Քաղաքական 18:59 03/02/2020 Հայաստան
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը զսպվածության և կառուցողական ինստիտուցիոնալ համագործակցության կոչ է անում Հայաստանին
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիաննի Բուքիքիոն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ։
«2019թ․-ի հոկտեմբերի 29-ի իմ հայտարարությունից հետո ես շարունակում եմ մտահոգված լինել Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի հետ կապված բաց կոնֆլիկտով: Ես կիսում եմ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի համազեկուցողների մտահոգություններն այս առումով»,-ասում է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը:
Բուքիքիոն հիշեցնում է 2019 թվականի հոկտեմբերին ընդունված Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքով արված առաջարկությունները, որ ՍԴ-ում վաղաժամ կենսաթոշակային ցանկացած սխեմա պետք է իսկապես լինի կամավոր, բացառի ցանկացած անհարկի քաղաքական կամ անձնական ճնշում գործադրվող դատավորների վրա և պետք է այնպես լինի, որ այն չազդի սպասվող գործերի արդյունքի վրա:
«Վերջին հանրային հայտարարություններն ու գործողությունները չեն բավարարում այդ չափանիշներին և չեն նպաստի իրավիճակի թուլացմանը: Ժողովրդավարական մշակույթը և հասունությունը պահանջում են ինստիտուցիոնալ զսպվածություն, բարեխղճություն և փոխադարձ հարգանք պետական ինստիտուտների միջև:
Ես նորից կոչ եմ անում բոլոր կողմերին՝ զսպվածություն ցուցաբերել և թուլացնել այս անհանգստացնող իրավիճակը, որպեսզի ապահովվի Հայաստանի Սահմանադրության բնականոն աշխատանքը»,-ասվում է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիաննի Բուքիքիոյի հայտարարության մեջ։

Venice Commission President calls for restraint to de-escalate the worrying situation around Armenia’s Constitutional Court
President of the Venice Commission Gianni Buquicchio issued a statement over the current situation around Armenia’s Constitutional Court. "Following my statement of 29 October 2019, I remain preoccupied about the open conflict involving the Constitutional Court of Armenia. I share the concerns of the rapporteurs of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe in this respect,” the President said in a statement, published in the Commission’s website.
G. Buquicchio recalled the recommendations made in the opinion of the Venice Commission adopted in October 2019 that any early retirement scheme at the Constitutional Court has to remain truly voluntary, exclude any undue political or personal pressure on the judges concerned and must be designed not to influence the outcome of pending cases.
“Recent public statements and acts do not meet these criteria and will not be conducive to deescalating the situation. Democratic culture and maturity require institutional restraint, good faith and mutual respect between State institutions,” the statement said.
“I call again on all sides to exercise restraint and to de-escalate this worrying situation in order to ensure the normal operation of the constitution of Armenia," the statement concluded.