Տնտեսություն 15:40 10/01/2020 Հայաստան
Վրաստանի էկոնոմիկայի նախարար Նաթիա Թուրնավան անդրադարձել է այն հայտարարություններին, որ Վրաստանը ՀՆԱ-ի ցուցանիշով հետ է մնում տարածաշրջանի երկրներից՝ մասնավորապես Հայաստանից։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել էր. «Արժույթի միջազգային հիմնադրամը պաշտոնապես հաստատել է այս գնահատականը. 2019 թվականի արդյունքներով ՀՆԱ-ի ցուցանիշով անցել ենք Վրաստանին, 2020 թվականին կանցնենք Ադրբեջանին՝ դառնալով Հարավային Կովկասի առաջատար երկիր»։
Վրացական  «Լելո» շարժման հիմնադիր Մամուկա Խազարաձեն այս գրառումից հետո հայտարարել էր. «Վրաստանը կորցնում է առաջատարի դիրքը տարածաշրջանում. «Մենք արդեն կորցրել ենք մեր տնտեսական դիրքը մեր տարածաշրջանում: Իհարկե, մենք գոհ ենք մեր հարևան երկրների` Հայաստանի և Ադրբեջանի հաջողություններից, բայց միևնույն ժամանակ կարևոր է, թե որտեղ է կանգնած Վրաստանը։ Վրաստանի տնտեսությունը կանգ է առնում, և Վրաստանի ներքին և արտաքին պարտքը վերջին 7 տարում աճել է 2,5 անգամ ՝ հասնելով 22,5 միլիարդ լարի»։
Ի պատասխան այս հայտարարությունների Վրաստանի կառավարության նիստից հետո, երկրի էկոնոմիկայի նախարար Նաթիա Թուրնավան  ասել է
«Դա սխալ գնահատական է, քանի որ դրանում հաշվի առնված չեն տարրական մեթոդոլոգիական հարցեր: Ընդհանուր առմամբ, երբ որևէ քաղաքական գործիչ կամ վերլուծաբան նմանատիպ ցուցանիշներով հաղթելուն կձգտի և կսկսի Վրաստանը համեմատել տարածաշրջանի այլ երկրների հետ՝ կոչ եմ անում նրանց նախ ծանոթանան տարրական մեթոդոլոգիային: Նշեմ, որ Վրաստանում 2019 թվականի նոյեմբերին վիճակագրական ծառայությունը (GeoStat) ՀՆԱ-ի հաշվարկման նոր մեթոդ է ներմուծել, որը դեռևս արտացոլված չէ միջազգային ֆինանսական հաստատությունների, այդ թվում  Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ամփոփման մեջ:
Մեր տարածաշրջանի երկրները՝ Ադրբեջանը, Հայաստանը, Ուկրաինան, Մոլդովան նույնպես կատարել են իրենց ՀՆԱ-ի վերահաշվարկը նոր մեթոդոլոգիայով, սակայն սա տեղի է ունեցել ավելի շուտ, հետևաբար նրանց տվյալները արդեն արտացոլվել են ԱՄՀ-ի տվյալներում:
Հավատացեք, որ այս բարձր տնտեսական աճի պայմաններում, մեր գնահատմամբ, ՀՆԱ-ն մեկ շնչին Վրաստանում կհասնի 4, 700 դոլարի: Հետևաբար, ԱՄՀ-ի հաջորդ ամփոփման մեջ այս ամենը կարտացոլվի»։
2019 թվականի նոյեմբերի 15-ին Վրաստանի Վիճակագրության ազգային ծառայությունը սկսեց ՀՆԱ-ի հաշվարկման նոր մեթոդոլոգիայի՝ SNA 2008 ներմուծումը: Մինչ այդ Վրաստանի ՀՆԱ-ն հաշվվում էր SNA 1993-ի մեթոդոլոգիայով։

Экономика 17:58 10/01/2020 Регион
Министр экономики и устойчивого развития Грузии Натия Турнава обратилась к заявлениям о том, что Грузия по показателю ВВП отстает от стран региона, в частности от Армении.
Напомним, премьер-министр Армении Никол Пашинян ранее на своей странице в социальной сети Facebook написал в частности: «Международный валютный фонд (МВФ) официально подтвердил оценку, согласно которой по итогам 2019 года Армения по показателю ВВП обошла Грузию, а в 2020 году опередит и Азербайджан, став ведущей страной в регионе Южного Кавказа».
После записи армянского премьера основатель грузинского общественно-политического движения «Лело» Мамука Хазарадзе заявил: «Грузия теряет лидирующие позиции в регионе. Мы уже потеряли наше экономическое положение в регионе. Конечно, мы довольны успехами наших соседей – Армении и Азербайджана, но одновременно важно, где находится Грузия. Экономика Грузии останавливается, и внутренний и внешний долг Грузии за последние 7 лет вырос в 2,5 раза, достигнув 22,5 млрд лари».
В ответ на это заявление Натия Турнава отметила
«Это неверная оценка, поскольку здесь не были учтены элементарные методологические вопросы.
В целом, когда тот или иной политический деятель или аналитик будет стремиться к победе с подобными показателями и начнет сравнивать Грузию с другими странами региона, то я призываю их сперва ознакомиться с элементарной методологией.
Отмечу, что в ноябре 2019 года в Грузии Статистическая служба (GeoStat) внедрила новый метод расчета ВВП в стране, который еще не отражен в сводке международных финансовых институтов, в том числе Международного валютного фонда (МВФ).
Страны нашего региона – Азербайджан, Армения, Украина, Молдова – также произвели перерасчет своего ВВП по новой методологии, однако это произошло гораздо раньше, соответственно их данные уже были отражены в данных МВФ.
Поверьте, что в условиях столь высокого экономического роста,  по нашей оценке, ВВП на душу населения в Грузии достигнет 4700 долларов. Следовательно, в следующем итоговом документе МВФ все это уже найдет свое отражение».
Национальная служба статистики Грузии 15 ноября 2019 года стала внедрять новую методологию расчета ВВП – SNA 2008. До этого ВВП Грузии рассчитывался с использованием методологии SNA 1993.