Քաղաքական 12:17 21/01/2020 Հայաստան
«Ռազբորկա չենք ուզում»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում նշեց ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով նիստերի դահլիճում տեղի ունեցած միջադեպին։
Պետրոսյանը նշեց, որ կան մարդիկ, ովքեր իրենց կարծիքով, եթե մեծամասնություն են, կարող են դահլիճում ճնշել այլախոհությունը։
«Բայց ճնշելու տեղը ստեղ չի։ Դուրս կա, հասարակություն կա»,- նշեց Պետրոսյանը։
Հիշեցնենք, որ ԱԺ «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պետրոսյանը, անդրադառնալով քրեական ենթամշակույթի դեմ պայքարին, ասել էր. «Ես դժվարանում եմ հասկանալ, թե ինչու է կառավարությունը որպես գերակայություն հռչակել այս պայաքարը։ Պարոն նախարար, ի՞նչ է նշանակում գողական աշխարհ։ Միայն մի հուշում, գողական բառի հետ էլի երեք տառով բաղկացած հասկացություն կա, լավ կլիներ դրա դեմ պայքարեիք»։
Պետրոսյանի հայտարարությունից հետո Արման Բաբաջանյանը պահանջեց, որպեսզի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավորներից որևէ մեկը Պետրոսյանի փոխարե ներողություն խնդրի։ Բաբաջանյանի խոսքը ուղեկցվեց ծափահարություններով։ Իսկ ելույթից հետո սկսվեց քաշքշուկ, որի պատճառով ԲՀԿ-ական Ջանիբեկ Հայրապետյանի, Արթուր Դալլաքյանի, Արայիկ Աղաբաբյանի, Գևորգ Պետրոսյանի նկատմամբ կիրառվեց կարգապահական տույժ։ Այսօր մինչև նիստի ավարտը նրան զրկված են նիստին ներկա լինելու իրավունքից։
Խորհրդարանը քննարկում է «ՀՀ քրեական օրենսգրքում փոփոխություններ և լրացումներ անելու մասին» և «ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացում կարատելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը։

Политика 13:52 21/01/2020 Армения
«Разборок мы не хотим», – сказал в беседе с журналистами в Национальном Собрании депутат от фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян, коснувшись сегодняшнего инцидента в зале заседаний парламента.
Петросян при этом отметил: есть люди, которые полагают, что, раз уж они – большинство, то в зале заседаний парламента могут подавлять инакомыслие.
«Но здесь не место для этого. Есть и мир за пределами, есть общество», – указал Петросян.
Отметим, депутат от фракции «Процветающая Армения» Геворк Петросян в ходе обсуждения законопроекта о борьбе с воровской субкультурой обратился к министру юстиции Армении со словами: «Я затрудняюсь понимать, почему правительство провозгласило приоритетом эту борьбу. Г-н министр, что значит "воровской мир"? Только одна подсказка: со словом "вор" перекликается еще одно, состоящее из трех букв слово, было бы лучше, если бы вы боролись с этим».
После заявления Петросяна выступающий с трибуны независимый депутат Арман Бабаджанян призвал депутатов от  фракции «Процветающая Армения» извиниться за поведение коллеги. А спикера НС Армении Бабаджанян призвал отреагировать на это «непозволительное поведение». Его слова депутаты от фракции «Мой шаг», включая руководителя фракции Лилит Макунц, встретили аплодисментами. Но после выступления началась потасовка. В результате спикер НС Армении Арарат Мирзоян заявил о применении меры дисциплинарного воздействия в отношении депутатов от «Процветающей Армении» Джанибека Айрапетяна, Артура Даллакяна, Араика Агабабяна и Геворка Петросяна – в виде лишения  права  присутствия в зале заседаний Национального Собрания до завершения сегодняшнего заседания.