Իրավունք 13:46 04/02/2020 Հայաստան
«Իմ դատարան չներկայանալն իմ կարծիքի արտահայտման միակ ձևն էր»,-դատական նիստում ի պատասխան նախագահող դատավոր Աննա Դանիբեկյանի հարցի՝ հայտարարեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի փաստաբանական խմբի անդամ Հայկ Ալումյանը։
Նա ասաց, դատական նիստերից մեկում սույն դատավարության որպես տուժողի իրավահաջորդ  ներկայացած Էդիկ Հարությունյանի կողմից հնչեց արտահայտություն, որի իմաստն ինքը չի հասկացել, անձամբ է առաջարկել հստակություն մտցնել, թե ինչ ի նկատի ունի Հարությունյանը՝ այդ արտահայտությունը անելով։
«Դուք ՝ դատարան,  պարտավոր լինելով ապահովել դատավարության բնականոն ընթացքը, փոխանակ ինքներդ պարզեք, թե ինչ ի նկատի ուներ Հարությունյանը, որից հետո որոշեիք՝ պե՞տք է այն համարել սպառնալիք, թե՞ ոչ,  որևէ ձևով չարձագանքեցիք այդ արտահայտությանը, որից հետո երկու կողմերին՝ պաշտպանական ու մեղադրանքի, դիտողություն արեցիք այն բանի համար, որ մենք փորձեցինք պարզել, թե նա ինչ ի նկատի ուներ։ Երկու շաբաթ հետո նոր հասկացաք, որ դա պետք է պարզել, անցյալ դատական նիստին փորձեցիք պարզել, թե նա ինչ ի նկատի ուներ»,-ասաց Ալումյանը։
Նա նկատեց, պարզելու հնարավորությունից դատարանն իրենց զրկեց, իսկ իրենք ցանկանում էին հասկանալ, թե ինչո՞ւ է նիստում հնչում առնվազն ատելության խոսք։
«Դեռ սպառնալիքը մի պահ թողնենք մի կողմ։ Ընդ որում, ինչի՞ համար, Կարեն Մեժլումյանի կողմից շատ հավասարակշռված խոսքի համար։ Այս դատավարությանը ես ուրիշ որևէ հնարավորություն չունեի, Դուք գոնե դատավարության նորմալ ընթացն ապահովեք, դիտողություն եք անում ինձ։ Ես զրկված եմ դատավարական իմ իրավունքից, դրա համար որպես կարծիք հայտնելու միջոց ինձ մնաց անել այն, ինչ-որ արեցի։ Ես ցանկացա՝ գոնե էդ ձևով Ձեզ մոտ արթնացել ցանկություն դատավարությունն անցկացնել այն ձևով, ինչպես դուք պարտավոր եք անցկացնել։ Ուրեմն դուք պետք է տեղյակ լինեք ու հաշվի առնեք, որ դուք դատավարության իրավունքներից բացի՝ նկատողություններ անել, միջնորդություններ մերժել, ունեք նաև պարտականություններ։ Դրանից մեկն էլ այն է, որ պետք է այնպես անեք, որ ես այս դատական նիստին երբ գալիս եմ, բացի գործից, ուրիշ բանի մասին էլ չմտածեմ։ Բացի իմ պարտականություններից, որևէ այլ բանով մտահոգված չլինեմ։ Դա Ձեր պարտականությունն է, եթե դուք չեք անում, մեզ այլ ճանապարհ չի մնում։ Սա էր իմ չգալու պատճառը»,-ասաց Ալումյանը։
Նա նկատեց, որ իրենց ֆրանսիացի գործընկերն արդեն մի քանի դատական նիստերի չի կարողանում գալ ու մասնակցել, նիստերի ընթացքում կատարվածի պատճառով։
«Ինքը նման բաների սովոր չէ նման արարողությունների, որը մեր երկրում, չգիտես ինչի, կոչվում է դատական նիստ»,-ասաց փաստաբանը։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 21-ի նիստին Ռոբերտ Քոչարյանի, Արմեն Գևորգյանի փաստաբանները չէին ներկայացել դատական նիստին, ինչի պատճառով նիստը հետաձգվեց։
«Պաշտպանները գտնում են, որ հունվարի 9-ի դատական նիստում պաշտպանների հասցեին տուժողի իրավահաջորդի կողմից հնչեցվել է սպառնալիք, պաշտպանական կողմի կարծիքով դտարանը պատշաճ չի արձագանքել միջադեպին, այդ պատճառով պաշտպանության կողմը գտնում է, որ զրկված են իրենց իրավունքներն ու պարտականությունները լիարժեք իրացնելու հնարավորությունից։ Այս պատճառաբանությամբ փաստաբանները հայտնել են, որ չեն ներկայանա դատական նիստին»,- դատարանին հասցեագրված դիմումն ընթերցեց դատավորը։
Ավելի վաղ նույն պատճառաբանությամբ նիստին չէր ներկայացել նաև Յուրի Խաչատուրովի փաստաբան Միհրան Պողոսյանը։
Հունվարի 9-ի նիստում տուժողներից մեկի ներկայացուցիչը հայտարարել էր. «Ուրեմն թող հարգեն մարտի 1-ը և չփորձեն ինչ-որ այլ երևույթներ պատկերացնել, թե չէ իրենք էլ կհայտնվեն մեր օրին»։

Право 14:48 04/02/2020 Армения
«Не явиться в суд для меня было единственным способом выразить свое мнение», – на судебном заседании в ответ на вопрос председательствующей судьи Анны Данибекян заявил адвокат второго президента Армении Роберта Кочаряна – Айк Алумян.
