Մշակույթ 09:18 17/02/2020 Հայաստան
Ծնվել է 1962 թվականի դեկտեմբերի 12-ին, Վրաստանում։ 1974-1978 թվականներին բնակվել է Գերմանիայի Դեմոկրատական Հանրապետությունում: 1979-1980 թվականներին սովորել է Բելառուսիայի Շուչին քաղաքում, 1980-1985 թվականներին՝ Երևանի պոլիտեխնիկական ինստիտուտում: 1989 թվականից որպես ազատ լուսանկարիչ համագործակցել է տարբեր պարբերականների հետ։
Լուսանկարներ է ստեղծել Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի օրացույցի համար։ Լուսանկարներում Գերման Ավագյանն անդրադառնում էր սոցիալական հարցերին, մտավոր առողջության խնդիրներին, հանքարդյունաբերության հարցերին, հաշմանդամության ու աղքատության խնդիրներին։
Ցուցահանդեսներ է ունեցել Հայաստանում, Մոսկվայում, Գերմանիայում, Ֆրանսիայում, Կանադայում։ Անհատական 30 շրջիկ ցուցահանդեսներով հանդես է եկել սահմանամերձ գյուղերում։
«Լուսանկարը բացիկ չէ, այլ պատմություն է, և այդ սկզբունքով էլ աշխատում եմ տարիներ շարունակ»,- ասել է Գերման Ավագյանը։
«.. ընդամենը երկու օր առաջ երկար զրուցում էինք, հազար նպատակներ և ծրագրեր ուներ Գյումրու հետ... երկու օր առաջ, ուրբաթ օրը ուզում էր գնացքով Գյումրի գալ ու մասնակցել դոմիկի մի բնակչուհու նշանադրությանը, հետն էլ ֆոտոներ էր ուզում անել և նվիրել, 20 հազար դրամ էլ իր կողմից նվիր էր պատրաստել... չգիտեմ ինչու համոզեցի, որ չգա, խորհուրդ տվեցի որ սպասի և հարսանիքին մասնակցի, շատ երկար զրուցեցինք, համատեղ պլաններ ունեինք, բարևներ փոխանցեց ..., թեև Ամանորը Գյումրիում էր դիմավորել....
Աղքատանում է Հայաստանի մարդկայինը, կյանքը, մշակույթը...անգամ հավատս չի գալիս, որ ցավակցական խոսքեր գրեմ...»,- լուսանկարչի մահվան մասին լսելուց հետո ֆեյսբուքյան էջում գրել է Գյումրիում «Շիրակ կենտրոն» ՀԿ-ի նախագահ Վահան Թումասյանը։

Общество 10:21 17/02/2020 Армения
Накануне, 16 февраля скоропостижно скончался фотограф, документалист и журналист Герман Авакян. Он родился в 1962 году в Грузии. С 1974 по 1978 годы жил в Германской Демократической Республике.
С 1979 по 1980 годы учился в городе Щучин (Беларусь), затем с 1980-1985 гг. в Ереванском политехническом институте. С 1989 года в качестве свободного фотокорреспондента сотрудничал с различными изданиями.
В своих фотографиях Герман Авакян обращался к социальным вопросам, проблемам с психическим здоровьем, вопросами инвалидности и бедности. Он представлял свои работы на выставках в Армении, Москве, Германии, Франции, Канаде.
«Фотография – не открытка, а история, и я работаю по этому принципу уже на протяжении многих лет», – считал Герман Авакян. «…всего два дня назад мы долго говорили с ним, у него было множество целей и программ, связанных с Гюмри… два дня назад, в пятницу, он хотел поехать в Гюмри на поезде и участвовать в помолвке девушки, проживающей в доме-вагончике, заодно хотел сделать фотографии и подарить им, даже подготовил подарок в размере 20 тысяч драмов…не знаю, почему я его уговорил не приезжать, посоветовал подождать и приехать сразу на свадьбу, мы очень долго говорили, у нас были также совместные планы, он передавал приветы…хоть и Новы год встретил в Гюмри…» – написал на своей странице в соцсети Facebook председатель общественной организации «Ширак Центр» в Гюмри Ваан Тумасян.