Իրավունք 15:36 19/02/2020 Հայաստան
Սիրանույշ Սահակյան. Ակնկալում ենք, որ Գուրգեն Մարգարյանի գործով ՄԻԵԴ-ը կարձանագրի Կոնվենցիայի 14-րդ հոդվածի խախտում
Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանում ադրբեջանցի Ռամիլ Սաֆարովի  կողմից կացնահարված հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանի գործը՝ ընդդեմ Ադրբեջանի ու Հունգարիայի, հասել է եզրափակիչ փուլ, գրավոր ընթացակարգերն ավարտվել են, այս պահին վճռի կայացման փուլն է։ Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց ՄԻԵԴ-ում Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդների շահերի ներկայացուցիչ, փաստաբան Սիրանույշ Սահակյանը։
«Քննարկումները բավականին թեժ են եղել։ Մեծ ծավալի հակափաստարկներ փորձեցին ներկայացնել Ադրբեջանի կողմից, թե Ռամիլ Սաֆարովի ներումը  հումանիտար նպատակներ է հետապնդել։ Բայց մենք շատ փաստարկված ենք ցույց տվել գործողությունների հաջորդականությունը, պետության դերակատարումը, հովանավորչությունը, պետական ռեսուրսների օգտագործմամբ արտահանձնման գործընթացն ավարտին բերելը, ցուցադրական ներումները, արդարացվածին հավասարեցված կարգավիճակ տալը և հակահայկական տրամադրություններ սերմանելը Ադրբեջանի մեջ»,-ընթացքից մանրամասներ հրապարակեց փաստաբանը։
Սահակյանը կարծում է, որ ՄԻԵԴ-ը վճիռը կհրապարակի հաջորդ ամիս՝ մարտին։ Ակնկալում են, որ ՄԻԵԴ-ն անպայման արձանագրելու է Գուրգեն Մարգարյանի կյանքի իրավունքի խախտում՝ պայմանավորված Սաֆարովի անպատժելիությամբ։
«Արտահանձնումը և ներումն օգտագործել են որպես միջոցներ մարդասպանի անպատժելիությունը երաշխավորելու տեսանկյունից։ Շատ կարևորագույն  հարցադրում է դրված՝ խտրականությունը ազգային հենքով։ Թե հանցագործության կատարումը, թե ներում շնորհելը մենք պայմանավորում եք Գուրգեն Մարգարյանի՝ ազգությամբ հայ լինելով։ Ուստի ակնկալում ենք, որ Եվրոպական դատարանը կյանքի իրավունքի խախտումն արձանագրելուց զատ կարձանագրի նաև խտրականություն Գուրգեն Մարգարյանի նկատմամբ՝ պայմանավորված ազգությամբ հայ լինելով։ Այս առումով սա լինելու է առաջին ու սկզբունային գործը, երբ միջազգային ատյանի վճռով հակահայկական ատելությունն ու հայերի նկատմամբ խտրականությունը Ադրբեջան պետության կողմից կհաստատվի իրավաբանորեն պարտադիր ուժ ունեցող  իրավական փաստաթղթի տեսքով»,-հրապարակվելիք վճռի մասին փաստաբանական խմբի ակնկալիքները ներկայացրեց Սահակյանը։
Նրա խոսքով, Ադրբեջանի դեմ գործերով մինչ այժմ ՄԻԵԴ կայացրած վճիռները, ցավոք, արձանագրել են միայն Կոնվենցիայի  2-րդ կամ 3-րդ հոդվածի խախտում՝ կյանքի իրավունք, խոշտանգումների արգելք, բայց խտրականության արգելքին վերաբերող 14-րդ հոդվածի մասին չի նշվել։
«Վստահ ենք, որ մեր փաստաբանական թիմն այս առումով հաջողություն է գրանցելու։ Կարծում եմ, մենք դուռ կբացենք, որ մյուս փաստաբաններն էլ այլ գործերով, վկայակոչելով Գուրգեն Մարգարյանի գործը, ավելի հեշտտությամբ կկարողանան հիմնավորել հակահայկական ատելությունը հայ-ադրբեջանական գործերով»,-նշեց նա։
ՄԻԵԴ ներկայացրած հայցն ընդդեմ Հունգարիայի ու Ադրբեջանի է։ Հունգարական կողմը դատարանում հայտարարել է՝ իրավունք չուներ չվստահելու  ԵԽ անդամ մեկ այլ պետության իր միջազգային հանձնառություններին գործելու տեսանկյունից։ Նրանք նշել են,որ  ցավում են իրավիճակի համար, բայց լինելով կոնվենցիոնալ կողմ, պարտավոր են համագործակցել Ադրբեջանի հետ, և չեն մտածել,  որևէ երկիր քրեական ոլորտում արդարադատության բարձրացման համար ստեղծված միջազգային պայմանագիրը կօգտագործի քաղաքական նպատակներով։
