Ժնևյան բանակցություններին ընդառաջ առաջնագծում հրադադարի խախտումներն ավելացել են
Հունվարի 26-ից փետրվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը շուրջ 200 անգամ` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 1150 կրակոց: Տեղեկատվությունը հրապարակել է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Նախորդ շաբաթների համեմատ, հրադադարի խախտումներն ավելացել են։ Ուշագրավ է, որ խախտումների թվի ավելացումը ժամանագրական առումով համընկնում է Ժնևում Հայաստանի ու Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների երկօրյա հանդիպումներին։
Համեմատության համար նշենք, որ հունվարի 19-ից 25-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը շուրջ 130 անգամ` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 700 կրակոց:
Հունվարի 12-ից 18-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը շուրջ 80 անգամ` տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով ավելի քան 650 կրակոց:
«ՊԲ առաջապահ զորամասերը լիակատար վերահսկողություն են պահպանում առաջնագծում և շարունակում անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել մարտական դիրքերի պահպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու համար»,-նշում են ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից։

Politics 14:59 01/02/2020 Armenia
The Azerbaijani armed forces violated the ceasefire along the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact over 200 times in the past week, the country’s defense ministry reported on Saturday. In the period from January 26 to February 1, the adversary fired around 1150 shots towards the Armenian defense positions from firearms of different calibers, the ministry added.
To note, the incidents of ceasefire violations increased this week to compare with the previous week when overall 130 breaches of the ceasefire regime were recorded. The increase of ceasefire violations comes amid the Geneva talk over the NK peace process between Armenian and Azerbaijani FMs held on 29-31 January.
The statement next added that the frontline units of the Defense Army fully control the situation on the frontline and continue taking necessary measures to ensure the reliable protection of the combat positions.