ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:48 21/01/2020 Հայաստան
«Փաստ» թերթը գրում է. «2020 թվականին տնտեսական առումով բարդ տարի է լինելու, չնայած իշխանությունները շարունակում են հայտարարություններ անել տնտեսական հեղափոխության շարունակականության մասին (իբր սկիզբ եղել է)։ Կառավարությունը կանխատեսում է, որ 2020 թվականին հնարավոր կլինի ապահովել 4,9% տնտեսական աճ, սակայն այդ ցուցանիշը բոլորովին չի համընկնում տնտեսական հեղափոխության տրամաբանությանը, որը ենթադրում է ավելի բարձր աճ։ Չնայած վարչապետը հանրությանը հույսեր է ներշնչում, որ տնտեսական աճը ամրագրված 4,9%-ից բարձր է լինելու, սակայն միայն հույսերով ու դրական սպասումներով պետք չէ բավարարվել, քանի որ կան բազմաթիվ իրական ռիսկեր, որոնք կարող են բացասաբար ազդել տնտեսության վրա և նշվածից էլ ցածր տնտեսական աճ գրանցել։
ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող երկրներից ապրանքների ներմուծման մաքսային դրույքաչափերի ավելացման հետևանքները Հայաստանի տնտեսության վրա արդեն իսկ նկատելի են։ Խնդիրն այն է, որ 2020 թվականի հունվարի 1-ից մոտ 700 ապրանքատեսակի մաքսային դրույքաչափ ավելացել է:
Եվ մեծ ուշադրության է արժանի այն հանգամանքը, որ թանկացող ապրանքատեսակների թվում կան նաև առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, դեղորայք։ Ըստ այդմ, թանկացումներ են սպասվում գյուղատնտեսության, առողջապահության, տեքստիլ արդյունաբերության, շինարարության և այլ ոլորտներում։ 2020 թվականի հունվարից Հայաստանում ուժի մեջ են մտնում նաև ավտոմեքենաների մաքսազերծման ԵԱՏՄ դրույքաչափերը, որի արդյունքում երրորդ երկրներից ներկրված մեքենաների մաքսազերծումը թանկանալու է մոտ 6 անգամ։
Իսկ սա նշանակում է, որ երրորդ երկրներից մեքենաների ներմուծման գործընթացը, որի արդյունքում մեծ գումարներ էին մուտքագրվում պետբյուջե, կանգ է առել, որի արդյունքում էլ հայաստանյան շուկայում արդեն ավտոմեքենաների գների բարձրացման միտում է նկատվում»:

Пресса дня 12:26 21/01/2020 Армения
Газета «Паст» пишет, что 2020 год будет сложным с экономической точки зрения, несмотря на то, что власти продолжают делать заявления о продолжающейся экономической революции (как будто, она начиналась). Правительство прогнозирует, что в 2020 году можно будет обеспечить 4,9%, экономический рост, однако этот показатель совершенно не совпадает с логикой экономической революции, которая предполагает более высокий рост.
Несмотря на то, что премьер-министр вселяет надежды обществу, что экономический рост будет выше 4,9%, однако не следует ограничиваться только надеждами и позитивными ожиданиями, поскольку существуют многочисленные реальные риски, которые могут негативно воздействовать на экономику, в результате чего будет зафиксирован экономический рост ниже указанного.
В экономике Армении уже заметны последствия увеличения таможенных пошлин на импорт товаров из стран, не входящих в ЕАЭС. Дело в том, что с 1 января 2020 года повысилась таможенная ставка примерно на 700 видов товаров.
Большого внимания заслуживает и то обстоятельство, что в числе товаров, которые подорожают, есть также товары первой необходимости. Посему, подорожания ожидаются в сфере сельского хозяйства, здравоохранения, текстильной промышленности, строительстве и других отраслях. С января 2020 года в Армении вступили в силу действующие в ЕАЭС ставки растаможки машин, в результате чего таможенное оформление импортируемых из третьих стран автомобилей увеличится примерно в 6 раз.
А это значит, что процесс импорта автомобилей из третьих стран, в результате которого в государственный бюджет поступали крупные финансовые средства, остановился, вследствие чего на армянском рынке уже наблюдается тенденция к росту цен на автомобили.