Ադրբեջանական կողմն առավելապես փորձել է ցույց տալ, որ լինելով ԼՂ պատերազմի զոհերի ընտանիքի անդամ, կորուստների ցավը կրելով, մեծ տրավմա կրելով է Սաֆարովը կատարել սպանությունը, իսկ ներումը, արդարացումն ու խրախուսումները, ըստ ադրբեջանական կողմի, զոհին օգնելու համար են արվել։
«Մեր ներկայացրած հակափաստարկներն ամբողջությամբ հերքում են ադրբեջանական կողմի հիմնավորումները,  բացահայտում են միտումները։ Շատ լուրջ իրավական վերլուծություններ կան առհասարակ ներման ինստիտուտի անթույլատրելիության մասով, երբ պետությունը հովանավորում է իր գործակալներին։ Ցույց ենք տվել պետության վերագրելիությունը, բարձրաստիճան  պաշտոնյաների հայտարարությունների մակարդակում, թե ինչպես է խրախուսանքը պայմանավորված եղել հայի սպանությամբ։ Դա ցույց են տալիս, որ ոչ թե մարդասիրական նկատառումներ կան, այլ բացառապես հայի սպանելու հանգամանքը։ Իրենց հասարակության մեջ հային սպանելը չի դիտարկվում որպես սպանություն, այլ խրախուսվում է, որ յուրաքանչյուր ադրբեջանցի իրավունք ու պարտականություն ունի սպանել հայի, և պետությունն այս պարագայում կանգնելու է իր կողքին»,-իրենց հիմնավորումները ներկայացրեց փաստաբանը։
Գուրգեն Մարգարյանի իրավահաջորդի ներկայացուցիչները փորձել են դատարանին ցույց տալ իրավիճակի վտանգավոր միտումները, արվել են նեղ իրավական հարցադրումներ։
«Ես կարծում եմ, որ մարտին մենք կունենանք հրապարակված վճիռ։ Ադրբեջանի մասով հաղթանակ կարձանագրվի»,-համոզմունք հայտնեց փաստաբանը։
Թիմը կանխատեսել է, որ Ադրբեջանը փորձելու է դիմել Մեծ Պալատ՝ բողոքարկելու  վճիռը, քանի որ 14-րդ հոդվածի խախտման արձանագրումը մեծ պարտություն է լինելու այդ երկրի համար։ Փաստաբանները հետևողական են լինելու վճռի կատարմանը։
«Այստեղ առաջ է գալու Սաֆարովի պատժի կրման հարցը, հասկանալի է, որ Ադրբեջանը չի ցանկանա այս վճիռը կատարել՝ հասկանալով որ այդ հետքայլը ինչ պարտություն է ընկալվելու իր՝ այդքան  ոգևորված հասարակության անդամների մոտ ինչ հիասթափություն է առաջացնելու։ Մենք պետք է բանեցնենք մեր բոլոր ռեսուրսները, որպեսզի նախարարների կոմիտեն մեծ քաղաքական ճնշում բանեցնի Ադրբեջանի նկատմամաբ։ Եթե Ադրբեջանը պատրաստակամորեն չկատարի վճիռը, ապա պատժամիջոցների մասին խոսք կարող է լինել, այդ առումով մենք հետևողականորեն աշխատելու ենք նախարարների կոմիտեի հետ»,-անելիքների ու հետագա քայլերի մասին նշեց Սիրանույշ Սահակյանը։
Հիշեցնեք, որ 2004-ի փետրվարի 19-ին առավոտյան ժամը 5:30-ին ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովը դաժանաբար կացնահարել էր  26-ամյա լեյտենանտ Գուրգեն Մարգարյանին, որը  քնած էր եղել։ Նույն օրը ոճրագործը մահափորձ էր կատարել նաև Հայաստանի զինված ուժերի մեկ այլ սպայի նկատմամբ, որը կանխվել էր: Նրանք երկուսն էլ մեկնել էին Հունգարիա սովորելու՝ մասնավորապես մասնակցելու ՆԱՏՕ-ի «Գործընկերություն հանուն Խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում անգլերեն լեզվի դասընթացներին:
Սաֆարովը դատապարտվեց ցմահ ազատազրկման: 2012 թվականի օգոստոսին Սաֆարովը տեղափոխվել է Ադրբեջան՝ իբր հետագա պատիժը հայրենիքում կրելու համար: Սակայն արդարացվել է:

Право 17:05 19/02/2020 Армения
Сирануш Саакян: Ожидаем, что по делу Гургена Маргаряна ЕСПЧ констатирует нарушение статьи 14 Конвенции
Дело армянского офицера Гургена Маргаряна, которого зарубил топором азербайджанец Рамиль Сафаров, в Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ) против Азербайджана и экстрадировавшей Сафарова Венгрии, достигло заключительного этапа, письменные процедуры завершились, в данный момент пришло время для вынесения вердикта. Об этом в беседе с корреспондентом Panorama.am сообщила представитель интересов правопреемников Гургена Маргаряна в ЕСПЧ, юрист Сирануш Саакян.
