ԱՅԼՄԱՄՈՒԼ 09:51 20/02/2020 Հայաստան
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Բարձրագույն դատական խորհուրդը հայտնվել է լուրջ խնդրի առաջ: Բանն այն է, որ այսօր ԲԴԽ-ում քննարկվելու է Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արայիկ Մելքումյանի լիազորությունները վերականգնելու հարցը, և նախնական քննարկման ժամանակ ԲԴԽ շատ անդամներ եկել են այն եզրակացության, որ այլ ելք չունեն և պետք է կայացնեն դրական՝ բավարարող որոշում: Ինչո՞ւ. ինչպես հայտնի է, 2019 թվականի փետրվարի 14-ին Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արայիկ Մելքումյանի նկատմամբ Բարձրագույն դատական խորհուրդը կիրառեց ամենախիստ կարգապահական տույժը, և նրա լիազորությունները դադարեցվեցին:
Սակայն Մելքումյանը, չհաշտվելով այդ որոշման հետ, իր ոտնահարված իրավունքների վերականգնման հարցով դիմել էր Սահմանադրական դատարան, և արդյունքում հակասահմանադրական էր ճանաչվել ԲԴԽ որոշումը:
Ու չնայած դատավորն այս օրերին գտնվում է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում, այնուամենայնիվ, փաստաբանի միջոցով դիմել է ՀՀ Բարձրագույն դատական խորհուրդ, որպեսզի վերականգնեն լիազորությունները: Ավելին, «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ ԲԴԽ-ում նաև նեղսրտած են, քանի որ պետական բյուջեից պետք է 10 միլիոն դրամից ավելի գումար փոխհատուցեն դատավոր Արայիկ Մելքումյանին հարկադիր պարապուրդի համար»:

Пресса дня 12:26 20/02/2020 Армения
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что Высший судебный совет оказался перед серьезной проблемой.
Дело в том, что сегодня в Высшем судебном совете будет обсуждаться вопрос восстановлении полномочий судьи суда общей юрисдикции Еревана Араика Мелкумяна и во время предварительного обсуждения многие члены Высшего судебного совета пришли к выводу, что у них другого выхода нет и должны принять удовлетворительное решение. Почему?
Как известно, 14 февраля 2019 года Высший судебный совет применил к судье суда общей юрисдикции Араику Мелкумяну самую строгую дисциплинарную санкцию и его полномочия были прекращены. Однако Мелкумян, не смирившись с этим решением, обратился в связи с нарушением прав в Конституционный суд, в результате чего решение Высшего судебного совета было признано антиконституционным. Несмотря на то, что судья в эти дни находится в США, он, тем не менее, обратился через адвоката в Высший судебный совет для восстановления своих полномочий. Более того, по сведениям издания, в Высшем судебном совете расстроены, что должны заплатить судье Араику Мелкумяну из государственного бюджета компенсацию за вынужденный простой в размере более 10 млн. драмов.