ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:48 15/02/2020 Հայաստան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է․ «Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի մասնագետներն այժմ հաշվարկ են իրականացնում՝ հասկանալու համար, թե որքան գումար է ծախսվելու ապրիլի 5-ին կայանալիք սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեի անցկացման համար: Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից, «Ժողովուրդ» օրաթերթի հարցմանն ի պատասխան, հայտնեցին, որ վերջնական հաշվարկները կավարտվեն մի քանի օրից, իսկ արդեն կառավարության առաջիկա նիստում այն կներկայացվի գործադիրի հաստատմանը։ Սակայն, ըստ նախնական հաշվարկների, այդ գումարը կարող է տատանվել 2.5-2.7 մլրդ դրամի սահմաններում:
ԿԸՀ-ից հայտնում են, որ 2018թ. դեկտեմբերի 9-ին տեղի ունեցած Ազգային ժողովի արտահերթ ընտրությունների ժամանակ հենց այդքան գումար է ծախսված եղել, եւ դրանից հետո տեղամասի ավելացում չի եղել. ըստ էության, լրացուցիչ ծախս անելու կարիք կարող է չառաջանալ: Եվ եթե անգամ գումարի տարբերություն լինի, ապա դա կարող է լինել հանձնաժողովներում ընդգրկված անդամների կամ տեխնիկական սարքավորումները սպասարկող անձանց աշխատավարձերի բարձրացման հաշվին, սակայն տարբերությունն այնքան էլ մեծ չի լինի: Հավելենք, որ 2018թ.-ին ՀՀ-ում գործել է 2010 ընտրատեղամաս»:

Пресса дня 12:30 15/02/2020 Армения
Газета «Жоховурд» пишет, что специалисты Центральной избирательной комиссии Армении сейчас проводят расчеты, чтобы понять, сколько денег будет потрачено на проведение назначенного на 5 апреля референдума по конституционным поправкам.
В ответ на запрос издания в Центризбиркоме сообщили, что окончательные расчеты будут известны через несколько дней, и уже на ближайшем заседании правительства он будет представлен на утверждение. Однако, по предварительным расчетам, эта сумма может колебаться в пределах 2,5-2,7 млрд. драмов.
Как сообщили в ЦИК, именно такая сумма была потрачена во время внеочередных парламентских выборов в Армении, после этого количество избирательных участков не увеличилось. По сути, необходимость в дополнительных расходах может не возникнуть. Если даже будет разница в сумме, то это может произойти за счет повышения зарплаты вовлеченных в комиссии членов или лиц, обслуживающих технические устройства, однако разница будет не очень большой. В 2018 году в Армении действовало 2010 избирательных участков.