Տնտեսություն 15:18 13/02/2020 Հայաստան
Հայաստանի Հանրապետության սպառողական շուկայում 12-ամսյա գնաճը (2020թ. հունվարը 2019թ. հունվարի նկատմամբ) կազմել է 0.2%, իսկ նախորդ ամսվա նկատմամբ՝ 1.3%:
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, 2020թ. հունվարին դեկտեմբերի համեմատ հանրապետությունում արձանագրվել է սննդամթերքի և ոչ ալկոհոլային խմիչքի 3.1% գնաճ, ինչին մեծապես նպաստել են մրգի և բանջարեղենի՝ համապատասխանաբար 10.4% և 17.6% գնաճերը:
Բանջարեղենի ապրանքախմբում 2020թ. հունվարին 2019թ. հունվարի համեմատ արձանագրվել է 4.4% գնանկում, իսկ 2019թ. դեկտեմբերի համեմատ՝ 17.6% գնաճ:
Մրգի ապրանքախմբում էլ 2020թ. հունվարին 2019թ. հունվարի համեմատ արձանագրվել է 0.9%, իսկ 2019թ. դեկտեմբերի համեմատ`10.4% գնաճ:
Հանրապետության դիտարկված բոլոր քաղաքներում 2020թ. հունվարին 2019թ. դեկտեմբերի համեմատ մրգի գներն աճել են 5.1-17.9%-ով, այդ թվում, գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշն արձանագրվել է ք. Վաղարշապատում: Մայրաքաղաքում մրգի գների մակարդակն աճել է 10.8%-ով:
Ըստ վիճակագրության՝ 2020թ. հունվարին դեկտեմբերի համեմատ մրգի և բանջարեղենի ապրանքախմբերի ընդհանուր գնաճը կազմել է 14.9%: Վերը նշված ապրանքախմբերը սպառողական զամբյուղում ունենալով 9.08% տեսակարար կշիռ, նշված ժամանակահատվածում նպաստել են սպառողական գների ընդհանուր մակարդակի աճին 1.4 տոկոսային կետով:

Economy 17:50 13/02/2020 Armenia
Consumer prices in Armenia rose by 0.2% in January 2020 from January 2019 and by 0.2% from December 2019, the latest official statistics show. According to the data published by the State Statistical Service, prices of food and non-alcoholic beverages grew by 3.1% in January 2020 to compare with December 2019 which was largely prompted by 17.6% and 10.4% rise in vegetable and fruit prices, respectively.
Fruit prices increased by 0.9% last month against the same month of 2019, and by 10.4% against December 2019. Prices of vegetables rose by 4.4% in January this year to compare with January 2019, and by 17.6% from December 2019.
In total, fruit and vegetable inflation was 14.9% in January this year against December of the previous year. Having a share of 9.08% in the consumer basket, those product groups contributed to a 1.4 percentage point increase in overall consumer prices in the reporting period.