Отметим, сегодня, 4 февраля, в суде общей юрисдикции города Ереван (резиденция Шенгавита) под председательством судьи Анны Данибекян проходит очередное заседание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и других.
Предыдущее заседание суда пришлось отложить из-за неявки адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна и бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна. На сегодняшнем заседании судья Анна Данибекян вынесла на рассмотрение поведение адвокатов.
Айк Алумян отметил, что на одном из судебных заседаний представившийся правопреемником потерпевшего по данному судебному процессу Эдик Арутюнян озвучил высказывание, смысла которого он лично не понял, попросил Арутюняна уточнить, что он имел в виду.
«Вы, суд, будучи обязанным обеспечить нормальный ход судебного процесса, вместо того, чтобы самим выяснить, что подразумевает Арутюнян, и только после этого решить – стоит считать сказанное угрозой или нет, никоим образом не отреагировали на это высказывание. После этого вы сделали замечание сторонам – защите и обвинению, когда мы попытались выяснить, что он имел в виду. Лишь спустя 2 недели вы поняли, что это нужно выяснить. На прошлом судебном заседании попытались выяснить, что он имел в виду», – сказал Алумян.
Он отметил, что суд лишил их возможности уточнить, а они хотели понять, почему в суде звучит, как минимум, риторика ненависти.
«Угрозу еще оставим в стороне. При этом из-за чего? Из-за очень сбалансированной речи Карена Межлумяна. У меня никакой другой возможности в этом судебном процессе не было. Вы вместо того, чтобы обеспечить нормальный ход судопроизводства, делаете замечание мне. Я лишен своего процессуального права. Посему, в качестве способа выражения мнения, мне оставалось сделать то, что я и сделал. Мне захотелось хотя  бы таким способом пробудить у Вас желание проводить судебный процесс в форме, в которой вы обязаны делать это. Значит, вы должны учесть, что у вас, кроме прав – делать замечания, отклонять ходатайства, есть также обязанности.
Одна из них заключается в обеспечении следующего: чтобы я, приходя на судебное заседание, кроме дела, ни о чем другом  не думал. Чтобы я не был обеспокоен ничем другим, кроме своих обязанностей. Это Ваша обязанность. Если Вы этого не делаете, нам иного пути не остается. Вот причина того, почему мы не явились»,  – сказал Алумян.
Он указал, что их французский коллега пропускает уже несколько судебных заседаний из-за инцидента на заседаниях.
«Он не привык к подобным вещам, церемониям, которые, непонятно почему, в нашей стране называют судебным заседанием», – указал Алумян.
Напомним, 21 января адвокаты Армена Геворкяна и Роберта Кочаряна не явились на судебное заседание, из-за чего его пришлось перенести.
«Адвокаты считают, что на судебном заседании 9 января в их адрес со стороны правопреемника одного из потерпевших по делу прозвучала угроза, не получившая надлежащей реакции суда. Адвокаты считают, что тем самым они лишены возможности полноценно реализовать свои права и обязанности и отказываются участвовать в сегодняшнем заседании», – зачитала судья Анна Данибекян адресованное суду заявление.
С таким же заявлением 14 января выступил адвокат бывшего генсека ОДКБ Юрия Хачатурова Мигран Погосян.