ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:31 23/01/2020 Հայաստան
«Փաստ» թերթը գրում է․ «Օրերս հայտնի դարձավ, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է մասնակցել Դավոսում տեղի ունեցող ամենամյա տնտեսական համաժողովին: Դավոս է մեկնել նախագահ Արմեն Սարգսյանը։ Հայաստանը Դավոսի ֆորումին առաջին անգամ մասնակցել է 2000-ին, հայկական պատվիրակությունը ղեկավարում էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, որը մի շարք կարևոր հանդիպումներ է ունեցել տարբեր երկրների ղեկավարների հետ: Դավոսում հայկական պատվիրակության հաջորդ ներկայությունը 2009-ին էր՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ:
Սարգսյանը Դավոսում հանդիպել էր Վլադիմիր Պուտինի, Էրդողանի և այլ երկրների ղեկավարների ու խոշորագույն կազմակերպությունների սեփականատերերի հետ։ 2018-ին Դավոս էր մեկնել վարչապետ Կարեն Կարապետյանը, որը նույնպես բավականին հագեցած օրակարգ ուներ։ 2019 թվականին համաժողովին մասնակցեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Մեր տեղեկություններով, Փաշինյանն այս տարի չի մեկնել Դավոս, քանի որ համապատասխան մակարդակի հանդիպումների շարք չեն կարողացել նախապատրաստել, ինչպես նաև ելույթի համար հարթակ չեն կարողացել ապահովել։ Թերթի աղբյուրը նաև տեսակետ է հայտնել, որ Փաշինյանը ներքին անհանգստություն ունի՝ կապված երկրում տիրող ընդհանուր լարված մթնոլորտի հետ»:

Пресса дня 12:14 23/01/2020 Армения
Газета «Паст» пишет, что на днях стало известно, что премьер-министр Армении Никол Пашинян отказался участвовать в ежегодном Всемирном экономическом форуме в Давосе. На Давосский форум поехал президент Армен Саркисян.
Армения впервые приняла участие в Давосском форуме в 2000 году, тогда армянскую  делегацию возглавлял второй президент Армении Роберт Кочарян, который провел там несколько важных встреч с главами различных стран. В следующий раз армянская  делегация во главе с Сержем Саргсяном присутствовала в Давосе в 2009 году.
Серж Саргсян встретился в Давосе с Владимиром Путиным, Эрдоганом, а также с руководителями других государств и главами крупнейших компаний. В 2018 году в Давос поехал премьер-министр Карен Карапетян, который также имел довольно насыщенную повестку. В 2019 году в международном экономическом форуме в Давосе участвовал Никол Пашинян.
По сведениям издания, в этом году Никол Пашинян не поехал в Давос, поскольку не удалось подготовить ряд встреч на надлежащем уровне, а также обеспечить соответствующую площадку для выступления. Источник газеты выразил также мнение, что у Пашиняна есть внутренняя обеспокоенность, связанная с царящей в стране напряженной атмосферой.