Հասարակություն 13:32 17/01/2020 Հայաստան
Մարինա Գրիգորյան. Բաքվում հայերի նկատմամբ կատարվածը ցեղասպանություն էր հենց ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի համաձայն
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ Բաքվում հենց հունվարին, և մինչ այդ էր տեղի էր ունենում, որևէ կասկած  չկա, որ եղել է ցեղասպանություն  ՄԱԿ-ի կոնվենցիայի համաձայն»,- լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի հեղինակ Մարինա Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ մասնագետների, փորձագետների կողմից երբևէ չի անցկացվել որևէ ուսումնասիրության, բայց եթե նայեն Կոնվենցիայի 2-րդ, 3-րդ հոդվածները, կհասկանան, որ լիովին համապատասխանում է  «ցեղասպանություն» բնութագրմանը:
«Ուզում եմ հույս հայնել, որ Հայաստանը վերջապես լուրջ, համակարգված մոտեցում կցուցաբերի  այս հարցին ՝ Բաքվի, Սումգայիթի, Մարաղայի, Կիրովաբադի,  վերջապես իրերն իր անուններով կկոչի, այսինքն ցեղասպանություն: Միայն դրանից հետո կարող ենք պահանջել, որ միջազգային հանրությունը նույնպես ուշադրություն դարձնի և դատապարատի, ճանաչի այդ իրադարձությունները»,- ասաց Մ. Գրիգորյանը:
Նա նշեց, որ վաղն ԱԺ-ում լսումներ են կայանալու, ինչքան տեղյակ է,  հայտարարություն  պետք է  ընդունվի. «Հուսանք, որ այս անգամ այդ բառն իրոք կհայտնվի Ազգային ժողովի փաստաթղթում»:
Մարինա Գրիգորյանի խոսքով, պետք է հասկանալ, որ Բաքվի ջարդերը ոչ միայն հունվարի 13-19-ն են եղել, այլ Բաքվում հայերի հետապնդումները սկսվել են հենց Սումգայիթից անմիջապես հետո:
«Միգուցե այդքան բացահայտ չէր այդ բռնությունը, բայց դա կատարվում էր. կատարվում էին սպանություններ, հայերին  մասսայաբար ազատում էին աշխատանքից, խանութներում նրանց նսեմացնում էին, տրանսպորտում վիրավորում էին:
1990 թվակյանի հունվարը դարձավ ընդամենը գագաթնակետը, երբ Ադրբեջանի և, մասնավորապես, Բաքվի հայ համայնքը վերջնականապես ավարտեց իր գոյությունը, մինչդեռ Բաքվի հայ համայնքի պատմությունը փառավոր է, ունենք փայլուն անուններ, նվաճումներ, Բաքվում այնքան  շատ հայկական հետքեր կան, որոնք այսօր, ցավոք սրտի, ոչնչացվում են կամ լռության ու մոռացության են մատնվել»,- ասաց «Սովորական ցեղասպանություն» նախագծի հեղինակ Մարինա Գրիգորյանը:
Հունվարի 13-19-ը Բաքվում իրականացվեցին  հայության զագնվածային ջարդեր: Դրանք դարձան 1988-1990 թթ Ադրբեջանում իրականացված հայ ժողովրդի Ցեղասպանության գագաթակետը: 1988 թ փետրվարի 26-29-ը   Սումգայիթում տեղի ունեցած ջարդերից հետո, Բաքվում ծայր առան հայության հետապնդումներ, առաձնակի դաժանությամբ սպանություններ, հրապարակային կտտանքներ, հայերին պատկանող բնակարանների թալան, գույքի զավթում: Հայությանը  բռնի վտարում էին կացարաններից և հեռացնում աշխատանքից: 1990 թ հունվարի դրությամբ Բաքվի 250 հազարանոց հայ համայնքից մնացել էր 35-40 հազար մարդ: Դրանք մեծամասամբ հաշմանդամներ, ծեր և հիվանդ մարդիկ էին և նրանց խնամող բարեկամներ: 1990 թ հունվարի 13-ին ջարդերը ստացան կազմակերպված, ուղղորդված և զանգվածային բնույթ: Առկա են վայրագությունների, առանձնակի դաժանությամբ իրականացված սպանությունների, խմբակային բռնաբարությունների, մարդկանց ողջ-ողջ այրելու, պատուհանից դուրս շպրտելու, անդամահատման և գլխատման բազմաթիվ վկայություններ: Զոհերի ստույգ թիվը առ այսօր հայտնի չէ: Տարբեր տվյալներով սպանվել է 150-400 մարդ, հայուրավոր մարդիկ` խեղվել: Ջարդերը շարունակվեցին շուրջ մեկ շաբաթ, Ադրբեջանի, ԽՍՀՄ իշխանությունների, ներքին զորքերի, և խորհրդային բանակի Բաքվի կայազորի լիակատար թողտվության պայմաններում: Սպանվելուց մազապուրծ եղածները ենթարկվում էին բռնի տեղահանման:Միայն հունվարի 20-ին հասարակական կարգի վերականգնման համար քաղաք մտցվեցին խորհրդային զորքեր:

Общество 16:08 17/01/2020 В мире
Марина Григорян: Совершенное в Баку в отношении армян в январе 1990 года было геноцидом, согласно Конвенции ООН
«То, что произошло в Баку в январе 1990 года, а также то, что происходило до этих событий, – было геноцидом, согласно конвенции ООН, в этом нет сомнений», –  заявила сегодня на пресс-конференции координатор проекта «Обыкновенный геноцид» Марина Григорян, обратившись к 30-й годовщине погромов армян в Баку.
