Սպորտ 19:42 29/01/2020 Արցախ
Արցախում ձիասպորտի ակումբ է բացվել: Ձիարշավարանը գործում է Ասկերանի շրջանի Մխիթարաշեն գյուղում՝ Հունոտի կիրճի տարածքում, և բաց է ոչ միայն արհեստավարժների, այլև սկսնակների համար:
«Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ձիասպորտի ակումբի տնօրեն Բագրատ Միքայելյանն ասել է, որ ակումբի ստեղծման նպատակն է զարգացնել ձիասպորտն Արցախում:
«Բացի երկուշաբթի օրվանից, յուրաքանչյուր օր մեր քաղաքացիները կարող են այցելել ձիարշավարան: Անշուշտ, եթե ոչ բոլորը, ապա շատերը երազում են ձի վարել, և սա հնարավորություն է ավելի լավ ծանոթանալու կենդանու հետ: Փորձառու հրահանգիչի օգնությամբ նրանք կարող են վարել ձի և ձեռք բերել նոր հմտություններ: Մեր հանրության շրջանում մեծ հետաքրքրություն կա, ինչը ավելի ոգևորիչ է դարձնում աշխատանքը»,- նշել է Բ. Միքայելյանը:
Նրա խոսքով՝ ձիարշավարանում կան տարբեր ձիատեսակներ: Մոտ ապագայում մեծ ուշադրություն է դարձվելու նաև արցախյան ձիատեսակների ձեռքբերմանը: Նախատեսվում է ձիարշավարանը համալրել այնպիսի ցեղատեսակներով, որոնք կօգնեն դժվար տեղանքներում և պայմաններում կողմնորոշվելիս:

20:13 29/01/2020 Region
Equestrian club opened in the Artsakh Mkhitarashen village of Askeran region, Artsakhpress news agency reported, adding the hippodrome is open both for professionals and beginners.
In an interview with Artsakhpress, director of equestrian sports club, Bagrat Mikaelyan said that the aim of the club is to develop equestrian sport in Artsakh.
“Of course, if not all, many people dream of riding a horse and this is a good opportunity to get familiarized with the animal better. With the help of an experienced instructor, they can ride a horse and acquire new skills,” said Mikaelyan in an interview with the news outlet.
According to him, there are different types of horses in the hippodrome. "We are going to acquire breeds that will help to orientate in difficult locations and conditions," he said.