Հասարակություն 12:38 09/01/2020 Հայաստան
Կայուն շարունակվող տաք և անձյուն ձմեռը սկսել է մտահոգել գյուղատնտեսներին և բնապահպաններին։ Ձյան ծածկի բարձրությունը հանրապետության լեռնային գոտիներում անցած տարվա նույն օրերի հետ համեմատ քառակի պակաս է, իսկ առանձին լեռնային գոտիներում ձյան ծածկը ընդհանրապես բացակայում է։ Օդի ջերմաստիճանը շարունակում է  կլիմայական նորմայից 3-5 աստիճանով բարձր մնալ։
«Ագրարագյուղացիական միավորում» ՀԿ նախագահ Հրաչ Բերբերյանը նշում է, որ եթե  առաջիկա 10-15 օրերին հողը ձնաշերտով չպատվի, ապա աշնանացան ցորենի բերք չենք ունենա։
«Էսօր մեզ համար միակ մտահոգիչ հարցն այն է, որ աշնանացան ցորենի ցանքատարածությունները հիմնականում փակված չեն։ Խնդիրը հատկապես առկա է Շիրակի գոտում, Արարատյան հարթավայրում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Հրաչ Բերբերյանը։
Գյուղատնտեսի խոսքով, աշնանացան ցորենի խնդիը լուրջ է, քանի որ մի կողմից պակասել են ցանքատարածությունները, մյուս կողմից՝ ցանված տարածքներում հողը ձնաշերտով պատված չէ. «Եթե 10 օրվա մեջ ձնածածկույթ լինի, կունենանք կորուստներ, բայց փոքր չափով»։
Բերբերյանը նշում է, որ խաղողի այգիները և բերքատու ծառերը ակտիվություն ցույց չեն տա, ուստի այդ ուղղությամբ անհանգստանալ դեռ չարժի։
«Երեկոյան 0 աստիճանից ցածր է ջերմաստիճանը, վեգետացիա չի կարող լինել։ Էնպես որ էնտեղ դեռ վտանգներ չենք տեսնում։ Բայց դեռ չգիտենք, թե բնությունն ինչ անակնկալներ կմատուցի մեզ»,- նշեց Հրաչ Բերբերյանը։
Բնապահպանական տեսանկյունից ևս տեղումների բացակայությունը բավականին մտահոգիչ է։
Բնապահպան Սիլվա Ադամյանը մեզ հետ զրույցում նշեց, որ չոր ձմեռը առաջին հերթին  ջրային ռեսուրսների խնդիրն է սրելու։
«Մենք առանց այդ էլ ունենք ջրային ռեսուրսների խնդիր՝ Սևանից մինչև գետեր, որոնց վրա կառուցվել են ՀԷԿ-եր։ Դրան կից գյուղերն ամռան ընթացքում ունենում են ոռոգման խնդիր, իսկ եթե ջրամբարներում ձնհալից առաջացած ջուր չլցվի, ապա Սևանից ջրբացթողումներ պետք է անեն, ինչը գլոբալ խնդիր է մեզ համար»,- նշեց Սիլվա Ադամյանը։
Վերջինիս խոսքով, երկրորդ խնդիրը, որ առաջացնում է չոր ձմեռը, հրդեհավտանգ իրավիճակն է։
«Ամեն օր լսում ենք ահազանգեր, որ  անտառածածկ հատվածներում հրդեհներ են բռնկվել։ Դա ևս ձյան պակասի և օդի բարձր ջերմաստիճանի հետևանք է։ Մենք դեռ չգիտենք՝ գարնանը մեզ ինչ է սպասվում, կարող է գարնանը բացասական ջերմաստիճան գրանցվի։ Իսկ Հայաստանը պատրաստ չէ կլիմայական այս գլոբալ փոփոխություններին։ Անգամ Ավստրալիայի պես հզոր պետությունը չկարողացավ իր կենդանական և բուսական աշխարհը պահպանել»,- նշեց Ադամյանը։
Բնապահպանի խոսքով, խիստ կարևոր է կենսաբազմազանության պահպանությունը, որի պահպանման համար ՀՀ կառավարությունը պետք է քայլեր ձեռնարկի՝ հաշվի առնելով  կլիմայական ցանկացած փոփոխություն. «Սա գլոբալ խնդիր է, որը Հայաստանը չի կարող շրջանցել»։

Общество 13:33 09/01/2020 Армения
Берберян: Если в ближайшие 10-15 дней не появится снежного покрова, у нас не будет урожая озимой пшеницы
Стабильно продолжающаяся в Армении теплая и бесснежная зима начала беспокоить фермеров и экологов. Высота снежного покрова в горных районах республики, по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, в четыре раза ниже, а в некоторых горных районах снежный покров вообще отсутствует. Температура воздуха продолжает оставаться на 3-5 градусов выше нормы.
Председатель «Аграрно-крестьянского союза» Грач Берберян отмечает: если в ближайшие 10-15 дней земля не покроется снежным покровом, то у нас не будет урожая озимой пшеницы.
«Сегодня нас беспокоит только то, что посевы озимой пшеницы в основном не покрыты. Эта проблема особенно актуальна в Шираке, в Араратской долине. Это вызывает беспокойство»,  – сказал Грач Берберян в беседе с корреспондентом Panorama.am.
По словам фермера, проблема озимой пшеницы является серьезной, потому что, с одной стороны, сократились посевные площади, с другой стороны – земля на посевных площадях не покрыта снегом. «Если в течение 10 дней не будет снежного покрова, у нас будут потери, но в небольшом размере», – сказал он.
Берберян указывает, что виноградники и плодовые деревья не будут показывать активности, посему в этой связи пока не стоит беспокоиться.
«Вечером температура ниже 0 градусов, вегетация невозможна. Поэтому мы не видим там никакой опасности. Но мы до сих пор не знаем, какие сюрпризы преподнесет нам природа», – сказал Грач Берберян.
С экологической точки зрения отсутствие осадков также вызывает обеспокоенность.
Эколог Сильва Адамян в беседе с корреспондентом Panorama.am отметил, что сухая зима – в первую очередь, обострит проблему водных ресурсов.
«У нас и так есть проблема с водными ресурсами, от Севана – до рек, на которых построены ГЭС. Прилегающие общины летом испытывают проблемы с орошением, а если водоемы не будут заполняться водой, образующейся от таяния снега, то вынужденно будет производиться забор воды из озера Севан, что является для нас глобальной проблемой», – сказала Сильва Адамян.
По ее словам, еще одной проблемой, вызванной сухой зимой, является пожароопасная ситуация.
«Каждый день мы слышим о пожарах, вспыхнувших на покрытых лесом массивах. Это также связано с отсутствием снега и высокой температурой воздуха. Мы еще не знаем, что ожидает от нас весной, может весной установится минусовая температура. А Армения не готова к этим глобальным изменениям климата. Даже такое могущественное государство, как Австралия, не сумело защитить свою флору и фауну», – сказала Адамян.
По словам эколога, сохранение биоразнообразия – очень важно, для этого правительство Армении должно предпринять шаги – с учетом любого изменения климата. «Это глобальная проблема, которую Армения не может обойти стороной», – сказал он.