Քաղաքական 14:14 20/01/2020 Աշխարհում
Անցյալ տարվա երրորդ եռամսյակից Մալազիան պլաստմասե թափոնների 150 կոնտեյներներ է հետ ուղարկել հիմնականում հարուստ երկրներ։ Այս մասին այսօր ասել է երկրի շրջակա միջավայրի նախարարն ու նախազգուշացրել, որ նրանք, ովքեր ցանկանում են երկիրը աղբի դույլի վերածել, կարող են «երազել»:
Ինչպես գրում է AP-ն, անցանկալի աղբի առաքումները վերափոխվել են դեպի Հարավարևելյան Ասիա, քանի որ Չինաստանը 2018 թվականին արգելեց պլաստիկ թափոնների ներմուծումը, իսկ Մալազիան և զարգացող մյուս երկրները պայքարում են հետ։
Բնապահպանության նախարար Յո Բե Յինը հայտարարել է, որ նախատեսվում է ևս 110 կոնտեյներ ուղարկել մինչև այս տարվա կեսը:
Յոն ասել է, որ ընդհանուր առմամբ 3737 մետր տոննա (4,120 ԱՄՆ տոննա) թափոններ հաջող վերադարձվել են։
150 կոնտեյներներից 43-ը վերադարձվել են Ֆրանսիա, 42-ը՝ Միացյալ Թագավորություն, 17-ը` Միացյալ Նահանգներ, 11-ը Կանադա, 10-ը Իսպանիա, իսկ մնացածը` Հոնկոնգ, Ճպոնիա, Սինգապուր, Պորտուգալիա, Չինաստան, Բանգլադեշ, Շրի Լանկա և Լիտվա:

Society 14:18 20/01/2020 World
Malaysia has sent back 150 containers of plastic waste to 13 mainly rich countries since the third quarter last year, with the environment minster warning on Monday that those who want to make the country a rubbish bin of the world can “dream on.”
Shipments of unwanted rubbish have been rerouted to Southeast Asia since China banned the import of plastic waste in 2018, but Malaysia and other developing countries are fighting back, AP reports.
Environment Minister Yeo Bee Yin said another 110 containers are expected to be sent back by the middle of this year.
Yeo said the successful repatriation of a total 3,737 metric tonnes (4,120 U.S. tons) of waste followed strict enforcement at key Malaysian ports to block smuggling of waste and shuttering more than 200 illegal plastic recycling factories.
Of the 150 containers, 43 were returned to France, 42 to the United Kingdom, 17 to the United States, 11 to Canada, 10 to Spain and the rest to Hong Kong, Japan, Singapore, Portugal, China, Bangladesh, Sri Lanka and Lithuania, her ministry said.