Она указала, что экспертами, специалистами не проводилось исследований, но если посмотреть ст. 2 и 3 Конвенции, то становится понятно, что данные события полностью соответствуют квалификации «геноцид».
«Хочу выразить надежду, что Армения, наконец, проявит серьезный, систематизированный подход к данному вопросу – событиям в Баку, Сумгаите, Мараге, Кировабаде, назвав вещи своими именами, то есть геноцидом. Только после этого можем требовать, чтобы и международное сообщество уделило внимание, признало и осудило эти события», – сказала Марина Григорян.
Она отметила, что завтра в Национальном Собрании Армении пройдут слушания, насколько ей известно, по итогам парламентских слушаний будет принято заявление. «Будем надеяться, что в этот раз этот термин, действительно, найдет место в принятом НС документе», – указала М.Григорян.
По словам Марины Григорян, нужно понять, что погромы армян в Баку не ограничиваются лишь 13-19 января 1990 года, преследования в отношении армянского населения в Баку начались непосредственно после погромов в Сумгаите.
«Возможно, это насилие было не столь очевидным, но это происходило: совершались убийства, армян массово увольняли с работы, в магазинах их унижали, в транспорте – оскорбляли.
Январь 1990 года стал всего лишь кульминацией, когда армянская община Азербайджана и в частности Баку окончательно прекратила свое существование, в то время как у армянской общины Баку была славная история – блестящие имена, достижения… В Баку так много армянских следов, которые, к сожалению, сегодня либо уничтожаются, либо подвергнуты забвению», – указала она.
«Потрясает дикость Азербайджана. Мысли только об этом», – написал 18 января 1990 года в своем дневнике русский поэт Давид Самойлов. 30 лет прошло с тех пор, как в Баку целую неделю продолжались масштабные погромы, поставившие точку в долгой и славной истории бакинского армянства. Однако слова Самойлова не перестают быть актуальными. И не только потому, что все эти годы в Азербайджане не перестают цинично и целенаправленно искажать правду о «черном январе» 1990 года. Но еще и по той причине, что воинствующая армянофобия продолжает оставаться публичной государственной политикой Азербайджана, и уже в условиях отсутствия армян на территории этой страны находит иные, не менее варварские преступные проявления.
В Баку действительно не жалеют усилий для того, чтобы предать забвению истину о жесточайших погромах армян, начавшихся в этом городе сразу после «сумгаита» и продолжавшихся вплоть до своей кульминации в январе 1990-го. Однако все эти жалкие попытки неизменно обречены на провал, ибо существуют многочисленные факты, свидетельства, фотографии и видеоматериалы, подтверждающие непреложную истину: 13-19 января в столице Азербайджана был совершен геноцид, в результате которого погибли сотни, были искалечены тысячи и депортированы десятки тысяч бакинских армян. А главное – живы многочисленные очевидцы, для которых «баку» остается кровоточащей раной, незабываемой и непреходящей болью.
В июле 2017 года в рамках проекта «Обыкновенный геноцид» вышел в свет второй том сборника «Бакинская трагедия в свидетельствах очевидцев». В нем представлены воспоминания-интервью беженцев из Баку, ныне проживающих в США. Ранее сайт Panorama.am опубликовал главы из первого тома сборника.