Իրավունք 17:22 10/01/2020 Հայաստան
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Վարդան Արմենակի Գրիգորյանի նախագահությամբ, քիչ առաջ որոշում կայացրեց մեր պաշտպանյալ Ալեքսան Մակարի Պետրոսյանին («ՄԱՊ» ՓԲ ընկերության սեփականատեր) գրավով ազատ արձակելը թույլատրելի ճանաչելու մասին։ Այս մասին տեղեկացրել է փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
Նշենք, որ դատարանը գրավի չափ է նշել 30 մլն դրամը։
«Ճիշտ է՝ պաշտպանության կողմը համաձայն չէ նաև այս որոշման հետ, քանի որ խափանման միջոցն առհասարակ պետք է վերացվեր, բայց այնուամենայնիվ պետք է փաստենք, որ դատարանը որոշակիորեն օբյեկտիվ գտնվեց անձին արգելանքի տակ պահելու հարցը լուծելիս։
Թող մյուս դատավորներն էլ իրենց մեջ հաղթահարեն նախաքննական մարմինների /ՀՔԾ/ ու դատախազության հանդեպ ունեցած վախը, հանձինս նրանց, ովքեր սրանից երկու օր առաջ, նույն պայմաններում նույն մեղադրյալին թողել էին կալանքի տակ, և այսուհետ կայացնեն օբյեկտիվ որոշումներ»,-գրել է փաստաբանն իր ֆեյսբուքյան էջում։
Ա. Պետրոսյանը մեղադրվում է փողերի լվացմանն օժանդակելու մեջ: Ըստ տեղեկությունների,  քրեական գործն առնչվում է Բնապահպանության նախկին նախարար Արամ Հարությունյանի վերաբերյալ քրեական գործին:

Право 19:21 10/01/2020 Армения
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Вардана Григоряна вынес решение об освобождении под залог Алексана Петросяна (владельца ЗАО «МАП»). Об этом сообщил его адвокат Мигран Погосян.
Алексан Петросян освобожден под залог в размере 30 млн драмов.
«Правда, сторона защиты не согласна и с этим решением, поскольку меру пресечения вообще нужно было отменить. Но, тем не менее, должны констатировать, что суд в определенной степени оказался объективным при решении вопроса содержания лица под стражей.
Пусть и другие судьи преодолеют в себе страх перед органами предварительного следствия (ССС) и прокуратурой, особенно те, кто несколько дней назад в тех же условиях того же обвиняемого оставили под арестом, и отныне выносят объективные решения»,  – написал адвокат.
Алексан Петросян обвиняется в содействии отмыванию денег. Согласно имеющимся сведениям, дело касается уголовного дело в отношении бывшего министра охраны природы РА Арама Арутюняна.