ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:35 15/02/2020
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Արտախորհրդարանական ընդդիմությունը պլանավորել է իր անելիքները՝ կապված հանրաքվեի հետ։ «Բանակցում ենք հայտնի քաղաքական ուժերի հետ, արդեն իսկ ունենք պայմանավորվածություններ` համատեղ ժողովրդին բացատրելու, թե ինչ է կատարվում այսօր Հայաստանում»,- ասաց ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը:
«Քաղաքական ուժերը չցանկացան «ոչ»-ի շտաբում լինել, սակայն դա չի նշանակում, որ ակտիվ ձևով չենք պայքարելու ընդդեմ «այո»-ի` հակաիրավական այս վիճակը կանխելու, հասարակական ներվը թուլացնելու համար։ Պետք չէր, որ քաղաքական ուժերը վերածվեին հակահերոսի, և իշխանությունը նրանց թիրախ դարձներ՝ նախընտրեցինք այս մարտավարությունը»,- ասաց «Մեկ Հայաստան» կուսակցության ղեկավար Արթուր Ղազինյանը։
«Ոչ»-ի հարթակը զբաղեցնելու է իրավական համքարությունը՝ որպես մասնագիտական պայքարի մարտիկ։ Եթե չանեին, ապա հանրաքվեի ընձեռած հնարավորությունները կփոշիանային` անվճար եթեր, հանձնաժողովի անդամներ նշանակել, հանրաքվեն վերահսկել: «Իշխանությունները չպետք է մնան առանց վերահսկողության. մեր նախաձեռնության շրջանակն ընդգրկում է այն մարդկանց, ովքեր մեկ շաբաթ առաջ խնդրագիր ներկայացրին հանրապետության նախագահին` չստորագրել հանրաքվեի փաստաթուղթը»,- ասաց «ոչ»-ի շտաբի ներկայացուցիչ, Արցախի նախկին ՄԻՊ Ռուբեն Մելիքյանը:
Իսկ Դուք չե՞ք լեգիտիմացնում հակաօրինական հանրաքվեն։ «Ոչ, այս քայլով հանրաքվեի ողջ հակաիրավական անհեթեթ գործընթացը պահում ենք մեր և հասարակության ուշադրության ներքո, որպեսզի էլ ավելի հակաիրավական չդառնա, հարթակ ենք ստեղծում «այո»-ն բացառող կարծիքների համար»:

Пресса дня 12:12 15/02/2020 Армения
«Внепарламентская оппозиция запланировала свои действия, связанные с референдумом по конституционным изменениям. Мы ведем переговоры с политическими силами, уже есть договоренности – вместе объяснить народу, что сегодня происходит в Армении», - заявил в беседе с корреспондентом газеты «Грапарак» представитель Верховного органа АРФ «Дашнакцутюн» Ишхан Сагателян.
«Политические силы не захотели сформировать штаб "Нет", но это не значит, что они не будут активно бороться против "Да", чтобы предотвратить эту противоправную ситуацию, ослабить общественный нерв. Не нужно, чтобы политические силы становились антигероем и власти превращали их в мишень. Мы предпочли такую тактику», - сказал председатель партии «Одна Армения» Артур Казинян.
«Представители юридического сообщества, как профессионалы, возьмут на себя общественную защиту мнений «Нет». Если бы мы не сделали этого, то предоставляемые референдумом возможности распылились бы – бесплатный эфир, назначение членов комиссии, контроль за референдумом.
Власти не должны оставаться вне контроля: наша инициатива охватывает тех людей, которые неделю назад обратились с призывом к президенту Армении не подписывать указ о назначении референдума», - сказал представитель штаба «Нет», бывший омбудсмен Арцаха Рубен Меликян.
Разве тем самым вы не легитимируете антиконституционный референдум?
«Нет, этим шагом мы держим весть противоправный процесс референдума под внимание общества  и под нашим контролем, чтобы он не стал более незаконным, создаем площадку, исключающую мнения "Да"», - сказал Рубен Меликян.