Առողջություն 10:01 14/02/2020 Աշխարհում
Անբարենպաստ սցենարի դեպքում կորոնավիրուսով հնարավոր է վարակվի  աշխարհի բնակչության երկու երրորդը: Ռիա նովոստիի հաղորդմամբ, նման կանխատեսում է արել Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության  խորհրդական Այրու Լոնջինին:
Փորձագետի խոսքով, կարանտինային միջոցառումները կարող են դանդաղեցնել հիվանդության տարածումը, բայց դրանք ձեռնարկվել են, երբ վիրուսն արդեն հասցրել էր տարածվել Չինաստանի տարբեր շրջաններում  և դրա սահմաններից դուրս:
Լոնջինիի  կողմից մշակված մոդելը հենվում է այն տվյալների վրա, որոնց համաձայն յուրաքանչյուր նորմալ պայմաններում վարակված անձը վարակում է ևս երկու կամ երեք մարդու:  Նա ասել է, որ նույնիսկ եթե այդ ցուցանիշը կրկնակի նվազի՝ աշխարհի բնակիչների մեկ երրորդը վարակվելու է վիրուսով:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի դեկտեմբերի 31-ին, Չինաստանի իշխանությունները հայտարարեցին Ուհան քաղաքում թոքաբորբի բռնկման մասին: Հիվանդության պատճառական գործակալը կորոնավիրուսների նոր տեսակն է, որին ԱՀԿ-ն տվեց պաշտոնական անուն ՝ Covid-19:
Չինաստանում նոր տեսակի կորոնավիրուսից 1.380 մարդ արդեն մահացել է,  6,723 մարդ բուժվել է և դուրս է գրվել հիվանդանոցներից, վարակված է ավելի քան 60 հազար մարդ:

Здоровье 10:26 14/02/2020 В мире
Заразиться коронавирусом нового типа при неблагоприятном сценарии могут до двух третей населения мира, предположил советник при Всемирной организации здравоохранения Айру Лонджини. Об этом сообщает РИА Новости.
Карантинные меры могут замедлить распространение болезни, но они были приняты уже после того, как вирус успел проникнуть в разные районы Китая и за его пределы, сказал эксперт, которого цитирует агентство Блумберг.
Построенная Лонджини модель опирается на данные, согласно которым каждый инфицированный при обычных условиях заражает еще двух или трех человек. Даже если уменьшить этот показатель вдвое, вирусом заразится третья часть жителей Земли, сказал Лонджини, который также возглавляет центр по статистике инфекционных болезней в университете Флориды.
Власти Китая 31 декабря 2019 года сообщили ВОЗ о вспышке неизвестной пневмонии в Ухане в провинции Хубэй. Специалисты установили возбудителя болезни - это новый коронавирус. К настоящему моменту только в Китае от заболевания скончались 1367 человек, выздоровели почти 6 тысяч, число подтвержденных случаев заражения приближается к 60 тысячам.