Քաղաքական 13:15 25/02/2020 Հայաստան
«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը ԱԺ լսումների ժամանակ Արդարադատության նախարարին փոխանցեց հանրային մտահոգություններն այն մասին, թե ապրիլի 5–ի սահմանադրական հանրաքվեի հետ կապված հարցերը որտեղ պետք է քննվեն, եթե ՍԴ–ն չպետք է իրականացնի իր հարցի քննությունը։
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը, նկատելով, որ ՍԴ կարող են դիմել խմբակցությունները, եթե այնպիսի խախտումներ են եղել, որոնք ազդել են հանրաքվեի արդյունքների վրա, և հավելեց. «Ինչ վերաբերում է ձեր երկրորդ հացին, որով ինքնաբացարկի կամ մասնակցության անհնարինության հարցն եք բարձրացնում, դա արդեն ներքին հարց է։ Հարցի երկրորդ մասը, թե դիմում լինլու դեպքում ինքնաբացարկ անհրաժե՞շտ է ներկայացնել, թե անհրաժեշտ չէ՞, ապա բավական բարդ հարց եք տալիս, որի պատասխանը միանշանակ չէ»։
«Ես զարմանում եմ, որ դուք սպասում էիք, որ պետք է պարզ հարց տայի»,-արձագանքեց պատգամավորը և շարունակեց հարցը, թե նախարարը շահերի բախում չի տեսնում, որ 7 դատավորների հարցը պետք է դիտարկեն 9 դատավորներ, որոնցից 7–ը ներառված են այդ ցանկում։

Право 14:05 25/02/2020 Армения
Глава Минюста Армении видит проблему в вопросе обжалования итогов референдума по поправкам в Конституцию
Депутат Национального Собрания Армении от фракции «Процветающая Армения» Сергей Багратян во время парламентских слушаний сообщил общественную обеспокоенность в связи с тем, если возникнет необходимость, кто будет рассматривать связанные с обжалованием итогов предстоящего 5 апреля с.г. референдума по поправкам в Конституцию вопросы, ведь проблема связана с Конституционным судом.
Министр юстиции Армении Рустам Бадасян, отметив, что парламентские фракции могут обратиться в КС, если были зафиксированы такие нарушения, которые повлияли на итоги референдума, и добавил: «Что касается вашего второго вопроса, по которому вы поднимаете вопрос самоотвода судей или невозможности участия, это уже внутренний вопрос. Касательно второй части вопроса, что нужно ли взять самоотвод или нет при наличии заявления, последствия этого и прочее, то это довольно трудный вопрос, ответ на который не столь однозначный».
«Я удивляюсь тому, что вы ждали простого вопроса», – ответил депутат и продолжил вопрос, не видит ли министр столкновения интересов в том, что вопрос 7 судей должны рассматривать 9 судей, 7 из которых включены в этот список.