«Обсуждения были довольно бурными. Со стороны Азербайджана пытались представить множество контраргументов, в частности, что помилование Рамиля Сафарова преследовало гуманитарные цели. Однако мы довольно аргументированно представили очередность действия, роль государства, спонсорство, завершение процесса экстрадиции путем использования государственных ресурсов, демонстративные помилования, присвоение статуса, приравненного к оправданному, и распространение антиармянских настроений в Азербайджане», – представила подробности адвокат.
С. Саакян полагает, что вердикт ЕСПЧ будет обнародован в следующем месяце – марте. Ожидают, что ЕСПЧ обязательно констатирует нарушение права Гургена Маргаряна на жизнь, обусловленное безнаказанностью Сафарова.
«Экстрадиция и помилование были использованы в качестве средств с  точки зрения гарантирования безнаказанности убийце. Здесь налицо важный вопрос – дискриминация по национальному признаку. Как совершение преступление, так и помилование Сафарова мы обуславливаем тем, что Гурген Маргарян – армянин по национальности. В этом смысле это будет первое и принципиальное дело, когда по вердикту международной инстанции будет подтверждена армяноненавистническая политика и дискриминация в отношении армян со стороны государства Азербайджан в виде документа, обладающего обязательной юридической силой», – отметила она.
По её словам, до сих пор вынесенные ЕСПС вердикты по делам против Азербайджана, к сожалению, констатировали лишь нарушение ст. 2 или 3 Конвенции: право на жизнь и запрещение пыток, но о касающейся запрета дискриминации статье 14 не указывается.
«Уверены, что наша команда адвокатов в этом смысле достигнет удачи. Полагаю, мы откроем дверь, чтобы другие адвокаты, обращающиеся по другим делам, ссылаясь на дело Гургена Маргаряна, с большей легкостью сумели обосновать армяноненавистничество по армяно-азербайджанским делам», – отметила она.
Представленный в ЕСПЧ иск против Венгрии и Азербайджана. Венгерская сторона в суде заявила, что не имела права не доверять другому государству-члену Совета Европы с точки зрения выполнения своих международных обязательств. Они отметили, что сожалеют в связи с ситуацией, но будучи конвенциональной стороной, обязаны сотрудничать с Азербайджаном, и не задумывались, что разработанный для содействия правосудию в уголовной сфере какой-либо страны международный договор будет использован в политических целях.
Азербайджанская сторона максимально пыталась продемонстрировать, что будучи членом семьи жертв карабахской войны, переживая тяжелую боль утраты, переживая психологическую травму, Сафаров совершил убийство, а помилование, оправдание и поощрение, по мнению азербайджанской стороны, было сделано для оказания помощи жертве.
«Представленные нами контраргументы полностью опровергают доводы азербайджанской стороны, раскрывают цели. Проведены довольно серьезные исследования по части недопустимости института помилования, когда государство спонсирует своих агентов. Показали политику государства на уровне заявлений высокопоставленных должностных лиц, то, как поощрение было обусловлено армянской национальностью. Это показывает не наличие гуманитарных целей, а обстоятельство по убийству именно армянина. В понимании их общества убийство армянина не воспринимается как преступление, а поощряется, что любой азербайджанец имеет право и обязательство убить армянина, и государство в данном случае поддержит его», – отметила она.
Представители правопреемников Гургена Маргаряна попытались продемонстрировать суду опасные тенденции ситуации, были поставлены правовые вопросы.
«Полагаю, что в марте уже будет обнародован вердикт. По части Азербайджана точно будет одержана победа», – выразила уверенность юрист.
Адвокаты прогнозируют, что Азербайджан попытается обратиться в Большую Палату для обжалования вердикта, поскольку фиксирование нарушения статьи 14 является большим поражением для этой страны. По её словам, они проследят за исполнением вердикта.
«Здесь на первый план выйдет вопрос несения наказания Сафаровым, понятно, что Азербайджан не пожелает исполнить данный вердикт, понимая, что этот шаг назад будет воспринят как поражение, у столь воодушевленных членов азербайджанского общества вызовет разочарование. Мы должны приложить все наши ресурсы, чтобы Комитет министров СЕ оказал большое политическое давление на Азербайджан. Если Азербайджан с готовностью не исполнит вердикт, то может идти речь уже о применении санкций, в этом смысле мы проведем последовательную работу с Комитетом министров», – отметила Сирануш Саакян.
Напомним, в 2004 году армянский офицер Гурген Маргарян участвовал в трехмесячных англоязычных курсах программы НАТО «Партнерство во имя мира» в Будапеште. Ранним утром 19 февраля он был убит. Убийца – азербайджанский офицер Рамиль Сафаров – нанес 16 ударов топором по лицу спящего армянского офицера. Впоследствии он был признан венгерским судом вменяемым и приговорен к пожизненному заключению без права подачи прошения о помиловании в течение первых 30 лет. 31 августа 2012г. стало известно о передаче Рамиля Сафарова на родину и его помиловании указом президента Азербайджана Ильхама Алиева.