Փաշինյան. Արցախը և Ադրբեջանը երբևէ որևէ պարագայում չեն կարող լինել ընդհանուր քաղաքական տարածքում
Ստեփանակերտում ընթացող Հայաստանի և Արցախի Անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստում Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է առաջիկայում Արցախում կայանալիք համապետական ընտրություններին։
Նա ընդգծել է, որ ընդհանրապես Արցախի գոյության ողջ ընթացքում տեղի ունեցած ընտրություններն ի ցույց են դրել ժողովրդավարական առումով Արցախի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև բոլորովին տարբեր իրողությունների գոյությունը։
«Դա ևս մեկ անգամ գալիս է հիմնավորելու, որ Արցախը և Ադրբեջանը երբևէ որևէ պարագայում չեն կարող լինել ընդհանուր քաղաքական տարածքում, որովհետև Արցախում արդեն 3, 5, 10 տարի առաջ ժողովրդավարության մակարդակն անգամներով անհամեմատելի ավելի բարձր է եղել, քան հարևան երկրում և այդ իրողությունը ոչ միայն անշրջելի է, այլ ես կարծում եմ, որ այդ իրողությունը ևս մեկ անգամ շատ ավելի վառ ու արտահայտված կերպով կարտահայտվի Արցախի առաջիկա համապետական` նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններում: Եվ ես շատ կարևոր եմ համարում, որ այս հարցում նույնպես Արցախի և Հայաստանի իշխանություններն ունեն նույնական պատկերացումներ ու մոտեցումներ»,- ասել է նա։
Կառավարության ղեկավարը նկատել է, որ հայկական երկու պետությունների անվտանգության կարևորագույն բաղադրիչներից մեկը մեր երկրների տնտեսությունների մրցունակությունն է:
«Տնտեսությունն է, որ պետք է Հայաստանի ու Արցախի Զինված ուժերին ապահովի անհրաժեշտ ռեսուրսներով` իրենց գործառույթներն իրականացնելու համար, և այսօրվա օրակարգում մենք կքննարկենք նաև տնտեսական ռազմավարական նշանակություն ունեցող հարցեր: Բայց մյուս կողմից մենք պետք է արձանագրենք, որ մեր տարածաշրջանում անվտանգային վիճակը ցավոք սրտի գնալով ավելի է լարվում և մենք այստեղ ավելի շատ նոր սրացումներ ենք տեսնում, քան լուծումներ և այս համատեքստը նույնպես անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստում կքննարկվի:
Այս առումով, ուզում եմ բոլորիս ուշադրությունը հրավիրել մի հետևյալ խնդրի վրա: Կարծում եմ` այսօր տարածաշրջանում ստեղծված աշխահաքաղաքական իրողությունների պայմաններում մենք պետք է արձանագրենք, որ ունենք համատեղ պատասխանատվություն ոչ միայն Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության անվտանգության առումով, այլև ունենք առանձնահատուկ պատասխանատվություն` մեր տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման և գլոբալ անվտանգության ապահովման առումով:
Եվ ես ուրախ եմ արձանագրել, որ այս հարցում նույնպես Հայաստանի և Արցախի իշխանությունների մոտեցումները նույնական են և մեր առաքելությունն ու պարտավորությունն է` ապահովել մեր ազգային անվտանգությունը, տարածաշրջանային անվտանգությունը և մեր ներդրումն ունենալ գլոբալ անվտանգության մեջ: Սա նույնպես մեր օրակարագային կարևոր խնդիրն է և մեր համագործակցության կարևոր առարկաներից մեկը, որտեղ մենք կարծում ենք՝ արդյունավետ համագործակցում ենք և իհարկե այդ համագործակցությունը գնալով ավելի արդյունավետ կդառնա»,- նշել է նա իր խոսքում՝ մաղթելով արդյունավետ աշխատանք։

Политика 14:19 22/02/2020 Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на совместном заседании Советов безопасности Армении и Арцаха в Степанакерте обратился к предстоящим в НКР общегосударственным выборам.
Он подчеркнул, что проводимые в Арцахе выборы демонстрировали в демократическом смысле существование абсолютно различных реалий между Республикой Арцах и Азербайджаном.
«Это вновь обосновывает, что Арцах и Азербайджан не могут находиться в общем политическом пространстве, поскольку даже 3, 5, 10 лет назад уровень демократии в Арцахе несравнимо был выше, чем в соседней стране и данные реалии не только неоспоримы. Я полагаю, что эти реалии вновь ещё ярче и выраженно проявятся на предстоящих в Арцахе общегосударственных – президентских и парламентских выборах. Я считаю весьма важно, что власти Армении и Арцаха в этом вопросе имеют аналогичные подходы и представления», – отметил премьер-министр РА.
Глава правительства отметил, что одной из важнейших составляющих безопасности Армении и Арцаха является конкурентоспособность экономик двух республик.
«Именно экономика должна обеспечить Вооруженные силы Армении и Арцаха необходимыми ресурсами для выполнения их функций. И в сегодняшнюю повестку дня мы включили вопросы, имеющие стратегическое экономическое значение. Но с другой стороны, мы должны отметить, что ситуация с безопасностью в нашем регионе, к сожалению, постепенно ухудшается», – пояснил Н. Пашинян.
В этом смысле, по его словам, внимание следует обратить на следующую проблему: «Полагаю, на сегодняшний день в условиях сложившихся геополитических реалий в регионе, мы должны зафиксировать, что несем совместную ответственность не только за безопасность Армении и Арцаха, но и за обеспечение региональной и глобальной безопасности.
И я рад констатировать, что в данном вопросе также подходы властей Армении и Арцаха являются аналогичными, наша миссия и обязанность заключается в обеспечении нашей национальной безопасности, региональной безопасности и внесении вклада в обеспечение глобальной безопасности».