Իրավունք 16:30 23/01/2020 Հայաստան
Նշենք, որ  ոստիկանության պաշտոնական հայտարարություն է եղել՝  Էրեբունի Պլազա ներխուժած, կրակոցներ արձակած տղամարդը  բանակցության արդյունքում հանձնել է զենքը, ոստիկանության պետի պաշտոնակատարի ուղեկցությամբ, նրա ծառայողական մեքենայով տեղափոխվել է ոստիկանություն։
Կրկին ըստ ոստիկանության պաշտոնական հայտարարության՝ վիրավորներ չկան, դեպքի հանգամանքները պարզվում են։
16։23
ՀՀ Երկրորդ նախագահ Ռոբերտ  Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը նախ բարևեց, ապա լրագրողների հարցերին ի պատասխան ասաց, որ այս պահին չի կարող նշել՝ արդյոք հենց Քոչարյանի գրասենյակի հետ է առնչվում միջադեպը։ Նա հավելեց, որ  դեպքի մասին գիտի այնքան, որքան հայտնել են լրատվամիջոցները։ Նշեց, որ, լինելով պաշտոնական դեմք, չի կարող մեկնաբանել ասեկոսեները, բայց պատրաստ է տեղեկացնել կամ մեկնաբանել կամ հայտարարություն անել, երբ որոշակիորեն պարզվի իրենց գրասենյակին առնչությունը։
Գրասենյակը Էրեբունի Պլազայում է գտնվում շուրջ 12 տարի, և որևէ բողոք չեն ունեցել։ Սողոմոնյանը նկատեց նաև, որ բիզնես կենտրոնում կան տասնյակ հիմնարկներ, իսկ անվտանգության ծառայությունը Բիզնես կենտրոնինն է։
Ոստիկանության լրատվական վարչության պետ Աշոտ Ահարոնյանը՝ անդրադառնալով «Էրեբունի Պլազայում» հնչած կրակոցներին, լրագողներին հայտնեց, որ դեպքի վայրում են տարբեր իրավապահ կառույցների ներկայացուցիչներ, ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողներ, ոստիկանության ղեկավար կազմը: Համապատասխան գործողություններ են իրականացվում այս պահին: Իրավիճակը վերահսկվում է»։ Նա տեղեկացրեք՝ վիրավորներ չկան։
Ահարոնյանի տեղեկացմամբ, բանակցում է անձամբ ոստիկանության պետը։ Այս պահին իրավիճակը կայուն ու վերահսկելի է։ Պատանդառված քաղաքացի չկա։
Բանակցության արդյունքում զենքը հանձնել է։
15։51
«Երեխային էս կողմ բերեք»,- զգուշացնում են ոստիկանները արգելող ժապավենների մոտ հայտնված երեխայի ծնողներին։
Ու ընդհանրապես՝ ժամանակ առ ժամանակ զգուշացնում են հավաքվածներին՝ հետ կանգնեք։
Այս պահին հավաքվածները ժանապարհ են բացում շտապօգնության մեքենայի համար։
15։48
Ոստիկանության տեղեկատվության ու հասարակայնության հետ կապերի վարչության ղեկավար Աշոտ Ահարոնյանի խոսքով, նախնական տվյալներով տուժածներ չկան։
Ժամը 14.40-ին ոստիկանությունում ահազամգ է ստացվել, որ «Էրեբունի պլազա» հյուրանոցում զինված անձ կա։ Անմիջապես դեպքի վայր են մեկնել օպերատիվ խմբեր։
«Կատարվում են անհետաձգելի աշխատանքներ։ Ընթանում են բանակցություններ։ Լրացուցիչ տեղեկություններ կտրամադրվի ավելի ուշ»,-տեղեկացնում  է ոստիկանության ֆեյսբուքյան էջը։
15։35 - ՀՀ երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար Վիկտոր Սողոմոնյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց, ինքը գրասենյակում չէ։
«Ցավոք սրտի, մեր գրասենյակում որևէ մեկըն այս պահին չկա, դուռը փակ է։ Ես էլ փորձում եմ հասկանալ, թե ինչ է կատարվում, արդյոք մեզ հետ հանդիպում է ուզում»,-ասաց նա։
15։ 11 -Ոստիկանությունը քիչ առաջ՝  14։38-ին, ահազանգ է ստացել քաղաքացիներից, որ Էրեբունի Պլազա հյուրանոցում կրակոցներ են հնչում։
Panorama.am-ին ոստիկանությունից հայտնեցին, այս պահին դեպքի վայր են մեկնել ոստիկանության խմբեր։
«Այս պահին այլ մանրամասներ հայտնել չենք կարող»,-ասացին ոստիկանությունից։
Նշենք, որ ըստ նախնական տեղեկությունների՝ կան պատանդներ։
Լրատվամիջոցների ուշադրությունն այս պահին սևեռված է դեպքին։
«Yerevan-today»-ը, որ գտնվում է հյուրանոցի շենքում, գրել է. «Անհայտ անձն ավտոմատով ներխուժել է Էրեբունի պլազա բիզնես կենտրոն։ Բիզնես կենտրոնը շրջապատել են ոստիկանները։ Զինված անձը նաև ավտոմատով կրակել է։ Այս պահի տվյալներով վիրավորներ կարծես չկան։ Շենքը շրջպատել են ոստիկանները։ Նա պահանջներ է ներկայացնում։ Նշենք, որ շենքում են գտնվում մի շարք գրասենյակներ, և այս պահին բազմաթիվ մարդիկ կան»։

