Իրավունք 18:34 17/02/2020 Հայաստան
ՀՀ Փաստաբանների պալատի նախագահ  Արա Զոհրաբյանը «Փաստաբանների նկատմամբ ճնշումները» թեմայով քննարկման ընթացքում նշեց, որ  առաջարկել են  օրենսդրական փաթեթներ , որտեղ ներառված  է նաև պատասխանատվություն ՝ փաստաբանին վիրավորելու համար:
«Առաջարկում ենք փաստաբանին իր գործունեության   ընթացքում  վիրավորելը քրեականացնել: Բացատրելով, որ դա ոչ թե փաստաբանի պատիվը , արժանապատվությունը պահելու խնդիր է  հետապնդում, այլ փաստաբանի վստահորդին  պատշաճ իրավաբանական օգնություն ցույց տալու : Եթե փաստաբանի  վրա հայհոյանքը կամ վիրավորանքը սառեցնող ազդեցություն գործեց, ապա ի վերջո դրանից տուժելու է վստահորդը»,- պարզաբանեց նա:
Զոհրաբյանը նաև նշեց, որ նախագիծն այդպես էլ մնացել է թղթի վրա, թեև   փաստաբանական խորհրդն այն  հաստատել է:
Մեկ այլ նախագիծ ևս ներկայացվել է, որը  վերաբերում է առհասարակ համացանցում հայհոյանքի քրեականացմանը:
«Ցավոք հասարակության  մի խմբի համար, դա դարձել է որպես գործիք: Եթե շենքի բակում հայհոյողին  տեսնողն է միայն բացասական աղդեցությունը զգում, ապա  համացանցում  սերունդները կարող են մտնել,կարդալ և  նույն բացասական աղդեցությունը ունենալ»,-ասաց Զոհրաբյանը՝ շարունակելով, որ այս նախագիծը ևս մնացել է թղթի վրա գրված:
Փաստաբանների պալատի նախագահը նաև անդրադարձավ իշխանության ներկայացուցիչների  վրա ազդելու փաստաբանների գործիքներին: Այս համատեքստում տեղեկացրեց , որ հունվարի 23-ին ստեղծել են աշխատանքային խումբ, որը  վերհանելու   է  2018 թվականի հունվարի 1-ից առ այսօր տեղի ունեցած բոլոր միջադեպերը և  փորձելու են դրա արդյունքում ստեղծել մի մեծ զեկույց կամ տեղեկանք, որը  կներկայացվի միջազգային կառույցներին:
Փաստաբանները, նրա խոսքով,  չունեն նաև բարձրաստիճան պաշտոնյաների աջակցությունը:
«Եվ եթե փաստաբանի նկատմամբ ճնշում է լինում, ապա  մյուս փաստաբաններն են փորձում աջակցել, թիկունքին կանգնել: Նման դեպքեր եղել են »,- ասաց Զոհրաբյանը՝ միաժամանակ չբացառելով, որ եթե փաստաբանների վերհանած խնդիրներին ուշադրություն չդարձվի, ապա պատրաստ են դուրս գալ փողոց և բողոքի ակցիաներ անցկացնել:

Адвокаты готовы выйти на улицы и проводить акции протеста – А. Зограбян
Председатель Палаты адвокатов Армении Ара Зограбян в ходе обсуждения на тему «Давление на адвокатов» отметил, что предложены законодательные пакеты, куда включена также ответственность за оскорбление адвоката.
«Мы предлагаем криминализировать оскорбление адвоката в ходе осуществления им профессиональной деятельности. Объясняя, что дело не в защите чести адвоката, его достоинства, а в предоставлении надлежащей юридической помощи клиенту адвоката. Если на адвоката оскорбление или брань подействуют, то в конечном итоге пострадает клиент», – пояснил он.
Зограбян также отметил, что проект так и остался на бумаге, хотя Совет адвокатов одобрил его.
Был представлен еще один проект, который касается криминализации нецензурной брани в Интернете в целом.
«К сожалению, для некой группы в обществе это стало инструментом», – сказал Зограбян, добавив, что этот проект также остался на бумаге.
Председатель Палаты адвокатов также коснулся инструментов юристов для воздействия на представителей власти. В этом контексте он сообщил, что 23 января была создана рабочая группа для выявления всех инцидентов, имевших место с 1 января 2018 года по сей день, и они попытаются подготовить на основании всего этого отчет или справку, которые будут представлены международным структурам.
У адвокатов, по его словам, также нет поддержки высокопоставленных должностных лиц.
«А если на адвоката оказывается давление, то другие адвокаты пытаются поддержать, встать на его защиту. Такие случаи были», – сказал Зограбян, не исключив при этом, что, если проблемам, поднятым адвокатами, не будет уделено внимания, они готовы выйти на улицы и провести акции протеста.