Քաղաքական 18:59 03/02/2020 Հայաստան
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը զսպվածության և կառուցողական ինստիտուցիոնալ համագործակցության կոչ է անում Հայաստանին
Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիաննի Բուքիքիոն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ ՀՀ Սահմանադրական դատարանի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունների կապակցությամբ։
«2019թ․-ի հոկտեմբերի 29-ի իմ հայտարարությունից հետո ես շարունակում եմ մտահոգված լինել Հայաստանի Սահմանադրական դատարանի հետ կապված բաց կոնֆլիկտով: Ես կիսում եմ Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական վեհաժողովի համազեկուցողների մտահոգություններն այս առումով»,-ասում է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը:
Բուքիքիոն հիշեցնում է 2019 թվականի հոկտեմբերին ընդունված Վենետիկի հանձնաժողովի կարծիքով արված առաջարկությունները, որ ՍԴ-ում վաղաժամ կենսաթոշակային ցանկացած սխեմա պետք է իսկապես լինի կամավոր, բացառի ցանկացած անհարկի քաղաքական կամ անձնական ճնշում գործադրվող դատավորների վրա և պետք է այնպես լինի, որ այն չազդի սպասվող գործերի արդյունքի վրա:
«Վերջին հանրային հայտարարություններն ու գործողությունները չեն բավարարում այդ չափանիշներին և չեն նպաստի իրավիճակի թուլացմանը: Ժողովրդավարական մշակույթը և հասունությունը պահանջում են ինստիտուցիոնալ զսպվածություն, բարեխղճություն և փոխադարձ հարգանք պետական ինստիտուտների միջև:
Ես նորից կոչ եմ անում բոլոր կողմերին՝ զսպվածություն ցուցաբերել և թուլացնել այս անհանգստացնող իրավիճակը, որպեսզի ապահովվի Հայաստանի Սահմանադրության բնականոն աշխատանքը»,-ասվում է Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջիաննի Բուքիքիոյի հայտարարության մեջ։

Право 19:15 03/02/2020 В мире
Глава Венецианской комиссии выступил с призывом к сдержанности к Армении – в связи с ситуацией вокруг КС
Председатель Венецианской комиссии (официально Европейская комиссия за демократию через право Совета Европы) Джанни Букиккио выступил с заявлением в связи с происходящими вокруг Конституционного суда Армении событиями.
«После заявления от 29 октября 2019 года я по-прежнему обеспокоен открытым конфликтом, связанным с Конституционным судом Армении. Я разделяю обеспокоенность содокладчиков Парламентской ассамблеи Совета Европы по данному вопросу», – указал глава ВК.
Джанни Букиккио напомнил о рекомендациях принятого в октябре 2019 года заключения Венецианской комиссии, согласно которым любая схема досрочного выхода на пенсию в Конституционном суде должна оставаться действительно добровольной, исключать любое неоправданное политическое или личное давление на судей и не влиять на исход незавершенных дел.
«Последние публичные заявления и действия не соответствуют этим критериям и не будут способствовать деэскалации ситуации. Демократическая культура и зрелость требуют институциональной сдержанности, добросовестности и взаимного уважения между государственными институтами.
Я вновь призываю все стороны проявлять сдержанность и ослабить эту тревожную ситуацию – с тем, чтобы обеспечить нормальное функционирование Конституции Армении», – говорится в заявлении главы ВК.