Право 15:38 23/01/2020 Армения
Чуть ранее в «Эребуни Плаза» вошли три криминалиста. Отметим, что поступило официальное заявление только по части сдачи оружия, однако, нет информации о местонахождении открывшего стрельбу.
16։23
Руководитель офиса второго президента РА Роберат Кочаряна – Виктор Согомонян – в ответ на вопросы журналистов сказал, что в данный момент не может отметить, действительности ли данный инцидент каким-либо образом связан с офисом Кочаряна. Он добавил, что знает о случившемся настолько, насколько об это сообщили СМИ.
Он отметил, что, будучи официальным лицом, не может комментировать слухи, но готов сообщить или прокомментировать, выступить с заявлением, когда в определенной степени будет известно о связи их офиса к случившемуся.
Отметим, что Офис второго президента РА находится уже на протяжении 12 лет, и никаких жалоб не поступало.
Согомонян отметил также, что в Бизнес-центре находятся десятки других учреждений, офисов.
Руководитель офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна – Виктор Согомонян – в беседе с корреспондентом Panorama.am сказал, что он в настоящее время не в офисе (офис расположен в здании бизнес-центра).
«К сожалению, в офисе сейчас никого нет. Дверь закрыта. Я тоже пытаюсь понять, что происходит, требует ли он встречу с нами», – сказал он.
На странице Полиции в соцсети Facebook сообщается: «В 14:40 в Полицию поступило сообщение о вооруженном лице в гостинице "Эребуни плаза". Немедленно на место происшествия выехали оперативные группы. Выполняются неотложные работы. Проводятся переговоры. Дополнительная информация будет предоставлена позже».
Начальник управления информации и по связям с общественностью Полиции Армении Ашот Агаронян сообщил, что, по предварительным данным, пострадавших нет.
Сотрудники полиции периодически предупреждают собравшихся отойти назад. В данный момент собравшиеся открывают дорогу для кареты скорой помощи.
Начальник управления по связям с общественностью Полиции Армении Ашот Агаронян, обратившись к стрельбе в «Эребуни Плаза», сообщил журналистам, что на месте происшествия находятся представители различных правоохранительных структур, служащие различных подразделений полиции, руководящий состав полиции. В данный момент проводятся соответствующие действия. Ситуация находится под контролем.
Он сообщил также, что пострадавших нет.
По словам Агароняна, переговоры ведет лично начальник Полиции. В данный момент ситуация стабильно контролируема: заложников нет.
В Полицию немногим ранее, в 14:38, поступило сообщение от граждан, что в бизнес-центре «Эребуни плаза» звучат выстрелы.
Как сообщили Panorama.am из Полиции, на данный момент на место происшествия выехали правоохранители.
«На данный момент подробностей сообщить не можем», – отметили в Полиции.
Отметим, что, по предварительным данным, есть заложники.
Внимание СМИ на данный момент сконцентрировано на инциденте.
«Yerevan-today», редакция которого находится в здании «Эребуни плаза», написал: «Неизвестный с автоматом ворвался в бизнес-центр " Эребуни плаза ". Бизнес-центр окружили полицейские. Вооруженный человек также выстрелил из автомата. По последним данным, раненых, кажется, нет. Он представляет требования. Отметим, что в здании расположены ряд офисов, на данный момент здесь есть многочисленные люди».