Մշակույթ 09:47 12/02/2020 Հայաստան
Հայաստանն այս տարի առաջին անգամ առանձին տաղավարով կներկայանա փետրվարի 20-27-ը կայանալիք Եվրոպական ֆիլմերի կինոշուկայում (EFM )։ Բեռլինալեի շրջանակներում արդեն 30 տարի կազմակերպվող ամենամյա կինոշուկան իր մեծությամբ և հնարավորություններով աշխարհում երրորդն է։ Այս մասին տեղեկանում ենք  Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի ֆեյսբուքյան էջից
Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի գեղարվեստական ղեկավար Մելիք Կարապետյանը, որը նաև Բեռլինալեի կինոշուկայի հայկական տաղավարի համակարգողն է, երեկ մանրամասներ է ներկայացրել կինոշուկայում հայկական տաղավարի կողմից կազմակերպվելիք աշխատանքների մասին, որին հրավիրված էին այն պրոդյուսերներն ու ռեժիսորները, որոնք մասնակցելու են կինոշուկային իրենց արտադրանքով և կինոնախագծերով։
Հայկական տաղավարը հնարավորություն կընձեռի հայ պրոդյուսերներին և ռեժիսորներին ավելի արդյունավետ կազմակերպելու իրենց աշխատանքները կինոշուկայում (հանդիպումներ, պրեզենտացիաներ, միջոցառումներ և այլն )։
Հատուկ Բեռլիալեի կինոշուկայի համար Ազգային կինոկենտրոնը հրատարակել է կատալոգ, որտեղ ներառված են բոլոր այն կինոգործիչները, որոնք նախապես տեղեկացրել են կինոշուկային իրենց մասնակցության մասին, ինչպես նաև տրամադրել համապատասխան նյութեր ներկայցվելիք արտադրանքի և կինոնախագծերի վերաբերյալ։

Culture 11:38 12/02/2020 Armenia
Armenia will be represented at the European Film Market (EFM) in a separate pavilion for the first time this year.
The European Film Market, which is scheduled for February 20-27 and is organized annually on the sidelines of the Berlinale (the Berlin International Film Festival), is the third largest film market in the world, the National Cinema Center of Armenia reported.
Art Director of the National Cinema Center of Armenia Melik Karapetyan, who also coordinates the Armenian pavilion at the Berlinale film market, on Tuesday unveiled the details of the works to be organized by the Armenian pavilion at the film market, adding producers and directors had also been invited to present their films and film projects during the event.
The Armenian pavilion will enable Armenian film producers and directors to more effectively organize their work at the film market (meetings, presentations, events, etc.).
Special for the European Film Market the National Cinema Center has published a catalog which includes the names of all filmmakers who have confirmed their participation in the film market and provided relevant materials on the films and film projects to be presented by them.