Իրավունք 17:28 31/01/2020 Հայաստան
Ռուսաստանը Հայաստանի գլխավոր արտաքին տնտեսական գործընկերն է՝ 26 տոկոս չափաբաժնով: Ալմաթիում անցկացվող Եվրասիական միջկառավարական խորհրդի նիստի շրջանակում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ հանդիպմանւ հայտնել է  Ռուսաստանի վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը։
Նա նշել է, որ Հայաստանում գործում են 2200 հազար ռուսական ընկերություններ:
«2018թ. երկկողմ ապրանքաշրջանառությունն աճել է 11 տոկոսով՝ ինչպես Դուք ասացիք, հասնելով 2 միլիարդ դոլարի:  Աճը շարունակվել է նաև նախորդ տարի՝ հունվար-նոյեմբերին ավելանալով 17.6 տոկոսով»,-ասել է Ռուսաստանի կառավարության ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանն ու Հայաստանը կապում են շատ սերտ և գործընկերային, դաշնակցային հարաբերությունները, երկու երկրները  համագործակցում են էներգետիկայի, արդյունաբերության, տրանսպորտի, մշակութային-հումանիտար ոլորտներում:
«ՌԴ նոր կառավարությունը տրամադրված է մեր կառուցողական հարաբերությունների, մեր հայ գործընկերների հետ շփումների շարունակմանը, այդ թվում՝ միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակում, որը համանախագահում է ՌԴ տրանսպորտի նախարար Եվգենի Դիտրիխը:
Ցանկանում եմ նշել, որ պետք է ամրապնդել այդ դրական միտումը, գտնել գործընկերության նոր ոլորտներ: Հույս ունեմ այսօր քննարկել երկկողմ հարցերի ողջ շրջանակը»,-ասել է նա։

Economy 20:20 31/01/2020 Armenia
Russia is the main economic partner of Armenia with a market share of 26%, Russian Premier Mikhail Mishustin stated on Friday at a meeting with Armenian PM Nikol Pashinyan. Mishustin said that 2200 Russian companies operate in Armenia.  “In 2018, bilateral trade turnover increased by 11%, and as you mentioned, it amounted for $2 billion USD last year. It kept growing in the previous year, registering 17.6% growth in January -November,” the head the of Russian government said.
In his words, Russia and Armenia enjoy close allied relations as the two countries cooperate in energy, industry, transport and cultural-humanitarian spheres.
“The new government of Russia is determined to continue our constructive relations, interactions with Armenian partners, including within the frames of intergovernmental commission which is co-chaired by Russian Minister of Transport Yevgeni Ditrikh. I want to emphasize that the positive dynamics should be encouraged along with efforts to identify new spheres for partnership,” added Mishustin.