Մշակույթ 14:55 06/02/2020 Հայաստան
Մակինյան. Քանի դեռ նախագիծը չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ և չի ստացել ՍԴ դրական եզրակացությունը, այն չի կարող դրվել հանրաքվեի
Փաստաբան Ամրամ Մակինյանն արձագանքել է ԱԺ պատգամավոր Վահագն Հովակիմյանի այն հայտարարությանը, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունն առաջին ընթերցմամբ չի ընդունելու ՍԴ փոփոխությունների  նախագիծն ու առաջարկելու է քվեարկության դնել այս նախագիծը համաժողովրդական հանրաքվեի ներկայացնելու մասին որոշումը։
«Հարգելիներս, խնդրում եմ նայեք «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածը։ Դրա համաձայն՝ սահմանադրության փոփոխությունների նախագիծն Ազգային ժողովում քննարկվում է երկու ընթերցմամբ։
Առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց (անհրաժեշտ է 88 կողմ ձայն) և Սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը ստանալուց հետո միայն Ազգային ժողովը կարող է քննարկել նշված նախագիծն ընդունելու/հանրաքվեի նշանակելու հարցը։ Քանի դեռ սահմանադրական փոփոխության նախագիծը չի ընդունվել առաջին ընթերցմամբ և չի ստացել սահմանադրական դատարանի դրական եզրակացությունը, այն չի կարող դրվել հանրաքվեի։
Դադարեցրեք այս իրավական խեղկատակությունը։
Այն ամբողջությամբ հակասում է թե Սահմանադրությանը, թե «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» սահմանադրական օրենքի 86-րդ հոդվածին»,- նշել է փաստաբանը։

Law 16:06 06/02/2020 Armenia
Lawyer: Constitutional changes can't be put to referendum without Constitutional Court’s endorsement
Lawyer Amram Makinyan has reacted to the statement of MP Vahagn Hovakimyan that My Step ruling faction will not pass the draft Constitutional amendments in the first reading and will propose lawmakers to put the bill to a public referendum.
The lawyer called MPs’ attention to Article 86 of the constitutional law on the Rules of Procedure of the National Assembly, according to which draft constitutional changes are set to pass two parliamentary readings.
“Only after being adopted in the first reading and being endorsed by the Constitutional Court can the National Assembly consider passing and putting the draft law on a referendum,” he said on Facebook. “Until the bill on constitutional amendments is adopted in the first reading and is endorsed by the Constitutional Court, it cannot be put to a referendum.”
“Stop this legal buffoonery. It completely contradicts both the Constitution and Article 86 of the Rules of Procedure of the National Assembly,” Makinyan stressed.
The constitutional changes drafted by several lawmakers of the ruling My Step faction would dismiss the Constitutional Court chairman and its six members who were installed before the entry into force of Chapter 7 of the Constitution amended in 2015.