Իրավունք 19:16 03/02/2020 Հայաստան
«Անդրադառնալով Գևորգ Կոստանյանի կողմից այսօր լրատվամիջոցներով տարածված հայտարարությանը` հարկ ենք համարում հայտնել, որ նա «Մարտի 1»-ի քրեական գործով ունի մեղադրյալի դատավարական կարգավիճակ, իսկ նախաքննական մարմին-մեղադրյալ հարաբերությունները կարգավորվում են բացառապես ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի նորմերով, համաձայն որոնց` մեղադրյալի, տվյալ դեպքում` Գ. Կոստանյանի կամ նրա պաշտպանի  խնդրանքը` ուղղված վարույթն իրականացնող մարմնին, պետք է ունենա միջնորդության ձև, որը, դատավարական ընթացակարգերին համապատասխան ներկայացնելու դեպքում, օրենքով սահմանված կարգով և ժամկետներում կքննարկվի վարույթն իրականացնող մարմնի կողմից»,- այս մասին հաղորդագրություն է տարածել ՀՔԾ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
«Այսինքն` առնվազն տարակուսելի է, որ ժամանակին ՀՀ գլխավոր դատախազի պաշտոնն զբաղեցրած Գ. Կոստանյանը հանդես է գալիս քրեական գործի վերաբերյալ հրապարակային քննարկում կազմակերպելու անիրատեսական առաջարկով, ինչը կարող ենք գնահատել որպես քննությանը չներկայանալու հերթական պատրվակ:
Ինչ վերաբերում է Գ. Կոստանյանի այն հայտարարությանը, որով վերջինս պատրաստակամություն է հայտնել իր ունեցած տեղեկատվությամբ աջակցել «Մարտի 1»-ի գործով 10 անձանց մահվան հանգամանքների բացահայտմանը, ապա նման հնարավորություն Գ. Կոստանյանն արդեն իսկ ունեցել է քրեական գործով որպես վկա հարցաքննության ժամանակ:
Չնայած դրան` եթե նա իսկապես ազնիվ է քրեական գործի նախաքննությանն աջակցելու իր նպատակներում, ապա Հատուկ քննչական ծառայությունը կրկին կոչ է անում վերջինիս ներկայանալ և իր ունեցած տեղեկությունները հայտնել նախաքննական մարմնին օրենքով նախատեսված ընթացակարգերի շրջանակներում, այլ ոչ թե հրապարակային ելույթներով և հայտարարություններով»:

Право 19:52 03/02/2020 Армения
Специальная следственная служба Армении выступила с комментарием относительно сделанного сегодня ранее заявления бывшего генерального прокурора РА Геворка Костаняна.
«Обращаясь к распространенному сегодня в СМИ заявлению Геворка Костаняна, считаем необходимым сообщить, что у него по делу "1 марта" процессуальный статус обвиняемого, а отношения обвиняемый-орган предварительного следствия регулируются исключительно нормами Уголовно-процессуального кодекса РА, в соответствии с которыми обращенная к осуществляющему производство органу обвиняемым, в данном случае Г.Костаняном, либо его адвокатом просьба должна иметь форму ходатайства. При его представлении в соответствии с процессуальными процедурами оно в установленные законом сроки и порядке будет рассмотрено осуществляющим производство органом.
Иными словами, по меньшей мере, вызывает недоумение, что в свое время занимавший должность генпрокурора Армении Г.Костанян выступает с нереалистичным предложением по организации публичной дискуссии касательно уголовного дела, что можем расценивать как очередной повод не явиться в орган следствия.
Что касается заявления Костаняна, которым он выразил готовность имеющейся у него информацией оказать содействие раскрытию в рамках дела "1 марта" обстоятельств смерти 10 человек, то такая возможность у Г.Костаняна уже была во время допроса по уголовному делу в качестве свидетеля.
Несмотря на это, если он действительно искренен в своих стремлениях оказать содействие предварительному следствию по уголовному делу, то СС вновь призывает его явить и сообщить имеющиеся у него сведения органу предварительного следствия в рамках предусмотренных законом процедур, а не публичными выступлениями и заявлениями», – говорится в заявлении, которое приводит пресс-центр ССС РА.