինելու դրա ճանապարհային քարտեզը։ Մենք պատրաստ ենք բոլոր առումներով, իհարկե եթե ֆորս-մաժորային իրավիճակներ չլինեն»,- նշեց Գրիգորյանը։

Экономика 19:14 09/01/2020 Армения
«По нашим оценкам, в целом, ситуация идет больше к деэскалации», – заявил сегодня в беседе с журналистами секретарь Совета безопасности Армении Армен Григорян.
А. Григорян отметил также, что в Армении надеются, что в ближайшие дни установится спокойствие. «Конечно, мы всегда готовимся к худшему. В целом, мы выполнили довольно широкомасштабную работу и в ходе сирийского кризиса, и во время кризиса в Иране», – добавил он.
Армения, по словам А. Григоряна, сумела разработать и план эвакуации, и план кризисного реагирования, который является очень важным прогрессом для системы управления РА.
«Вследствие этих двух кризисов наши институциональные возможности еще больше усилились и мы точнее знаем, что должны делать. В этой связи мы постепенно повышаем нашу сопротивляемость и ожидаем, что в ближайшее время ситуация станет более стабильной», – пояснил он.
На замечание, что у Армении дружественные отношения и с Ираном, и с США, и предложит ли официальный Ереван в данном контексте посредничество Ирану и США, Армен Григорян ответил: «Подобный вариант пока не обсуждался. Конечно, мы хотим, чтобы конфликт как можно быстрее урегулировался и больше видим свою роль в том, чтобы продолжать диалог с обеими сторонами. И, если возникнет необходимость в этом, мы готовы к любому варианту».
На фоне регионального конфликта, по словам А. Григоряна, у Армении в данный момент нет проблем экономической безопасности.
«Мы обсудили все варианты, начиная от безопасности продуктов питания и до деятельности важных инфраструктур безопасности. Мы уже нашли все альтернативные решения. Мы готовы во всех смыслах, конечно, если не будет форс-мажорных ситуаций», – подчеркнул секретарь Совбеза РА.