ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:28 24/01/2020 Հայաստան
«Փաստ». Քննարկումների առանցքում խորհրդարանական տարբերակից հրաժարվելու կիսանախագահական ձևին վերադարձի հարցն է
«Փաստ» թերթը գրում է. «Որքան էլ հայտարարվում է, թե այս պահին պետական կառավարման ձևի փոփոխության հարց չկա, «Փաստ» թերթի տեղեկություներով, իրականում իշխանությունները կամուկացի մեջ են, թե ի վերջո կառավարման որ մոդելը կարդարացնի իրենց սպասելիքներն ու իշխանության հեշտ պահպանումը։ Քննարկումների առանցքում խորհրդարանական տարբերակից վերջնականապես հրաժարվելու գաղափարն է։
Կառավարման կիսանախագահական ձևին վերադարձի հարցը, ինչպես նախկինում նշել էինք մեր հրապարակումներում, գործող իշխանությունների օրակարգում շարունակում է մնալ։ Որքան էլ ներկայումս դա համարվում է սոսկ մի կուսակցության՝ ՀԱԿ-ի կողմից առաջ քաշած օրակարգ, դա շարունակում է մնալ Նիկոլ Փաշինյանի ուշադրության կենտրոնում։
Թերթի՝ իշխանական թևը ներկայացնող զրուցակցի խոսքով, Փաշինյանի կողմից սահմանադրական փոփոխությունների առաջնային նպատակներից մեկն այն է, որ լուծվի ՍԴ «թնջուկը». ի դեպ, քննարկվող տարբերակներից մեկն էլ այն է, որ կարելի է որդեգրել ամերիկյան մոդելը, որտեղ ընդհանրապես ՍԴ չկա:
Փաշինյանը շատ լավ հասկանում է, որ հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններում, կապ չունի՝ արտահերթ, թե հերթական, չի կարողանալու մեծամասնություն ապահովել՝ խորհրդարանական պետությանը բնորոշ հետևանքներով։ Իսկ արդեն նախագահական ընտրությունների պարագայում, երբ տեղի է ունենում կոնկրետ անձի ընտրություն, հույս ունի, որ կկարողանա պահել իշխանությունը»:

Пресса дня 14:06 24/01/2020 Армения
Газета «Паст» пишет со ссылкой на свои источники, что сколько бы не говорилось о том, что вопрос смены формы государственного правления в данный момент не рассматривается, в действительности, власти размышляют над тем, какая модель правления может оправдать их ожидания и облегчить сохранение власти.
В основе этих обсуждений – идея окончательного отказа от парламентской формы правления.
«Вопрос возврата к полупрезидентской системе правления, как отмечалось ранее в наших публикациях, продолжает оставаться в повестке действующей власти.  И сколько бы эта повестка не считалась продвигаемой одной политической силой – «Армянским национальным конгрессом» – она продолжает оставаться в центре внимания Никола Пашиняна.
По словам нашего собеседника из властных кругов, одной из первоочередных целей предпринятых Пашиняном конституционных реформ остается развязка «узла» вокруг Конституционного суда: кстати, один из обсуждаемых вариантов – внедрение модели США, где вообще нет Конституционного суда.
Пашинян прекрасно понимает, что на следующих парламентских выборах, не имеет значения – внеочередных или очередных – не сможет обеспечить большинство, со всем присущими парламентскому государству последствиями. А в условиях президентских выборов, когда выбирают конкретного человека, надеется, что сможет сохранить власть», - отмечает газета.