ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:30 30/01/2020 Հայաստան
«Փաստ». իշխանությունները ներքին կարգով որոշել են ՍԴ յոթ դատավորների տեղերի համար «քասթինգ» անցկացնե՞լ
«Փաստ» թերթը գրում է. «ՍԴ շուրջ զարգացումները նորանոր «գուներանգներ» են ստանում գրեթե ամենօրյա ռեժիմով։ Փաստն այն է, որ իշխանությունները բացահայտ հայտարարում են, որ ամեն ինչ անելու են ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանին այդ պաշտոնից հեռացնելու, ինչպես նաև ՍԴ մյուս դատավորներին նույնպես «լիկվիդացնելու» հարցում։
Օրերս էլ Նիկոլ Փաշինյանն էր հայտարարել, թե Սահմանադրական դատարանի շուրջ ստեղծված ճգնաժամը շուտով կհանգուցալուծվի: Դեռևս չմարսած Վահե Գրիգորյանի ստեղծած «բոլոլան» և այդպես էլ չհասկանալով, թե, ի վերջո, ինչով է նա զբաղվում ՍԴ-ում, բացի աշխատավարձ ստանալուց և երկարաշունչ ու բոցավառ նամակներ գրելուց, իշխանությունները հիմա էլ իրար են խառնվել ՍԴ մյուս անդամներին փոխելու թեմայի շուրջ։
«Փաստ» թերթին տեղեկություններ են հասել, որ իշխանություններն արդեն իսկ ներքին կարգով որոշել են ՍԴ մյուս յոթ դատավորների տեղերի համար «քասթինգ» անցկացնել։ Չնայած ՍԴ դատավորները հստակ արտահայտվել են, որ վաղաժամ թոշակի չեն գնալու և չեն ընկրկելու իշխանությունների տոտալ ճնշումների դեմ, այդուամենայնիվ, իշխանության կուլիսներում սկսել են նոր թեկնածուների կոնկրետ անուններ շրջանառել»:

Пресса дня 12:41 30/01/2020 Армения
«Паст»: Власти во внутреннем порядке решили провести «кастинг» на место 7 судей Конституционного суда
Газета «Паст» пишет, что происходящие вокруг Конституционного суда процессы почти каждый день приобретают новые «оттенки». Факт в том, что власти открыто объявляют, что готовы пойти на все, чтобы устранить председателя Конституционного суда Грайра Товмасяна от этой должности, а также в вопросе «ликвидации» других судей Конституционного суда.
На днях Никол Пашинян заявил, что создавшийся вокруг Конституционного суда кризис вскоре разрешится. Власти, еще не расхлебав заваренную Ваге Григоряном «кашу» и так и не поняв, чем, в конце концов, он занят в Конституционном суде, кроме того, что получает зарплату и строчит длинные и пламенные письма, решили сейчас заняться сменой других судей Конституционного суда.
По сведениям издания, власти во внутреннем порядке уже приняли решение провести «кастинг» на место семи других судей Конституционного суда. Несмотря на то, что судьи КС четко высказались, что не собираются под тотальным давлением властей выходить на досрочную пенсию и сдаваться, тем не менее, в кулуарах власти начали муссироваться конкретные имена новых кандидатов.