Երեխաների մոտ սուր շնչառական վարակներով և գրիպով պայմանավորված հիվանդացության աճ կա. Մասնագետ
«Երեխաների մոտ սուր շնչառական վարակներով (ՍՇՎ) և գրիպով պայմանավորված հիվանդացության աճ կա»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Գրիգոր Նարեկացի» ԲԿ նորածնային բաժանմունքի վարիչ, մանկաբույժ Մարի Դարակչյանը։
Դարակչյանի խոսքով, աշուն-գարուն ժամանակահատվածում երեխաների մոտ շատանում են հիվանդացության դեպքերը՝ կապված հանգամանքի հետ, որ երեխաները ավելի շատ են գտնվում փակ, քիչ օդափոխվող տարածքներում։
Բժիշկը նշում է՝ սուր շնչառական վարակների և գրիպի կանխարգելման համար կարևոր է հիվանդ երեխաներին մանկապարտեզ և դպրոց չուղարկելը, ինչպես նաև երեխայի գտնվելու վայրում ջերմային ճիշտ պայմանները պահպանելը. «Պետք է երեխային պահել տանը, տալ շատ հեղուկներ, առանց բժշկի ցուցման չօգտագործել հատկապես հակաբիոտիկներ»։
Գրիպի կանխարգելման համար, ըստ բժշկուհու, ամենաարդյունավետ միջոցը պատվաստումն է։ Բոլոր պոլիկլինիկաներում անվճար հիմունքներով տրվում է գրիպի դեմ պատվաստանյութ։
Մարի Դարակչյանը նշում է, որ պետք է հստակ տարանջատում անել. գրիպի դեմ պատվաստանյութը կանխարգելում է միայն այդ հիվանդության՝ a և b հարուցչի զարգացումը։ Աշնան երկրորդ ամսից պետք է պատվաստումը ստանալ՝ ձմռան ընթացքում հիվանդությունից խուսափելու համար։
Դիտարկմանը, որ շատ ծնողներ հրաժարվում են իրենց երեխաներին պատվաստումների տանել, Մարի Դարակչյանը արձագանքեց. «Այսօր որոշ եվրոպական երկրներ թույլ չեն տալիս միայն ծնողին որոշել իրենց երեխաների պատվաստել թե ոչ։ Այսօր պետք է ծնողների համար իրազեկման քաղաքականություն որդեգրել, որպեսզի նրանք հասկանա՝ որքան կարևոր է պատվաստումը երեխայի համար»։
Եթե երեխայի մոտ ջերմությունը պահպանվում է 7 օր և ավելի, առկա է քնկոտություն և ախորժակի բացակայություն, ապա ըստ բժշկուհու, պետք է միանշանակ դիմել բժշկի. «Այս դեպքում հետագա բարդություններից խուսափելն ավելի հեշտ կլինի։ Բարդությունները կարող են լինել թոքաբորբի տեսքով, մինիգիտների տեսքով։ Գրիպի բարդացումը կարող է բերել նաև միջին ականջի բորբոքումների»։

Incidence of acute respiratory infections, flu among children grows in Armenia, pediatrician says
The incidence of acute respiratory infections and influenza among children has increased in Armenia, pediatrician Mari Darakchyan told a news conference on Thursday.
According to Darakchyan, the head of the Neonatal Department of Grigor Narekatsi Medical Center, children are more likely to get sick in the autumn and spring seasons due to the fact that they spend more time in closed and poorly ventilated places.
The doctor stressed the importance of not sending infected children to school or kindergarten and maintaining proper thermal conditions in the room where the child is located in an effort to prevent the spread of the disease.
“You should keep your children at home, give them plenty of fluids and not give them antibiotics especially without a doctor's prescription,” she said.
The pediatrician states vaccination is the most effective way to prevent influenza, adding it’s provided free by Armenia’s polyclinics.
According to Darakchyan, the flu vaccine only protects against the influenza A and B viruses, adding children should get vaccinated in fall to avoid getting sick during winter.
Reflecting on the claims that many parents refuse to vaccinate their kids, the doctor said: “Today some European countries do not allow only parents to decide whether or not to vaccinate their children. Today a policy needs to be adopted to raise awareness among parents for them to realize the importance of vaccination for children.”