Իրավունք 15:32 18/01/2020 Հայաստան
Գլխավոր դատախազ. Ողջ գործիքակազմով ապահովելու ենք տեղի ունեցած ողբերգության բոլոր պատճառների ու հանգամանքների բացահայտումը
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը ցավակցական խոսք է հղել ՀՀ Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին տնօրեն Գեորգի Կուտոյանի մահվան կապակցությամբ:
«Սրտի կսկիծով և խորը ցավով տեղեկացա Գեորգի Կուտոյանի անժամանակ և ողբերգական մահվան մասին։ Պետական ծառայության իրեն վստահված բոլոր ոլորտներում Գեորգի Կուտոյանը հանդես է եկել իբրև խորաթափանց, ինտելեկտուալ, արհեստավարժ, մշտապես իր ստանձնած պարտականությունների հանդեպ պատասխանատվության մեծ զգացումով առաջնորդվող պաշտոնյա, պետական ծառայող և սպա։
Անձամբ իմ և դատախազության ողջ անձնակազմի անունից այս ցավալի կորստի առթիվ վշտակցությունս եմ հայտնում Գեորգի Կուտոյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին, գործընկերներին՝ թեև իրականում դժվար է գտնել սփոփանքի խոսքեր»։
ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հավաստիացնում է, որ օրենքով վերապահված իր ողջ գործիքակազմով ապահովելու է տեղի ունեցած ողբերգության բոլոր պատճառների ու հանգամանքների բացահայտումը, լրիվ, բազմակողմանի, օբյեկտիվ քննությամբ բոլոր վարկածների մանրակրկիտ ստուգումը և վերջնական իրավական գնահատական տալը։
«Միաժամանակ դատախազությունը հետամուտ է լինելու նախաքաննության ողջ գործընթացի հնարավորինս թափանցիկության և հանրային իրազեկման ապահովմանը»,-ասված է տարածած հայտարարության մեջ։

Право 17:02 18/01/2020 Армения
Генпрокурор Армении Артур Давтян выразил соболезнования в связи со смертью бывшего директора Службы национальной безопасности (СНБ) РА Георгия Кутояна.
«С прискорбием и глубокой болью воспринял о безвременной и трагической смерти Георгия Кутояна. Во всех вверенных ему сферах государственной службы Георгий Кутоян выступал в качестве проницательного, интеллектуального, профессионального, всегда руководствующегося чувством ответственности к своим обязательствам должностного лица, государственного служащего и офицера.
От имени состава прокуратура и от моего имени лично выражаю соболезнования в связи со столь болезненной потерей членам семьи, родственникам, коллегам Георгия Кутояна, несмотря на то, что трудно найти слова утешения.
Генпрокуратура РА заверяет, что в рамках всех предоставленных законом инструментов обеспечит раскрытие всех причин и обстоятельств случившейся трагедии, детальную проверку всех версий путем полного, многостороннего, объективного расследования, и даст окончательную правовую оценку.
В то же время, Генпрокуратура будет последовательная по части обеспечения максимальной прозрачности всего процесса предварительного следствия и информирования общественности», – говорится в сообщении.