Հասարակություն 09:21 29/01/2020 Տարածաշրջան
Լրատվամիջոցների ազատությանն ու լրագրողների անվտանգությանն ուղղված սպառնալիքներն այնքան են շատացել, դարձել կրկնող և լուրջ, որ նրանք վտանգում են ոչ միայն քաղաքացիների պատշաճ տեղեկացվածության իրավունքը, այլև «մեր ժողովրդավարական հասարակությունների կայունությունն ու սահուն աշխատանքը։ Այս մասին ասվում է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի կողմից ընդունված «Եվրոպայում լրատվամիջոցների ազատության և լրագրողների անվտանգության ուղղված սպառնալիքները»  զեկույցում։
Լրագրության պաշտպանության և րագրողների անվտանգության պաշտպանությունը խթանելու համար Եվրոպայի խորհրդի պլատֆորմի հրապարակած տեղեկատվության համաձայն՝ 2015թ.-ից 2019-ի նոյեմբերի 25-ը սպանվել է 26 լրագրող, այդ թվում 22 դեպքում եղել է անպատժելիություն։ Ներկայումս կալանավորված է 109 լրագրող, մինչդեռ 39 երկրներում արձանագրվել է մամուլի ազատության 638 լուրջ խախտում:
Խորհրդարանականները Եվրոպայի խորհրդի մարմիններին, այդ թվում Վեհաժողովին, կոչ են անում շարունակել պաշտպանել եվրոպական բոլոր երկրներում և դրանից դուրս լրագրողների և լրատվամիջոցների համար անվտանգ միջավայրի զարգացումը և օգտագործել իրենց բոլոր լծակները, որ «անդամ պետություններն արագ և արդյունավետ շտկեն ցանկացած սպառնալիք՝ ուղղված լրատվամիջոցների ազատությանը»՝ կոչ անելով աջակցել այս նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ բարեփոխումներին:
Ջորջ Ֆուլկեսի ընդունված բանաձևով, խորհրդարանականները կոչ են անում անդամ պետություններին ստեղծել հնարավոր և բարենպաստ լրատվամիջոցների միջավայր և այս նպատակով վերանայել իրենց օրենսդրությունը՝ ձգտելով կանխել տարբեր օրենքների կամ դրույթներ չարաշահումը, որոնք կարող են ազդել լրատվամիջոցների ազատության վրա: Նրանք դատապարտում են քաղաքական գործիչների և իշխանությունների ներկայացուցիչների կողմից ագրեսիվ պահվածքը և վերբալ հարձակումների աճը լրագրողների դեմ և կոչ են անում «բոլոր քաղաքական առաջնորդներին պայքարել այս երևույթի դեմ»:
Թեև խնդիրները, տարբեր համամասնություններով կա շատ երկրներում, սակայն Վեհաժողովը նշում է, որ մամուլի ազատության և լրագրողների անվտանգության վերաբերյալ իրավիճակը «հատկապես մտահոգիչ է»  որոշ անդամ պետություններում, որոնցից են Ադրբեջանը, Հունգարիան, Մալթան, Ռուսաստանի Դաշնությունը և Թուրքիային։
Վեհաժողովը Ադրբեջանին կոչ է անում արմատապես ձևափոխել թշնամական միջավայրը, որը լրջորեն խոչընդոտում է լրատվամիջոցների ազատությանը և մասնավորապես՝  արգելել քրեական օրենսդրության չարաշահումը, շտապ վերանայել բանտարկված լրագրողների բոլոր դեպքերն ու ազատել բոլոր նրանց, ովքեր ձերբակալված են առանց որևէ հանցավոր գործունեության լուրջ և հիմնավորված ապացույցների, դադարեցնել ցանկացած վարչական և քաղաքական ճնշումները միակ անկախ լրատվական գործակալության՝ Turan-ի և Լրագրողների ազատության և անվտանգության ինստիտուտի (IRFS) դեմ:

Politics 11:39 29/01/2020 World
Threats to media freedom and the safety of journalists have become so numerous, repeated and serious that they are jeopardising not only citizens’ right to be properly informed but also “the stability and smooth functioning of our democratic societies”, the Assembly said on January 28.
According to information published by the Council of Europe Platform to promote the protection of journalism and safety of journalists, between 2015 and 25 November 2019 26 journalists were killed, including 22 cases where there has been impunity, and 109 journalists are currently in detention; while 638 serious press freedom violations have been reported in 39 countries.
The parliamentarians called on Council of Europe bodies, including the Assembly, to keep advocating the development of a safe environment for journalists and other media players in all European countries and beyond, and to make use of all their leverage “to prompt member States to remedy quickly and effectively any threats to media freedom”, urging support for the reforms required to achieve this aim.
Adopting a resolution based on the report prepared by Lord George Foulkes (United Kingdom, SOC), the parliamentarians called on member States to create an enabling and favourable media environment and to review their legislation to this end, seeking to prevent any misuse of different laws or provisions which may impact on media freedom. They condemned the rise of aggressive behaviour and violent verbal attacks by political figures and representatives of the authorities against journalists and called on "all political leaders to combat this phenomenon”.
It is noted that while the problems are observed in various proportions in most countries, concerning media freedom and safety of journalists, the situation in some member  States  such as Azerbaijan, Hungary, Malta, Russia and Turkey “is particularly worrying”.